Niemcy chcą zmian z umowie handlowej UE-Kanada

Niemcy chcą zmian z umowie handlowej UE-Kanada
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Minister gospodarki Niemiec Sigmar Gabriel opowiedział się w czwartek w Bundestagu za usunięciem z umowy handlowej UE-Kanada klauzuli ochronnych, które jego zdaniem stawiają inwestorów zagranicznych w uprzywilejowanej sytuacji i ograniczają rolę parlamentu.

"To oczywiste, że odrzucamy te zasady ochrony inwestycji" - powiedział polityk SPD podczas debaty w parlamencie nad umowami UE z Kanadą i USA. Jak podkreślił, pole manewru niemieckiego parlamentu nie może zostać ograniczone. Nie możemy dopuścić do powstania podwójnych standardów, które stawiałyby inwestorów zagranicznych w uprzywilejowanej sytuacji kosztem firm niemieckich - podkreślił Gabriel, pełniący w rządzie Angeli Merkel funkcję wicekanclerza.

Gabriel odrzucił propozycję opozycyjnej partii Lewica (Die Linke), by całkowicie odrzucić umowę. "CETA jest dobrą umową. Zakwestionowanie jej w całości, zerwanie (rozmów) lub ustawienie się przeciwko porozumieniu byłoby błędem" - powiedział szef resortu gospodarki i energetyki.

Jego zdaniem nie powinno się "wyrzucać umowy na śmietnik", lecz trzeba przeforsować zmiany. Miliony niemieckich pracowników skazane są na wolny handel światowy - podkreślił niemiecki socjaldemokrata.

Niemiecki rząd zabiega o poparcie innych krajów UE dla propozycji zmiany niektórych zapisów umowy UE-Kanada. Za nie do przyjęcia Berlin uważa powstanie sądów arbitrażowych, za pomocą których zagraniczne koncerny mogłyby skarżyć państwa o odszkodowanie. Demokratyczne państwa prawa nie potrzebują takich instytucji - wyjaśnił Gabriel.

Umowa daje inwestorowi możliwość pozywania krajów, jeśli uzna on, iż jakieś decyzje władz naruszają zasady ochrony inwestycji i powodują poważną szkodę dla tego inwestora. Zdaniem wicekanclerza umowę CETA powinny ratyfikować także parlamenty krajów UE, a nie tylko Parlament Europejski, jak chce Komisja.

Unijny komisarz ds. handlu Karel De Gucht wyraził sprzeciw wobec prób zmiany tekstu wynegocjowanej umowy. "Jeżeli otworzymy na nowo negocjacje, umowa będzie martwa" - powiedział De Gucht w rozmowie z "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

UE i Kanada mają ogłosić w piątek w Ottawie zakończenie negocjacji nad umową gospodarczo-handlową, która ma przynieść obu stronom korzyści warte miliardy euro.

CETA - bo tak nazywane jest to porozumienie od angielskiej nazwy Comprehensive Economic and Trade Agreement - przewiduje zniesienie wszystkich ceł na produkty przemysłowe oraz zniesienie ponad 90 proc. barier na produkty rolne.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niemcy chcą zmian z umowie handlowej UE-Kanada

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!