XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Niemiecki biznes krytykuje wykluczenie Rosji z G7

Niemiecki biznes krytykuje wykluczenie Rosji z G7
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przewodniczący Komisji Wschodniej Niemieckiej Gospodarki Eckhard Cordes skrytykował w niedzielę na łamach "Welt am Sonntag" wykluczenie prezydenta Rosji Władimira Putina ze spotkania przywódców najbardziej wpływowych krajów świata G7 za tydzień w Bawarii.

Cordes powiedział, że wykluczając Putina z rozpoczynającego się 7 czerwca szczytu G7 "stracono szansę" na podjęcie dialogu z Rosją. "Spotkanie w formacie G7 plus Rosja mogłoby przyczynić się do rozwiązania kryzysu (na Ukrainie) i skłonić Moskwę do podjęcia konstruktywnych kroków w celu rozwiązania konfliktu" - podkreślił niemiecki przedsiębiorca. "Lepiej jest rozmawiać ze sobą niż rozmawiać o sobie" - zauważył Cordes.

Za ponownym przyjęciem Putina do grona wiodących krajów świata opowiedział się też przewodniczący Forum Niemiecko-Rosyjskiego Matthias Platzeck. "Rosja musi powrócić do G7" - powiedział polityk SPD, były premier Brandenburgii. "Konflikty na Bliskim Wschodzie, w Iranie, Afganistanie i Syrii mogą być rozwiązane tylko przy udziale Rosji" - podkreślił Platzeck, który od dawna domaga się zawieszenia sankcji unijnych przeciwko Moskwie.

Przywódcy siedmiu najbardziej rozwiniętych krajów świata - USA, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Kanady, Włoch i Japonii - spotkają się 7 i 8 czerwca w zamku Elmau w Bawarii. Niemcy przewodzą w tym roku grupie G7. Kanclerz Angela Merkel potwierdziła w zeszłym tygodniu w Bundestagu po raz kolejny, że Putin ze względu na politykę wobec Ukrainy, szczególnie ze względu na aneksję Krymu, nie będzie uczestniczył w obradach.

Rosja dołączyła w 1998 roku do istniejącej od lat 70. grupy państw G7; po aneksji Krymu w marcu 2014 roku jej uczestnictwo zostało zawieszone.

Niemiecki biznes oponował początkowo przeciwko sankcjom gospodarczym wobec Rosji, zaakceptował jednak pod naciskiem rządu restrykcje nałożone przez UE w zeszłym roku. Niemieckie koła gospodarcze domagają się poprawy relacji z Moskwą, wskazując na negatywne skutki sankcji: spadek niemieckiego eksportu do Rosji oraz straty niemieckiego handlu i branży hotelarskiej nastawionej na zamożnych klientów z Rosji.

Komisja Wschodnia reprezentuje ponad 200 niemieckich firm utrzymujących stosunki handlowe z Rosją i innymi krajami Europy Wschodniej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niemiecki biznes krytykuje wykluczenie Rosji z G7

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!