XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

O rozwoju współpracy na linii Europa-Chiny

O rozwoju współpracy na linii Europa-Chiny
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego mają miejsce spotkania IV Forum Gospodarczego Europa-Chiny. W ich trakcie omawiana jest problematyka współpracy Europy z Chinami w wielu różnych obszarach.

- Jesteśmy świadkami nowego strategicznego myślenia Chin o Europie Środkowo-Wschodniej - zaznaczył prof. Bogdan Góralczyk, kierownik Zespołu Dydaktyczno-Badawczego ds. Europejskiej Integracji Polityczno-Obronnej reprezentujący Centrum Europejskie i Uniwersytet Warszawski. - Ten proces formułowania nowej strategii zbiega się z multilateralnymi kontaktami Chin.

Wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik wskazała, że nasze relacje z Chinami są relacjami wyjątkowo wymagającymi. Trzeba bowiem zbudować nowe kompetencje w relacjach z Chinami jako inwestorem oraz partnertem handlowym.

- Mamy 15 tysięcy firm importujących z Chin i tylko 300 firm eksportujących na rynek chiński - zaznaczyla wiceminister Antoniszyn-Klik. - Widać zatem, jak wiele pracy jest do wykonania.

Wskazywano również, że decyzja Chin o współpracy strategicznej z Polską wzbudziła zainteresowanie tych krajów azjatyckich, które wcześniej nie dostrzegały Polski. To więc otwiera to nowe możliwości.

Wiele nadziei wiąże się z inicjtywą 16+1, gdzie kraje Europy Środkowo-Wschodniej mają intensyfikować swą współpracę z Chinami. Polska pełni tu rolę koordynatora jako największy kraj Europy Środkowo-Wschodniej.

Warto nadmienić, że 20 kwietnia, w pierwszy dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego przedstawiciele delegacji dwunastu państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz Chin uczestniczyli w inauguracyjnym spotkaniu Rady Biznesu.

- To wielkie wyzwanie, a zarazem szansa na wzmocnienie pozycji naszego kraju w ramach multilateralnych stosunków na linii Europa-Chiny - zaznaczyła Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, organizacji, której powierzono funkcję koordynatora prac Rady.

Decyzję o powołaniu Rady Biznesu podjęto podczas szczytu szefów rządów państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin w Belgradzie, w grudniu 2014 roku. To kolejna inicjatywa wpisująca się w szeroką i kompleksową współpracę chińsko-europejską w formule „16+1”.

Celem Rady Biznesu jest pobudzenie współpracy gospodarczej w obszarze wzajemnych inwestycji, handlu oraz współpracy technologicznej, jak również zrównoważenie wymiany gospodarczej między jej członkami.

- Szeroki odzew na wystosowane przez nas zaproszenie do udziału w Radzie potwierdza, że współpraca w formule 16+1 jest potrzebna i że będzie w niej można zrealizować wiele konkretnych wspólnych przedsięwzięć gospodarczych - podkreśla Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP.

Chiny w poprzednich latach głównie zabiegały o powiększanie swej bazy surowcowej. Obecnie natomiast potrzebują m.in. nowoczesnych technologii.

Z perspektywy Chin nie ma ważniejszego partnera w Europie Środkowo-Wschodniej niż Polska. W najbliższych latach Chiny będą stawiały u siebie na rozwój klasy średniej, na pobudzanie popytu wewnętrznego.

Jerzy Dudała
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: O rozwoju współpracy na linii Europa-Chiny

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!