Niespodziewane dymisje w Deutsche Banku

Niespodziewane dymisje w Deutsche Banku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Współprezesi Deutsche Banku, Juergen Fitschen i Anshu Jain, w niedzielę niespodziewanie zapowiedzieli swoje dymisje. Na czele największego niemieckiego banku zastąpi ich Brytyjczyk John Cryan, dotychczasowy członek rady nadzorczej.

Fitschen i Jain zostali szefami Deutsche Banku w 2012 r., zastępując Josefa Ackermanna. Ich kontrakty wygasają dopiero w 2017 r.

W komunikacie bank poinformował, że Jain ustąpi ze stanowiska z dniem 30 czerwca, ale został poproszony, by do stycznia został przy firmie jako konsultant. Fitschen ma pozostać prezesem do walnego zgromadzenia 19 maja 2016 r., aby "zapewnić gładkie przejście". Nie podano powodu ich odejścia.

Od lipca Cryan będzie kierował bankiem wraz z Fitschenem; po jego odejściu ze stanowiska stanie na czele Deutsche Banku jako jego jedyny prezes.

Brytyjczyk od 2013 r. zasiada w radzie nadzorczej Deutsche Banku; mandat ten złoży z końcem czerwca. W latach 2008-11 był dyrektorem finansowym w szwajcarskim banku UBS. Od 2012 do 2014 r. był dyrektorem na Europę firmy inwestycyjnej z Singapuru, Temasek.

Przewodniczący rady nadzorczej Paul Achleitner podziękował Jainowi i Fitschenowi za podjęcie "decyzji o wcześniejszym złożeniu urzędu, co pokazuje w imponujący sposób, że przedkładają interes banku nad własny".

Obaj prezesi odchodzą w cieniu spektakularnych porażek swego banku, ciągnących się za nim procesów sądowych i niezadowalających wyników finansowych.

W ramach ugody zawartej z władzami USA i Wielkiej Brytanii Deutsche Bank musi zapłacić im łącznie 2,5 miliarda USD kary za swą rolę w manipulowaniu stopą Libor. W końcu 2013 r. zgodził się już zapłacić karę wysokości 725 milionów euro, nałożoną przez Unię Europejską.

W kwietniu rozpoczął się też proces Fitschena oraz jego poprzedników; są oskarżeni o próbę wprowadzenia sądu w błąd, aby zablokować roszczenia odszkodowawcze ze strony spadkobierców właściciela koncernu medialnego Leo Kircha. Fitschen nie przyznaje się do winy.

W celu ograniczenia kosztów Deutsche Bank zamknie do 2017 r. 200 z istniejących obecnie 750 filii. Zrezygnuje też ze spółki córki, Postbank.

W 2020 r. Deutsche Bank będzie obchodził 150-lecie działalności.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niespodziewane dymisje w Deutsche Banku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!