XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

NBP: nadwyżka na rachunku bieżącym w marcu wyniosła 1,9 mld euro

NBP: nadwyżka na rachunku bieżącym w marcu wyniosła 1,9 mld euro
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nadwyżka na rachunku bieżącym w marcu br. wyniosła 1,9 mld euro; w analogicznym miesiącu ubiegłego saldo było również dodatnie i wyniosło 0,3 mld euro - poinformował w piątek w komunikacie o bilansie płatniczym Polski Narodowy Bank Polski.

"W rachunku bieżącym bilansu płatniczego za marzec 2015 r. odnotowano dodatnie salda obrotów towarowych, usług i dochodów pierwotnych oraz ujemne saldo dochodów wtórnych. Łączne saldo rachunku bieżącego i kapitałowego było dodatnie i wyniosło 3,2 mld euro" - napisano.

Zdaniem NBP eksport towarów w marcu br. wyniósł 15,3 mld euro i był wyższy o 13,7 proc. niż przed rokiem. Natomiast import towarów zwiększył się o 9,8 proc. w porównaniu z marcem 2014 r. i osiągnął wartość 14,6 mld euro. W rezultacie saldo obrotów towarowych było dodatnie i wyniosło 0,7 mld euro.

Według banku centralnego, istotny wpływ na silny wzrost eksportu miał handel obejmujący towary wymieniane w ramach międzynarodowych sieci produkcji, w szczególności w przemyśle motoryzacyjnym i elektronicznym. "Eksport ten jest wysoce importochłonny, co powoduje znaczące wzrosty importu towarów będących wkładami do produkcji eksportowej polskich przedsiębiorstw" - wyjaśniono. Natomiast tempo wzrostu importu zostało istotnie obniżone przez spadek wartości kupowanej za granicą ropy naftowej w wyniku spadku jej cen.

"Saldo usług w marcu br. było dodatnie i wyniosło 0,9 mld euro. Przychody z tytułu usług wyniosły 2,9 mld euro, w porównaniu z marcem 2014 r. zwiększyły się o 12,6 proc. Wartość rozchodów wyniosła 2 mld euro i wzrosła o 2,9 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem 2014 r." - napisano w komunikacie.

NBP wskazał, że dodatnie saldo dochodów pierwotnych w marcu br. wyniosło 0,5 mld euro. W marcu ub. roku było ono ujemne i wynosiło 0,3 mld euro. "Na dodatnie saldo dochodów pierwotnych złożyły się: dodatnie saldo pozostałych dochodów pierwotnych (głównie wysoki napływ środków z Unii Europejskiej w ramach Wspólnej Polityki Rolnej) i wynagrodzeń pracowników oraz ujemne saldo dochodów z inwestycji" - poinformowano.

Saldo obrotów bieżących jest łączną miarą rozliczeń gospodarki z zagranicą, wynikającą z bieżących operacji - głównie kupna i sprzedaży towarów i usług. Deficyt obrotów bieżących oznacza, że część towarów lub usług kupiliśmy na kredyt, a zatem stanowi on miarę zapożyczania się gospodarki za granicą w danym okresie i określa tempo wzrostu długu zagranicznego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: NBP: nadwyżka na rachunku bieżącym w marcu wyniosła 1,9 mld euro

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!