Obraduje szczyt Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej

Obraduje szczyt Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przyszłość procesów integracyjnych na obszarze dawnego ZSRR była głównym tematem szczytu Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej (ros. EwrAzES), który pod przewodnictwem prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa w poniedziałek zebrał się w Moskwie.

Powołaną do życia w 2000 roku EwrAzES tworzą Rosja, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan. Status obserwatorów mają Armenia, Mołdawia i Ukraina. W moskiewskim szczycie uczestniczyli prezydenci wszystkich ośmiu państw.

Administracja prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza poinformowała przed jego wyjazdem do stolicy Rosji, że swój pobyt w Moskwie zamierza on wykorzystać do przeprowadzenia dwustronnych rozmów z przywódcami państw należących do Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej; że Kijów swojego statusu w tej organizacji zmieniać nie zamierza, a swoją przyszłość widzi w integracji z Unią Europejską.

Prezydenci Rosji, Białorusi i Kazachstanu zapowiedzieli już, że najpóźniej w 2015 roku te trzy państwa utworzą Eurazjatycką Unię Gospodarczą (EUG), wspólnotę wzorowaną na UE. Jako kolejnych kandydatów do wejścia do EUG w Moskwie wymienia się Kirgistan i Tadżykistan.

Pierwszym krokiem na drodze do utworzenia Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej było powołanie do życia przez Rosję, Białoruś i Kazachstan w listopadzie 2011 roku Eurazjatyckiej Komisji Gospodarczej (EKG), ponadnarodowego organu, który będzie koordynować procesy integracyjne między trzema państwami.

Jednym z głównych zadań EKG jest kodyfikacja bazy prawnej Unii Celnej, którą Rosja, Białoruś i Kazachstan utworzyły w 2010 roku, oraz Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej (WPG) ze swobodnym przepływem towarów, usług, kapitałów i siły roboczej, powołanej przez nie do życia od 1 stycznia 2012 roku.

Z ideą utworzenia Unii Eurazjatyckiej w październiku zeszłego roku na łamach dziennika "Izwiestija" wystąpił Władimir Putin, który 7 maja znów obejmie urząd prezydenta Rosji. Zachwalał on tam model ponadnarodowego zjednoczenia, które - jak podkreślał - będzie jednym z biegunów współczesnego świata. Jednocześnie zaprzeczał, jakoby dążył do wskrzeszenia dawnego Związku Radzieckiego.

Rosja wielokrotnie podejmowała próby integracji dawnych republik ZSRR po jego rozpadzie w 1991 roku. Utworzone przez nią sojusze polityczne, gospodarcze lub wojskowe - Wspólnota Niepodległych Państw (WNP), Związek Białorusi i Rosji (ZBiR), Euroazjatycka Wspólnota Gospodarcza czy Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB) - istnieją głównie na papierze.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Obraduje szczyt Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!