Niemcy wciąż naszym największym partnerem handlowym

Niemcy wciąż naszym największym partnerem handlowym
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Deficyt w handlu zagranicznym od stycznia do końca października tego roku 1 mld 123,6 mln euro - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny. Największym naszym partnerem handlowym, zarówno dla eksporterów i importerów pozostały Niemcy,

Zgodnie z komunikatem GUS wartość eksportu w ciągu dziesięciu miesięcy tego roku wyniosła 136 mld 85,6 mln euro i była o 4,8 proc. wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Natomiast wartość importu wyniosła 137 mld 209,2 mln zł. Największym naszym partnerem handlowym były Niemcy. Wartość eksportu do naszych sąsiadów zza Odry wyniosła ok. 35 mld 464,6 mln euro a importu 29 mld 886,4 mln euro.

"Udział Niemiec w eksporcie zwiększył się w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku (o 0,9 pkt proc.) i wyniósł 26,1 proc., a w imporcie stanowił 21,8 proc., tak jak w analogicznym okresie ub. roku. Dodatnie saldo wyniosło 5 MLD 578,2 mln EURO wobec 4 mld 258,9 mln euro w analogicznym okresie ub. roku" - napisano w komunikacie.

GUS poinformował, że w okresie od stycznia do października 2014 r. wartość eksportu na Ukrainę wyniosła 2 mld 615,9 mln euro, co stanowiło 72,9 proc. eksportu w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wartość importu z Ukrainy sięgnęła 1 mld 447,1 mln euro i była wyższa o 7,1 proc. niż w analogicznym okresie 2013 r.

Eksport do Rosji wyniósł 5 mld 995,9 mln euro i stanowił 87 proc. wartości eksportu osiągniętego w tym samym czasie ubiegłego roku. Natomiast wartość importu z Rosji w tym czasie wyniosła 15 mld 15,9 mln euro, co odpowiadało 94,1 proc. importu w analogicznym czasie zeszłego roku.

Według komunikatu udział Rosji w eksporcie obniżył się w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku o 0,9 pkt proc. i wyniósł 4,4 proc., w imporcie był niższy o 1,3 pkt. proc. i stanowił 10,9 proc. Ujemne saldo wyniosło 9 mld 20,0 mln euro wobec minus 9 mld 74,5 mln euro w analogicznym okresie ub.r. Rosja była po październiku br. szóstym rynkiem zbytu dla polskich towarów i usług i drugie w imporcie.

"W okresie styczeń - październik br. Ukraina zajmowała czternaste miejsce na liście naszych partnerów handlowych w eksporcie oraz dwudzieste pierwsze - w imporcie (przed rokiem odpowiednio ósme i dwudzieste pierwsze miejsce). Udział Ukrainy w eksporcie obniżył się w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku o 0,9 pkt. proc. i wyniósł 1,9 proc., natomiast w imporcie był wyższy o 0,1 pkt proc. i stanowił 1,1 proc. Dodatnie saldo wyniosło 1 mld 168,8 mln euro" - podał GUS.

Zgodnie z danymi urzędu statystycznego ujemne salda odnotowano w handlu z krajami rozwijającymi się (minus 18 mld 921,4 mln euro) i z krajami Europy Środkowo-Wschodniej (minus 6 mld 891,3 mln euro). Dodatnie saldo uzyskano w obrotach z krajami rozwiniętymi (24 mld 689,1 mln euro), w tym z krajami UE saldo osiągnęło poziom 24 mln 610,1 mln euro.

"Udział krajów rozwiniętych w eksporcie ogółem wyniósł 83,8 proc. (w tym UE 77 proc.), a w imporcie 65,1 proc. (w tym UE 58,5 proc.), wobec odpowiednio 81,9 proc. (w tym UE 75,1 proc.) i 66,1 proc. (w tym UE 58,5 proc.) w analogicznym okresie ub. roku.

W okresie styczeń - październik br. wśród głównych partnerów handlowych Polski odnotowano wzrost eksportu do Szwecji, Włoch, na Węgry, do Niemiec, Holandii, Czech, Francji Wielkiej Brytanii i Słowacji, a importu - z Chin, Belgii, Włoch, Niemiec, Francji, Holandii, Czech i Wielkiej Brytanii. Spadek eksportu odnotowano w obrotach z Rosją, a importu - ze Stanami Zjednoczonymi i Rosją.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niemcy wciąż naszym największym partnerem handlowym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!