NBP: wzrosło zadłużenie zagraniczne i deficyt obrotów bieżących

NBP: wzrosło zadłużenie zagraniczne i deficyt obrotów bieżących
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zadłużenie zagraniczne brutto Polski wzrosło w III kwartale 2016 roku do 315 mld 137 mln euro z 310 mld 233 mln euro w II kw. - podał w piątek NBP. Deficyt w obrotach bieżących w III kwartale wyniósł 2 mld 180 mln euro, wobec 1 mld 357 mln euro nadwyżki w II kwartale - dodał bank centralny.

Zadłużenie sektora rządowego, według banku centralnego, wzrosło w III kwartale do 123 mld 250 mln euro z 120 mld 462 mln euro. Zadłużenie pozostałych sektorów wzrosło do 50 mld 525 mln euro z 49 mld 397 mln euro.

Z kolei liczona w PLN łączna wartość salda rachunku bieżącego i kapitałowego w III kwartale 2016 r. była ujemna i wyniosła 9,3 mld PLN. Relacja salda rachunku bieżącego i kapitałowego do PKB wyniosła -2,0 proc.

Eksport towarów został oszacowany na poziomie 186,2 mld PLN, zaś import w wysokości 189,4 mld PLN. "O wzroście eksportu towarów o 9,9 mld PLN tj. o 5,7 proc. zadecydowała głównie sprzedaż za granicę odzieży, produktów przemysłu meblarskiego oraz samochodów i części samochodowych. Przyrost importu o 10,1 mld PLN tj. o 5,7 proc. w dużej mierze został spowodowany zwiększoną wartością zakupionych towarów przemysłu motoryzacyjnego, odzieżowego i żywności. Jednocześnie w dalszym ciągu obserwowano spadek importowanej ropy naftowej. Saldo obrotów towarowych w omawianym okresie było ujemne i wyniosło 3,2 mld PLN. W analogicznym kwartale 2015 r. było ono również ujemne i wyniosło 3,0 mld PLN" - głosi komunikat NBP.

Saldo rachunku bieżącego, w omawianym kwartale, było ujemne i wyniosło 9,4 mld PLN i, w stosunku do analogicznego okresu 2015 r., poprawiło się o 1,0 mld PLN.

"O wzroście eksportu towarów o 9,9 mld PLN, tj. o 5,7 proc. zadecydowała głównie sprzedaż za granicę odzieży, produktów przemysłu meblarskiego oraz samochodów i części samochodowych. Przyrost importu o 10,1 mld PLN, tj. o 5,7 proc. w dużej mierze został spowodowany zwiększoną wartością zakupionych towarów przemysłu motoryzacyjnego, odzieżowego i żywności. Jednocześnie w dalszym ciągu obserwowano spadek importowanej ropy naftowej" - napisano w komentarzu.

Saldo obrotów towarowych było ujemne i wyniosło 3,2 mld PLN. W analogicznym kwartale 2015 r. było ono również ujemne i wyniosło 3,0 mld PLN.

"Na zmniejszenie się deficytu na rachunku bieżącym wpłynęła przede wszystkim poprawa dodatniego salda usług o 3,9 mld PLN. Dodatnie saldo dochodów wtórnych zmniejszyło się o 1,9 mld PLN, dodatkowo pogłębiły się ujemne salda dochodów pierwotnych o 0,8 mld PLN oraz obrotów towarowych o 0,2 mld PLN. Dodatnie saldo rachunku kapitałowego ukształtowało się na poziomie 0,2 mld PLN. Oznacza to istotne pogorszenie się tego salda, w stosunku do zarejestrowanego w roku ubiegłym, co jest konsekwencją minimalnego napływu środków z funduszy strukturalnych UE" - głosi komunikat NBP.

Saldo usług, w analizowanym kwartale, było dodatnie i wyniosło 15,0 mld PLN - dodaje NBP. "O jego wysokości zdecydowały dodatnie salda: pozostałych usług - głównie usługi biznesowe - w kwocie 7,7 mld PLN (wzrost o 2,4 mld PLN w porównaniu do III kwartału 2015 r.), usług transportowych w wysokości 5,4 mld PLN (wzrost o 0,8 mld PLN) oraz podróży zagranicznych w wysokości 1,9 mld PLN (wzrost o 0,7 mld PLN)" - zaznacza bank centralny.

Także przychody z tytułu usług świadczonych przez polskie podmioty nierezydentom wyniosły 50,1 mld PLN, a rozchody z tytułu zakupionych usług od nierezydentów 35,1 mld PLN - wynika z komunikatu. W porównaniu z III kwartałem 2015 r. przychody z tego tytułu były wyższe o 13,7 proc., a rozchody o 6,3 proc.

Z kolei napływ środków z Unii Europejskiej w III kwartale 2016 roku, wykazany w bilansie płatniczym, wyniósł 5,6 mld PLN. "W tym samym okresie Polska wpłaciła 4,6 mld PLN do budżetu Unii Europejskiej z tytułu składek i opłat członkowskich. W wyniku wymienionych transakcji saldo transferów z Unią Europejską, w III kwartale 2016 r., było dodatnie i wyniosło 1,0 mld PLN" - głosi komunikat.

Napływ kapitału z tytułu inwestycji nierezydentów w Polsce (wzrost pasywów) w analizowanym kwartale wyniósł 12,5 mld PLN, natomiast polskie inwestycje za granicą zmniejszyły się w tym samym czasie o 2,0 mld PLN - dodaje NBP. "O wzroście inwestycji nierezydentów w Polsce, w wysokości 12,5 mld PLN, zadecydował głównie napływ kapitału netto z tytułu inwestycji bezpośrednich oraz pozostałych inwestycji" - czytamy w komunikacie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: NBP: wzrosło zadłużenie zagraniczne i deficyt obrotów bieżących

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!