XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Niższe opłaty interchange potrzebne przedsiębiorcom i klientom

Niższe opłaty interchange potrzebne przedsiębiorcom i klientom
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Regulacje dotyczące maksymalnej opłaty interchange obowiązują od 1 lipca tego roku. Jak się okazuje, pilnie potrzebne są następne regulacje, w wyniku których stawki będą jeszcze niższe - tłumaczy Robert Łaniewski z Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.

- Polska przez ostatnie kilkanaście lat należała do krajów, w których opłaty interchange były najwyższe w Europie. Ubiegłoroczna inicjatywa legislacyjna umożliwiła obniżenie maksymalnego poziomu opłaty interchange do 0,5 proc. Visa Europe wprowadziła jednak regulację, która zakłada, że będzie możliwa realizacja transakcji transgranicznych ze stawkami niższymi niż wskazane w ustawie 0,5 proc. W ramach programu Visa będzie to 0,2 proc. dla kart debetowych i 0,3 proc. dla kart kredytowych. To wprowadza ogromny zamęt na polskim rynku w działalności agentów rozliczeniowych i brak transparentności całego systemu opłat, które będą ponosić polscy przedsiębiorcy – wyjaśnia Łaniewski.

Jak dodaje ekspert, trzeba zatem wyrównać krajowe stawki interchange z tymi transgranicznymi.



- Musimy dążyć do tego, żeby w naszym prawodawstwie polscy przedsiębiorcy wiedzieli, w jaki sposób mają funkcjonować w obrocie bezgotówkowym – zaznacza Łaniewski.

Zmniejszenie dysproporcji w obsłudze różnych form płatności

Jak mówi ekspert, istnieje w Polsce bardzo duża dysproporcja pomiędzy kosztami obsługi kart płatniczych a obsługą gotówki.

- Trzeba umożliwić polskim przedsiębiorcom, aby ta różnica w kosztach była jak najmniejsza. Zmniejszając koszty obsługi kart płatniczych, pozwalamy naszym przedsiębiorcom przełamać tę główną barierę kosztową – zaznacza Łaniewski.

Więcej punktów będzie przyjmować płatności kartami

Na zmianach w opłatach interchange zyskają nie tylko przedsiębiorcy, ale i klienci.

- W Polsce jedynie co w piątym punkcie handlowo-usługowym możemy swobodnie zapłacić kartą. Po przełamaniu tej głównej bariery przedsiębiorcy będą chętniej instalować terminale płatnicze, bo koszty związane z obsługą kart będą niższe. Wówczas klienci będą mogli swobodnie płacić kartami w coraz większej sieci punktów – wyjaśnia Łaniewski.

Jeszcze większe obniżki budzą sprzeciw banków

Należy spodziewać się, że opłaty interchange nie spadną poniżej 0,2 – 0,3 proc. Przede wszystkim ze względu na sprzeciw banków.

- Wyniki badań naukowych potwierdzają, że można jeszcze niżej zejść z nimi, ale pewnie będzie dosyć duży opór ze strony banków. Te instytucje osiągają bowiem przychody z interchange.

Nowe regulacje mają obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku, tak by uniknąć chaosu na tym rynku. W kwestii wysokości opłat interchange nie powiedziano jeszcze ostatniego słowa - w krajach skandynawskich na przykład są poniżej 0,3 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niższe opłaty interchange potrzebne przedsiębiorcom i klientom

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!