Nowela ułatwiająca realizację planu Morawieckiego trafi do prezydenta

Nowela ułatwiająca realizację planu Morawieckiego trafi do prezydenta
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nowelizacja ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych, która ma ułatwić realizację tzw. planu Morawieckiego, trafi do podpisu prezydenta. Sejm przyjął w piątek poprawki Senatu do noweli.

Zaakceptowane przez Sejm trzy poprawki mają charakter korygująco-porządkowy. Jedna precyzuje, że członek rady nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego nie może być członkiem zarządu.

Celem nowelizacji jest przekazanie pod nadzór ministra rozwoju agencji i instytucji odpowiadających za kwestie rozwoju gospodarki. Chodzi o KUKE, Bank Gospodarstwa Krajowego, Urząd Zamówień Publicznych, Agencję Rozwoju Przemysłu, PAIiIZ oraz PKO BP, nad którymi pieczę ma sprawować "minister właściwy ds. gospodarki".

Nadzór ten pozwoli na skoordynowane działanie grupy tych instytucji. Dotychczas KUKE znajdowała się w nadzorze ministra finansów, UZP - premiera, a wymienione spółki skarbu państwa - pod nadzorem ministra skarbu. Zmiany zakładają też rozszerzenie składu Komisji Nadzoru Finansowego o ministra właściwego do spraw gospodarki lub jego przedstawiciela.

Nowe przepisy przewidują również zmiany w zakresie sposobu powoływania rady nadzorczej i zarządu BGK - uwzględnienie ministra rozwoju w zarządzaniu BGK z uwagi na istotną rolę, jaką BGK pełni w realizacji programów wspierających rozwój gospodarczy.

Nowela ma ułatwić realizację "Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" - nazywanego też planem Morawieckiego, od nazwiska pomysłodawcy - wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego. Plan to strategia zrównoważonego rozwoju gospodarczego naszego kraju na najbliższe 25 lat; chodzi o bardziej solidarny, zrównoważony rozwój gospodarczy, plan ma zatem tworzyć warunki do inwestowania nie tylko w dużych miastach, ale także w mniejszych ośrodkach.

Celem planu jest pobudzenie polskiej przedsiębiorczości i stworzenie mocnych impulsów do rozwoju m.in. poprzez mobilizowanie kapitału do udziału w dużych przedsięwzięciach przemysłowych.

W związku z tą inicjatywą w kwietniu, na bazie dotychczasowej spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe, utworzony został Polski Fundusz Rozwoju (PFR), który ma być polskim bankiem rozwoju finansującym realizację planu. Fundusz ma integrować takie instytucje jak m.in.: KUKE SA, BGK, PARP, PAIiIZ, ARP.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem jednego artykułu, który ma zacząć obowiązywać z dniem ogłoszenia.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowela ułatwiająca realizację planu Morawieckiego trafi do prezydenta

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!