NBP: banki zaostrzyły politykę kredytową

NBP: banki zaostrzyły politykę kredytową
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W ostatnim kwartale 2017 r. banki nieznacznie zaostrzyły politykę kredytową we wszystkich analizowanych segmentach rynku kredytowego - wynika z najnowszej informacji NBP o sytuacji na rynku kredytowym.

  • Popyt na kredyty konsumpcyjne rósł już trzeci kwartał z rządu.
  • Wzrósł także popyt na kredyty długoterminowe dla MŚP.
  • Zmalał za to popyt na kredyty mieszkaniowe.

Jednocześnie w segmencie kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych zaostrzaniu kryteriów towarzyszyło łagodzenie niektórych warunków udzielania kredytów - głosi informacja.

Z dokumentu wynika także, że banki zaobserwowały niewielki spadek popytu na kredyty mieszkaniowe i wzrost popytu na kredyty konsumpcyjne i kredyty długoterminowe dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Opublikowana przez NBP kwartalna informacja "Sytuacja na rynku kredytowym - wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych" omawia sytuację na rynku kredytowym w IV kwartale 2017 r. oraz przewidywania na I kwartał 2018 r.

Informacje te, zaznacza NBP, zostały zestawione na podstawie ankiety, którą na początku stycznia 2018 r. wypełniło 27 banków o łącznym udziale w rynku kredytowym wynoszącym 89 proc.

Czytaj także: Szykuje się przełom na rynku tzw. odwróconej hipoteki

Z dokumentu wynika, że "w IV kwartale 2017 r. ankietowane banki w niewielkim stopniu zaostrzyły kryteria udzielania kredytów dla przedsiębiorstw, zwłaszcza w segmencie kredytów długoterminowych dla MSP oraz kontynuowały zaostrzanie niektórych warunków polityki kredytowej".

"Banki nie odczuły przy tym istotnej zmiany popytu na kredyty dla przedsiębiorstw. Na I kwartał 2018 r. ankietowane podmioty przewidują dalsze zaostrzenie polityki kredytowej oraz brak istotnych zmian wielkości popytu na kredyt zgłaszanego przez przedsiębiorstwa" - czytamy.

Także kryteria przyznawania kredytów mieszkaniowych w IV kwartale 2017 r. zostały zaostrzone, wynika z informacji, a "do zaostrzenia polityki kredytowej przyczyniła się głównie przewidywana sytuacja gospodarcza".

Czytaj również: Sześć banków podpisało specjalną umowę ws. finansowania eksportu

Jednocześnie nastąpiło złagodzenie niektórych warunków udzielania kredytów, to znaczy np. obniżenie marży kredytowej - dodaje dokument.

"W analizowanym okresie wystąpił spadek popytu na kredyty mieszkaniowe, choć odpowiedzi poszczególnych banków były zróżnicowane. Na I kwartał 2018 r. instytucje te przewidują złagodzenie polityki kredytowej oraz oczekują niewielkiego wzrostu popytu" - informuje NBP.

Dokument podaje, że w IV kwartale 2017 r. ankietowane banki w niewielkim stopniu zaostrzyły także kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych, jednocześnie obniżając pozaodsetkowe koszty kredytu.

"Trzeci kwartał z rzędu popyt na kredyty konsumpcyjne wzrósł, co wynikało m.in. ze zmiany sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych oraz złagodzenia niektórych warunków udzielania kredytów. Na I kwartał 2018 r. banki deklarują brak istotnych zmian polityki kredytowej oraz niewielki wzrost popytu" - czytamy w dokumencie NBP.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: NBP: banki zaostrzyły politykę kredytową

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!