XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Niemiecki parlament ma w środę głosować ws. funduszu stabilizacji euro

Niemiecki Bundestag będzie w środę głosować nad propozycją ponownego wzmocnienia funduszu stabilizacji euro EFSF, aby dać rządowi zielone światło przed planowanym na ten sam dzień szczytem eurolandu - poinformował szef frakcji Zielonych Juergen Trittin.

Decyzja w tej sprawie zapadła na poniedziałkowym spotkaniu kanclerz Angeli Merkel z szefami głównych partii politycznych i frakcji parlamentarnych.

Wcześniej planowano, że jedynie komisja budżetowa Bundestagu udzieli kanclerz Angeli Merkel mandatu, upoważniającego do zgody na porozumienie szczytu strefy euro w sprawie wzmocnienia Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej (EFSF), który ma powstrzymać rozlewający się z Grecji na Włochy czy Hiszpanię kryzys zadłużenia.

Jednak szef frakcji chadeckiej Volker Kauder zaproponował, by ze względu na znaczenie tych decyzji cały Bundestag wypowiedział się na ich temat. Głosowanie ma odbyć się w środę, po przewidzianym na godzinę 12. wystąpieniu Angeli Merkel.

Zgodnie z nowym niemieckim prawem rząd musi uzyskać zielone światło komisji budżetowej bądź - w wyjątkowych przypadkach - całego Bundestagu, gdy ustalenia na forum UE wpływają na kompetencje parlamentu, dotyczące budżetu państwa.

Kontrowersje w Niemczech budzi propozycja zwiększenia EFSF z obecnej zdolności pożyczkowej w wysokości 440 mld euro nawet do 1-2 bln euro poprzez tzw. lewarowanie, czyli zwiększanie możliwości kapitałowych funduszu bez zwiększenia jego środków z kasy państw strefy euro.

Rozważane są dwa warianty: polegający na zapewnieniu EFSF prawa do ubezpieczania części strat inwestorów na obligacjach zagrożonych krajów euro oraz wsparcie EFSF za pomocą dodatkowej, nowej organizacji, która mogłaby przyciągać kapitał z rynków finansowych i używać go w programach pomocowych strefy euro. W drugim przypadku zaangażowany mógłby być MFW.

Niemiecki rząd podkreśla, że żadne z proponowanych rozwiązań, nie może doprowadzić do zwiększenia udziału Niemiec w EFSF powyżej obecnej kwoty 211 mld euro. "Musimy pozostać przy kwocie 211 mld euro" - powiedział w poniedziałek minister gospodarki Philipp Roesler.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niemiecki parlament ma w środę głosować ws. funduszu stabilizacji euro

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!