Niemcy przyjęli drugi plan antykryzysowy

Niemcy przyjęli drugi plan antykryzysowy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Niemiecka wielka koalicja uzgodniła w poniedziałek późnym wieczorem drugi plan pobudzenia koniunktury gospodarczej, który opiewa na 50 mld euro.

O porozumieniu, osiągniętym podczas spotkania władz partii CDU,CSU i SPD w urzędzie kanclerskim, poinformowały niemieckie media, powołując się na szefa frakcji CDU Volkera Kaudera.

Nowy pakiet będzie rozłożony na dwa lata i zakłada inwestycje publiczne, w tym przede wszystkim w infrastrukturę oraz szkoły.

Zaakceptowano też proponowany przez Unię Chrześcijańsko- Demokratyczną (CDU) fundusz na poręczenia kredytowe dla przedsiębiorstw, które popadną w tarapaty w związku z kryzysem. Według propozycji chadeków wysokość funduszu miałaby wynieść 100 mld euro.

Inaczej jednak niż w przypadku podobnego funduszu gwarancyjnego dla banków, państwo nie będzie przejmować kontroli nad częścią udziałów w zagrożonych firmach. Przeciwko możliwości częściowego upaństwowienia przedsiębiorstw była Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD).

Ciężary podatkowe zmniejszone zostaną od 1 lipca. Według Kaudera, najniższa stawka podatkowa spadnie z 15 do 14 procent. Kwota wolna od podatku ma wzrosnąć z 7664 do 8000 euro.

Plan przewiduje również obniżenie składek na ubezpieczenia zdrowotne o 0,6 punktu procentowego - do 14,9 procent oraz jednorazowe zasiłki na dzieci w wys. 100 euro.

Wsparcie otrzymać ma też branża motoryzacyjna. Kto zezłomuje co najmniej dziewięcioletni samochód może liczyć na premię w wys. 2500 euro na zakup nowego oszczędnego auta.

We wtorek szczegóły nowego programu przedstawią na konferencji prasowej kanclerz Angela Merkel, wicekanclerz i szef dyplomacji Frank-Walter Steinmeier (SPD) oraz szef bawarskiej CSU Horst Seehofer.

Pierwszy plan antykryzysowy, przyjęty przez Niemcy w listopadzie i wart około 32 mld euro, uznano za dalece niewystarczający, by złagodzić skutki recesji gospodarczej; według ekspertów gospodarka Niemiec może się skurczyć w 2009 roku nawet o 2-3 procent PKB. Kanclerz Angela Merkel była ostro krytykowana przez opozycję a także niektóre państwa UE za ostrożność w walce z kryzysem.

Po przyjęciu drugiego programu planowane wydatki na pobudzenie koniunktury stanowić będą 2,5 procent PKB Niemiec.

Realizacja proponowanych w drugim pakiecie działań spowoduje jednak znaczący wzrost zadłużenia budżetu federalnego; jeszcze w styczniu minister finansów Peer Steinbrueck przedłożyć ma projekt nowelizacji ustawy budżetowej, zakładający dodatkowe nowe zadłużenie państwa w wys. 20 mld euro.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niemcy przyjęli drugi plan antykryzysowy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!