Niemcy zarobili miliardy na pomocy zadłużonej Grecji

Niemcy zarobili miliardy na pomocy zadłużonej Grecji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Niemcy zarobiły co najmniej 2,9 mld euro na oprocentowaniu pobranym od Grecji za udzieloną jej pomoc finansową - poinformowała agencja dpa, powołując się na odpowiedź niemieckiego rządu na parlamentarną interpelację Zielonych w tej sprawie.

  • Chodzi tu głównie o odsetki od greckich obligacji państwowych, zakupywanych od 2010 roku w ramach "Securities Market Programme" (SMP) Europejskiego Banku Centralnego.
  • Odsetki otrzymywał niemiecki bank centralny Bundesbank, który przekazywał je następnie budżetowi federalnemu.
  • Wpływy z oprocentowania odprowadzano początkowo do Grecji, ale w roku 2014 całkowicie tego zaprzestano.

Jak głosi odpowiedź ministerstwa finansów na interpelację, odsetki od walorów SMP zapewniły Bundesbankowi do końca 2017 wpływy w łącznej wysokości około 3,4 mld euro.

W latach 2013 i 2014 około 900 mln euro z tej puli przetransferowano do Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS), co obniżyło kwotę zysku do 2,5 mld euro. Wraz z 400 mln euro odsetek od pożyczki udzielonej Atenom przez niemiecki państwowy Kredytowy Bank Odbudowy (KfW) daje to razem 2,9 mld euro.

Zobacz też: Porozumienie ws. zadłużenia Grecji. "To historyczny moment"

Ekspert Zielonych do spraw budżetowych Sven-Christian Kindler zażądał w związku tym częściowego umorzenia greckich długów.

- Wbrew wszystkim prawicowym mitom Niemcy ciągnęły znaczne zyski z kryzysu w Grecji. Nie może być tak, by rząd federalny uzdrawiał niemiecki budżet miliardami z greckich odsetek - oświadczył.

Wcześniejsze uzgodnienia przewidywały, że w razie zrealizowania przez Grecję wszystkich wymogów dotyczących oszczędności i innych reform budżetowych, zostaną jej zwrócone zyski, osiągnięte przez inne państwa dzięki nabyciu greckich obligacji w ramach SMP.

Jak podano w odpowiedzi na interpelację, jedynie w roku 2013 do Aten przetransferowano 2 mld euro stanowiące całość zysków z SMP. Ponadto w 2014 roku około 1,8 mld euro przelano na zamrożone konto Europejskiego Mechanizmu Stabilności, z czego 900 mln stanowiło wspomnianą płatność Niemiec.

Za przekazaniem Grecji zysków z obligacji opowiedział się także niemiecki socjaldemokratyczny minister finansów Niemiec Olaf Scholz. W trakcie zakończonego w piątek nad ranem spotkania ministrów finansów państw strefy euro w Luksemburgu uchwalono między innymi, że w latach 2018-2022 Grecja otrzyma w równych półrocznych ratach całość zysków z SMP - o ile będzie kontynuować reformy, do których się zobowiązała.

Niemieccy Zieloni od dłuższego czasu publicznie krytykują przetrzymywanie w Bundesbanku odsetek od greckich obligacji, inspirując polemiki prasowe na ten temat. W ich trakcie wskazywano, że oprocentowanie pobierane od pomocy państw strefy euro jest znacznie niższe od tego, jakie Grecja musiałaby płacić w razie zaciągania kredytów rynkowych - czego zaprzestała w 2010 roku.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niemcy zarobili miliardy na pomocy zadłużonej Grecji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!