NBP: w 2015 inflacja wyniesie 1,1 proc., a PKB wzrośnie o 3 proc.

NBP: w 2015 inflacja wyniesie 1,1 proc., a PKB wzrośnie o 3 proc.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W 2015 r. inflacja wyniesie 1,1 proc., a PKB wzrośnie o 3 proc., natomiast w tym roku inflacja wyniesie 0,1 proc., a wzrost gospodarczy 3,2 proc. - wynika z tzw. centralnej ścieżki projekcji inflacji i PKB zawartej w "Raporcie o inflacji - Listopad 2014".

Zgodnie z dokumentem opublikowanym w środę przez Narodowy Bank Polski, ekonomiści banku centralnego prognozują, że w 2016 r. inflacja wzrośnie do 1,6 proc., a wzrost PKB wyniesie 3,3 proc.

NBP zauważył, że w porównaniu z podobnym raportem z lipca br. zarówno oczekiwana dynamika PKB, jak i przyszła ścieżka inflacji CPI zostały skorygowane w dół.

"Rewizja prognozowanego tempa wzrostu gospodarczego w największym stopniu - średnio o 0,5 pkt proc. - dotyczy lat 2014-2015. Korekta ta związana jest z niekorzystnym rozwojem sytuacji w otoczeniu polskiej gospodarki oraz obniżeniem prognozowanego wykorzystania funduszy unijnych" - napisano w raporcie.

Bank centralny wyjaśnił, że po napływie danych z ostatnich miesięcy, prognozy wzrostu w strefie euro zostały zrewidowane w dół, najsilniej w latach 2014-2015. Według ekonomistów dane te wskazują na większe, niż oceniano wcześniej, problemy strukturalne niektórych gospodarek strefy euro. Dodatkowo pogorszeniu uległy nastroje przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w strefie euro, co w pewnej części powiązane jest z zaostrzeniem kryzysu rosyjsko-ukraińskiego.

"Ze względu na powiązania handlowe relatywnie silniej oddziałuje on na polską gospodarkę. Poza bezpośrednim kanałem handlowym, sytuacja za granicą wpływa również negatywnie na nastroje w krajowym sektorze przedsiębiorstw, w tym zwłaszcza w przemyśle, prowadząc do spadku popytu inwestycyjnego" - napisano.

Zgodnie z raportem wzrost niepewności i pogorszenie nastrojów przedsiębiorstw przekłada się również na decyzje firm dotyczące zatrudnienia i wynagrodzeń. Wynikająca z tego gorsza sytuacja na rynku pracy oddziałuje z kolei na prognozowane tempo odbudowy konsumpcji.

"Niższa aktywność gospodarcza z opóźnieniem będzie się przekładać na słabszą presję inflacyjną. W kierunku obniżenia prognoz inflacji oddziaływać będą także niższe ceny surowców na rynkach światowych" - wyjaśniono.

Według NBP informacje, jakie napłynęły od projekcji lipcowej, wskazują na niższą w całym horyzoncie inflację CPI. W krótkim horyzoncie przyczyni się do tego silniejszy spadek cen żywności i energii, co ma związek z wysoką podażą żywności nieprzetworzonej, spadkiem cen surowców rolnych i ropy naftowej na rynkach światowych oraz zmianami regulacyjnymi.

Zdaniem NBP wbrew wcześniejszym oczekiwaniom w taryfach energii elektrycznej na 2015 r. nie zostaną uwzględnione koszty zakupu certyfikatów finansujących procesy kogeneracji. Z kolei niższa podwyżka cen gazu ziemnego w 2015 r. wynika z opóźnień w dostawach gazu z Kataru (który jest droższy niż importowany z Rosji) oraz spodziewaną obniżką cen importowanego z Rosji gazu ziemnego w wyniku negocjacji kontraktu z Gazpromem.

"Obniżenie inflacji w 2014 r. wynika również ze spadku cen żywności na skutek korzystnych uwarunkowań podażowych na rynkach rolnych w Polsce i Europie. Wysoka podaż surowców rolnych na tych rynkach spowodowana jest sprzyjającymi warunkami agrometeorologicznymi, jak również wprowadzeniem 7 sierpnia br. rosyjskiego embarga na owoce, warzywa, mięso, ryby oraz nabiał" - wyjaśniono.

Według NBP tzw. bilans czynników ryzyka dla projekcji wskazuje na możliwość zrealizowania się zarówno inflacji, jak i wzrostu PKB poniżej ścieżki centralnej projekcji. Wśród źródeł niepewności wymieniono m.in. trwałość i skalę ożywienia w strefie euro, przedłużanie się konfliktu między Rosją a Ukrainą oraz ceny żywności i energii w Polsce.

Bank centralny wyjaśnił, że raport o inflacji jest dokumentem przedstawiającym ocenę Rady Polityki Pieniężnej (RPP) dotyczącą przebiegu bieżących i przyszłych procesów makroekonomicznych wpływających na inflację. Natomiast projekcja inflacji i PKB została opracowana w Instytucie Ekonomicznym NBP. Projekcja ta stanowi jedną z przesłanek, na podstawie których RPP podejmuje decyzje w sprawie stóp procentowych NBP.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: NBP: w 2015 inflacja wyniesie 1,1 proc., a PKB wzrośnie o 3 proc.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!