XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Nowelizacja VAT pilnie potrzebna

Nowelizacja VAT pilnie potrzebna
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Resort finansów przygotował trzy wersje nowelizacji ustawy o VAT. Minister Jacek Rostowski zdecyduje, którą z nich rozpatrzą rząd i parlament

- Opracowaliśmy projekty, w których zmiany są minimalne, średnie i maksymalne - wyjaśnia w "Rzeczpospolitej" wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch. - Nie mogę na razie mówić o szczegółach, ponieważ wyniku naszych prac nie zna jeszcze szef resortu, mogę jednak zapewnić, że wszystkie zawierają ułatwienia dla podatników oraz zmiany, których oczekuje od nas Unia Europejska.

Ministerialni urzędnicy w swych pracach wykorzystali propozycje zespołu ekspertów, który przygotowywał nowelizację przed dwoma laty pod kierownictwem ówczesnego wiceministra finansów Mirosława Barszcza.

- Mam nadzieję, że w każdej wersji obecnego projektu znalazły się przynajmniej najważniejsze rozwiązania korzystne dla przedsiębiorców - mówi Mirosław Barszcz. Należy do nich możliwość stworzenia grupy vatowskiej, która pozwoli na wyłączenie z konieczności rozliczania tego podatku między firmami współpracującymi w ramach grupy.

Proponowano też wprowadzenie ryczałtu vatowskiego, dzięki czemu podatnicy o rocznych obrotach do 35 tys. euro nie musieliby mieć kas fiskalnych. Wreszcie trzecia ważna zmiana dotyczy możliwości odliczania pełnej kwoty zapłaconego VAT od kupionego na firmę samochodu osobowego. - Polska wprowadziła ograniczenie dopuszczające odliczenie 60 proc. tego podatku, nie więcej niż 6 tys. zł - wyjaśnia w dzienniku były minister.

- Stało się to w momencie wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej. Klauzula mówi, że nie można takich zmian wprowadzać po przystąpieniu do UE, ale niektóre jej interpretacje wspominają także o momencie wchodzenia do Wspólnoty. Barszcz sugeruje, że ten przepis mógłby zostać zaskarżony, dlatego warto go zmienić.

Jest też cała masa przepisów z jednej strony utrudniających prowadzenie działalności gospodarczej, z drugiej odstraszających inwestorów zagranicznych. Zmiany wymaga np. przepis, który nakłada na przedsiębiorstwa sprzedające części polskim firmom obowiązek rejestracji w naszym kraju i płacenie VAT - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Prostym rozwiązaniem wydaje się również zniesienie konieczności wpłacania zaliczek na podatek w momencie otrzymania towarów. Wystarczyłoby wykazywanie w deklaracjach kwoty podatku należnego i odliczonego. Tym bardziej że Polska jako jeden z nielicznych krajów Unii każe czekać na zwrot nadpłaconej kwoty aż 180 dni, gdy w większości krajów ten okres wynosi maksymalnie 30 dni
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowelizacja VAT pilnie potrzebna

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!