Nowa debata o przyszłości Polski Wschodniej już we wrześniu

Nowa debata o przyszłości Polski Wschodniej już we wrześniu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Najważniejsze dla gospodarki Polski Wschodniej kwestie, rola i potencjał regionu w relacjach między Wschodem i Zachodem Europy, dwa dni debat, tysiąc gości z kraju i z zagranicy, a wśród nich przedstawiciele biznesu, politycy, eksperci. Już za dwa miesiące odbędzie się Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku.

Przedstawiciele Rady Patronackiej przedstawili 21 lipca w stolicy Podlasia ideę, założenia i sprawy organizacyjne Kongresu.

- O możliwościach rozwoju decyduje otwartość we współpracy gospodarczej, zmysł modernizacji i chęć pokonywania ograniczeń - powiedział Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator Wschodniego Kongresu Gospodarczego. - Warto inwestować w Polskę Wschodnią i Europę Wschodnią, w pomysły tu zgłaszane, inicjatywy, marzenia, bowiem wschód i zachód potrzebują siebie nawzajem.

Przypomniał on, że Polska Wschodnia reprezentuje ofensywne gałęzie gospodarki, na czele z proeksportowym sektorem rolno-spożywczym. Oferuje zmodernizowaną i nadal rozbudowywaną infrastrukturę. Ma także „nową energię” i jest nadal głodna sukcesu.

- Wschód Polski, ale także wschód Europy, stanowi olbrzymi, tylko w części wykorzystywany, potencjał. Potrzebuje szerokiej debaty o tym, jak swoją szansę wykorzystać - podkreślił Wojciech Kuśpik.

Przykładem jest kapitał ludzki. W tym makroregione jest przecież wiele wyższych uczelni, absolwenci władają m.in. językami wschodnimi, a takie połączone kwalifikacje mogą interesować np. sektor nowoczesnych usług biznesowych (BPO).

Wschodni Kongres Gospodarczy odbędzie się w dniach 18-19 września br. Ma być okazją do zaprezentowania potencjału gospodarczego makroregionu i jego możliwości jako pośrednika w relacjach między Wschodem i Zachodem Europy. Zaproszeni zostaną partnerzy z: Białorusi, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Gruzji, Mołdawii i innych krajów.

W opinii członków rady patronackiej, WKG wypełni lukę w publicznej debacie o tym, co dotyczy dużej części Polski i Europy. Na dwa wrześniowe dni zaplanowano ok. 30 sesji tematycznych, w których udział weźmie ponad 100 prelegentów. Organizatorzy spodziewają się około tysiąca gości z kraju i z Europy: polityków, przedstawicieli biznesu i ekspertów.

- Rozmawialiśmy z panem prezydentem RP, który przyjął zaproszenie na Kongres i ustnie potwierdził obecność - poinformował Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Zobacz wideo: Prezydent Białegostoku: chcemy kontynuować inwestycje z pomocą funduszy UE

W ocenie członków rady patronackiej, zestaw gości jest naprawdę reprezentatywny, w efekcie czego można oczekiwać pojawienia się wielu konkretów i informacji, a Kongres nabierze charakteru nie tylko regionalnego, ale i o wymiarze ogólnopolskim.

- Wśród wielu stereotypów, chcemy też obalić ten, że województwa z Polski Wschodniej nie mówią jednym głosem i nie zabiegają o wszystko razem - podkreślił Jarosław Dworzański, marszałek województwa podlaskiego. - Są oczywiście obszary, gdzie rywalizujemy ze sobą i nie ma w tym nic nienaturalnego, ale w większości przypadków tylko przez współpracę udanie realizujemy politykę wschodnią, tj. współpracy na styku z krajami UE i leżącymi na wschód od niej.

Wśród głównych nurtów tematycznych dwóch dni kongresowych debat są m.in.: współpraca gospodarcza i wymiana handlowa między UE a jej wschodnimi sąsiadami, infrastruktura transportowa i energetyczna w polityce UE, uwarunkowania regionalne sektora energetyczno-paliwowego, w tym szanse rozwoju energetyki odnawialnej na terenach słabo zurbanizowanych, eksport towarów do krajów Europy Wschodniej i Azji Środkowej oraz uwarunkowania ekspansji tam polskich firm, potencjał inwestycyjny Polski Wschodniej, samorządność a współpraca gospodarcza w ramach UE i Partnerstwa Wschodniego oraz sytuacja na rynku pracy w makroregionie.

Nad organizacją i merytorycznym kształtem wydarzenia czuwa rada patronacka Wschodniego Kongresu Gospodarczego, którą tworzą: Jarosław Dworzański - marszałek województwa podlaskiego, Witold Karczewski - prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku, Wojciech Kuśpik - prezes Grupy PTWP, inicjator Wschodniego Kongresu Gospodarczego, Andrzej Parafiniuk - prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, Tadeusz Truskolaski - prezydent Białegostoku, Adam Walicki - prezes Stowarzyszenia Resursa Podlaska oraz Maciej Żywno - wojewoda podlaski.

Wydarzeniem towarzyszącym podczas WKG będzie wręczenie nagród w konkursie TOP Inwestycje Komunalne Polski Wschodniej. Plebiscyt ma za zadanie wskazanie tych inwestycji komunalnych, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju gospodarki, regionu i mieszkańców Polski Wschodniej w ostatnich dziesięciu latach.

Uczestnictwo w Kongresie będzie bezpłatne.

Podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego swoje miejsce będzie mieć tematyka przemysłowa. Oto wybrane punkty agendy wydarzenia.

• Odnawialne źródła energii (OZE) w Europie i w Polsce, w tym: OZE jako narzędzie przeciwdziałania niepożądanym zmianom w klimacie i zarazem szansa na rozwój gospodarczy polskich regionów; systemy wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej w krajach UE, ich koszty i weryfikacja praktyczna; programy wspierające rozwój energetyki odnawialnej i warunki wykorzystania tych środków; nowe regulacje dotyczące wspierania OZE w Polsce; preferowane rodzaje OZE i docelowy miks zielonej energii w Polsce.

• Energetyka w Polsce Wschodniej, w tym: stan i możliwości rozwoju energetyki wytwórczej w tym makroregionie; sytuacja energetyczna w rejonach słabo zurbanizowanych; planowane i realizowane inwestycje energetyczne w Polsce Wschodniej; potencjalni inwestorzy i źródła finansowania projektów.

• Odpady komunalne jako źródło energii odnawialnej, w tym: potencjał, potrzeby rynku, regulacje i możliwości wsparcia; dostępne technologie - ekologiczne spalarnie, energetyczne wykorzystanie osadów ściekowych; spalarnie odpadów w gospodarce komunalnej; energetyczne wykorzystanie odpadów w instalacjach przemysłowych.

• Wiatr w bilansie energii, w tym: specyfika generacji wiatrowej a stabilność systemu energetycznego; naturalne i ekonomiczne uwarunkowania rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce Wschodniej; wsparcie dla projektów generacji wiatrowej w świetle projektowanych regulacji (ustawa o OZE); jak wykorzystać energię wiatru – offshore, współpraca inwestorów z lokalnymi społecznościami.

• Fotowoltaika, w tym: potencjał energetyki solarnej w Polsce Wschodniej; atuty fotowoltaiki w konkurencji z innymi źródłami energii; dylemat - farmy słoneczne czy mikroinstalacje fotowoltaiczne? Zmiany w prawie i system wsparcia.

• Energetyka prosumencka, w tym: idea energetyki prosumenckiej i jej atrakcyjność w społecznym odbiorze; jak zapewnić opłacalność inwestycji w mikroinstalacje? Idea spółdzielni energetycznych a zapotrzebowanie na energię i zrównoważony rozwój w gminach przygranicznych; perspektywy mikrogeneracji przyzakładowej; gmina jako inwestor i prosument.

• Infrastruktura transportowa i energetyczno-paliwowa w polityce UE, w tym: planowane korekty sieci TEN-T, realizacja paneuropejskich, ważnych dla bezpieczeństwa energetycznego połączeń przesyłania gazu, ropy i energii; międzysystemowe połączenia energetyczne z Ukrainą, Białorusią, Litwą; bariery realizacji i potencjalne korzyści gospodarcze.

• Inwestycje infrastrukturalne w transporcie na osi Wschód-Zachód wspierające mobilność, wolny rynek i wymianę handlową, w tym: stan realizacji, finansowanie i czynniki zwalniające tempo prac budowy dróg kolejowych i drogowych Via Baltica i Via Carpatia; uwarunkowanie rozwoju  nowoczesnego transportu intermodalnego (terminale przeładunkowe nad Bałtykiem, węzły przeładunkowe na granicy wschodniej); rozwój Bałtyckich Transeuropejskich Autostrad Morskich z portami krajów Europy Wschodniej (rozbudowa infrastruktury portowej, przewozy towarowe i pasażerskie).

Poznaj cały zakres tematyczny Wschodniego Kongresu Gospodarczego
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowa debata o przyszłości Polski Wschodniej już we wrześniu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!