PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Nowoczesne modele analizy gospodarki światowej a ewolucja badań nad międzynarodowymi oddziaływaniami krajowej polityki makroekonomicznej

Autor: Agnieszka Domańska
10-12-2013 14:19 |  aktualizacja: 10-12-2013 14:22

Model pokazuje efekty transmisji szoków polityki gospodarczej: pojawiają się impulsy dochodowe, wywołane czynnikami fiskalnymi lub monetarnymi, tj. ekspansją w jednym kraju, a ich skutki rozprzestrzeniają się następnie na inne gospodarki otwarte za pomocą zmian kursów walutowych, determinujących przesunięcia w strumieniach handlu (sfera realna), oraz stóp procentowych, powodujących przesunięcia w międzynarodowych przepływach aktywów kapitałowych (sfera finansowa). Model Mundellowski łączy zmiany na rynkach finansowych oraz dóbr i usług, opisując mechanizm ich współzależności w obszarze transmisji bodźców między gospodarkami. Końcowe efekty uzależnione są od zmian cen i płac i uwarunkowane charakterem indeksacji.

Model Mundella-Fleminga przedstawia spójny obraz transmisji efektów związanych z impulsami fiskalnymi i monetarnymi, tworząc pewien kanon myślenia na temat współzależności między gospodarkami otwartymi w krótkim okresie i w warunkach pełnej mobilności kapitału. Jednocześnie, jak w każdym modelu, opisane w nim mechanizmy ujęte są w ramy wynikające z przyjętych założeń, takich jak sztywność cen i płac (sprzyjające powstawaniu okresowych nierównowag na rynkach dóbr i czynników produkcji), brak oczekiwań co do zmian kursów walutowych, pełna mobilność kapitału (brak restrykcji i ograniczeń w międzynarodowych przepływach aktywów finansowych). Koncepcja M-F empirycznie potwierdza się przede wszystkim w odniesieniu do małych, otwartych gospodarek, a nie bierze pod uwagę np. zmian dynamicznych, pojawiających się w związku z powstawaniem deficytu i długu publicznego. Ponadto, choć koncepcja ta dobrze nadaje się do analizy mechanizmów gospodarczych w bardzo krótkim okresie, to nie uwzględniając średniookresowych procesów dostosowawczych w zakresie ruchów cenowych, nie pokazuje powiązań z zachowaniem gospodarki w okresie długim.

2.2. Nawiązania do modelu M-F w późniejszych podejściach analitycznych

Pierwsze rozszerzenia modelu o efekty wzajemne między krajami pochodzą z koncepcji R.N. Coopera (1968), M. Mussy (1979) oraz J.W. McKibbina i J.D. Sachsa (1991). Odpowiedzią na ograniczenia analizy wynikające z przyjętej w modelu Mundella-Fleminga (i w ogóle szkole keynesowskiej) lepkości cen są m.in. odkrycia podejścia monetarnego w ramach nurtu badań wywodzącego się z ekonomii klasycznej, gdzie nacisk położony jest na procesy powolnych dostosowań cenowych do poziomu klasycznej równowagi długookresowej. Dlatego w analizach międzynarodowego rozprzestrzeniania się szoków odwołujących się do tego podejścia (w tym szoków polityki gospodarczej) uwaga skupia się również na roli cen produktów i czynników produkcji w sterowaniu mechanizmami przechodzenia (transmisji) gospodarki z powrotem na ścieżkę długookresowego zrównoważonego wzrostu [Frenkel, Johnson 2006].

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!
Rys. 1. Współzależności modelowe w Interlink
Źródło: opracowanie własne na podstawie [Richardson 1988].  

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


OFERTY PRACY

47 673 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

WYSZUKIWARKA NIERUCHOMOŚCI

1 259 625 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

KATALOG FIRM

5 614 ofert w bazie

OFERTY SZKOLEŃ

Kategorie szkoleń: przemysł, nieruchomości, handel, branża spożywcza

Szkolenia dla branży medycznej i farmaceutycznej

Szkolenia dla samorządów

WYSZUKIWARKA PRZETARGÓW UZP

2 689 827 ofert w bazie


WYSZUKIWARKA KOMUNIKATÓW

397 664 komunikatów w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

WYSZUKIWARKA OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

467 objektów w bazie
Wyszukiwanie zaawansowane

PARTNER

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Giełda rolna Rynek Zdrowia Rynek aptek Puls HR Farmer
    Rynek Zdrowia Rynek Spozywczy Dla handlu Property Design Infodent24 Centrum Kreowania Liderów
    Farmer House Market Promocjada Sady Ogrody Rynek seniora Koszyk cenowy
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.