XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Nowe narzędzie mierzenia dobrobytu kraju - SPI

Nowe narzędzie mierzenia dobrobytu kraju - SPI
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska znalazła się na 27 miejscu w globalnym rankingu krajów najbardziej rozwiniętych społecznie. Pierwszą lokatę zajęła Nowa Zelandia, przed Szwajcarią, Islandią i Holandią, jako pierwszym krajem UE.

Wskaźnik rozwoju społecznego (tzw. Social Progress Index), który uwzględnia różne czynniki społeczne (m.in. bezpieczeństwo i dostęp do edukacji) oraz ekologiczne, w połączeniu ze wzrostem PKB danego kraju, lepiej pokazuje rzeczywisty stopień poziomu społeczeństwa i dobrobytu obywateli, niż sam wskaźnik PKB.

Jak wynika z zestawienia, przygotowanego przez organizację Social Progress Imprerative, we współpracy z m.in. firmą doradczą Deloitte, najwyższe noty otrzymały kraje Europy, Ameryki Północnej oraz Australii. Najgorzej natomiast wypadły państwa Afryki subsaharyjskiej oraz Azji Środkowej i Południowej.

Bezkonkurencyjna na tle 132 przebadanych państw okazała się Nowa Zelandia. Polska znalazła się na początku tzw. „trzeciej” grupy państw (spośród pięciu grup). Kraje w tej kategorii charakteryzują się znaczącym poziomem rozwoju społecznego, jednak posiadają zróżnicowany poziom PKB, co oznacza, że wysoki PKB per capita nie gwarantuje postępu społecznego.

Razem z nami w tej kategorii uplasowały się m.in. Słowacja, Grecja, Włochy, Izrael czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Lepszą pozycję od Polski, spośród krajów naszego regionu, udało się osiągnąć: Słowenii (18), Estonii (19), Czechom (23) oraz Słowacji (24).

„Polska została oceniona najwyżej w sferze bezpieczeństwa osobistego, dostępu do edukacji na poziomie podstawowym, a także dostępu do informacji oraz środków komunikacji i wolności osobistej - skomentował wyniki zestawienia Jacek Kuchenbeker, starszy menedżer w Dziale Zarządzania Ryzykiem Deloitte. - Mamy też wysoki wskaźnik dostępności do żywności i podstawowej opieki medycznej, natomiast braki w szkolnictwie wyższym oraz niedostateczny poziom rozwiązań przyjmowanych w sferze wykluczenia społecznego czy tolerancji”

Autorzy raportu wskazują, że w krajach o średnim i wyższym poziomie PKB nie należy spodziewać się jakichś rewolucyjnych postępów w zakresie fundamentalnych potrzeb człowieka. Rządy tych państw nie borykają się już z problemem głodu czy braku opieki lekarskiej, dlatego ich uwaga przesuwa się w kierunku budowania dobrobytu. Zwracają one natomiast większą uwagę na zagadnienie trwałości ekosystemu, w tym ograniczanie emisji dwutlenku węgla.

Wskaźnik Social Progress Index udowadnia, że same wyniki gospodarcze nie mogą być jedynym miernikiem postępu społecznego, a wzrost PKB jedynym dowodem na dobrobyt obywateli. Np. Nowa Zelandia ma prawie o połowę mniejsze PKB per capita niż zajmująca 5. pozycję Norwegia. Włochy, które mają wyższe PKB od Polski, ale znalazły się w tym zestawieniu za nami, podobnie jak Korea Południowa czy ZEA, jedno z najbogatszych państw świata.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowe narzędzie mierzenia dobrobytu kraju - SPI

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!