PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Nowoczesne modele analizy gospodarki światowej a ewolucja badań nad międzynarodowymi oddziaływaniami krajowej polityki makroekonomicznej

Autor: Agnieszka Domańska
10-12-2013 14:19 |  aktualizacja: 10-12-2013 14:22

Model pokazuje efekty transmisji szoków polityki gospodarczej: pojawiają się impulsy dochodowe, wywołane czynnikami fiskalnymi lub monetarnymi, tj. ekspansją w jednym kraju, a ich skutki rozprzestrzeniają się następnie na inne gospodarki otwarte za pomocą zmian kursów walutowych, determinujących przesunięcia w strumieniach handlu (sfera realna), oraz stóp procentowych, powodujących przesunięcia w międzynarodowych przepływach aktywów kapitałowych (sfera finansowa). Model Mundellowski łączy zmiany na rynkach finansowych oraz dóbr i usług, opisując mechanizm ich współzależności w obszarze transmisji bodźców między gospodarkami. Końcowe efekty uzależnione są od zmian cen i płac i uwarunkowane charakterem indeksacji.

Model Mundella-Fleminga przedstawia spójny obraz transmisji efektów związanych z impulsami fiskalnymi i monetarnymi, tworząc pewien kanon myślenia na temat współzależności między gospodarkami otwartymi w krótkim okresie i w warunkach pełnej mobilności kapitału. Jednocześnie, jak w każdym modelu, opisane w nim mechanizmy ujęte są w ramy wynikające z przyjętych założeń, takich jak sztywność cen i płac (sprzyjające powstawaniu okresowych nierównowag na rynkach dóbr i czynników produkcji), brak oczekiwań co do zmian kursów walutowych, pełna mobilność kapitału (brak restrykcji i ograniczeń w międzynarodowych przepływach aktywów finansowych). Koncepcja M-F empirycznie potwierdza się przede wszystkim w odniesieniu do małych, otwartych gospodarek, a nie bierze pod uwagę np. zmian dynamicznych, pojawiających się w związku z powstawaniem deficytu i długu publicznego. Ponadto, choć koncepcja ta dobrze nadaje się do analizy mechanizmów gospodarczych w bardzo krótkim okresie, to nie uwzględniając średniookresowych procesów dostosowawczych w zakresie ruchów cenowych, nie pokazuje powiązań z zachowaniem gospodarki w okresie długim.

2.2. Nawiązania do modelu M-F w późniejszych podejściach analitycznych

Pierwsze rozszerzenia modelu o efekty wzajemne między krajami pochodzą z koncepcji R.N. Coopera (1968), M. Mussy (1979) oraz J.W. McKibbina i J.D. Sachsa (1991). Odpowiedzią na ograniczenia analizy wynikające z przyjętej w modelu Mundella-Fleminga (i w ogóle szkole keynesowskiej) lepkości cen są m.in. odkrycia podejścia monetarnego w ramach nurtu badań wywodzącego się z ekonomii klasycznej, gdzie nacisk położony jest na procesy powolnych dostosowań cenowych do poziomu klasycznej równowagi długookresowej. Dlatego w analizach międzynarodowego rozprzestrzeniania się szoków odwołujących się do tego podejścia (w tym szoków polityki gospodarczej) uwaga skupia się również na roli cen produktów i czynników produkcji w sterowaniu mechanizmami przechodzenia (transmisji) gospodarki z powrotem na ścieżkę długookresowego zrównoważonego wzrostu [Frenkel, Johnson 2006].

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

35 924 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

718 868 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 987 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP