XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Nowy przemysł w Europie - od deklaracji do działań

Nowy przemysł w Europie - od deklaracji do działań
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Krakowska konferencja „Polityka przemysłowa Unii Europejskiej - gospodarczy Trójkąt Weimarski” powinna stać się początkiem szerokiej dyskusji o odnowie europejskiego przemysłu inicjującej bardziej robocze prace nad konkretnymi rozwiązaniami.

Polityczna debata o wyzwaniach, które - wobec przeobrażeń w globalnej gospodarce - stają przed przemysłem w Europie, rozpoczęła dwudniową (6-7 lutego) konferencję „Polityka przemysłowa Unii Europejskiej - gospodarczy Trójkąt Weimarski”. Forum dyskusyjne zorganizowała Grupa PTWP, a objął patronatem Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, witając uczestników w nowoczesnej auli Uniwersytetu Jagiellońskiego zwrócił uwagę na wartość przemysłu dla rozwoju gospodarczego Europy, ale także na fakt, że o jego perspektywach w trakcie krakowskiej konferencji rozmawiają przedstawiciele środowisk politycznych i gospodarczych trzech krajów.

- Wszystkim nam chodzi o sukces naszych krajów i całej Europy. Wierzymy, że przemysł może być jego fundamentem - zadeklarował Dziekoński. - Chodzi nam o to, by współpraca gospodarcza oparta o konkrety powstrzymała degradację przemysłowej Europy.

Gości z kraju i z Europy powitał jako gospodarz marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa, dedykując dyskutantom myśl o solidarności i współpracy jako najlepszym antidotum na gospodarcze kryzysy. Prorektor UJ, Stanisław Kistryn, zapraszał na majowe uroczystości 650-lecia jednej z najstarszych uczelni w naszej części Europy, podkreślając, że uczelnia kształci w umiejętnościach praktycznych, uczy krytycznie oceniać rzeczywistość, przygotowuje do szukania nowych dróg rozwoju.

Merytoryczną część konferencję otworzyło wystąpienie Elżbiety Bieńkowskiej, wicepremier i minister infrastruktury i rozwoju RP.

- Tylko silny przemysł da podstawę dla rozwoju gospodarki i rynku pracy w Europie - podkreśliła na wstępie wicepremier Bieńkowska. - Potrzebne są jednak spójne działania wszystkich krajów członkowskich. Dyskusja na najwyższym poziomie, jakim jest forum Trójkąta Weimarskiego to dobra okazja do podkreślenia wagi tego postulatu, ale także potencjału i znaczenia Trójkąta dla funkcjonowania i spójności całej Unii Europejskiej.

Zdaniem Bieńkowskiej konsensus w ramach weimarskiego trójporozumienia może mieć znaczenie dla przyszłości UE, także w kontekście konkurencyjności gospodarki i przemysłu. Te kwestie, jak przypomniała wicepremier, staną wkrótce (marzec) na forum Rady Europejskiej tj. gremium szefów państw członkowskich UE.

- Oczekiwane ożywienie koniunktury powinno pozwolić Unii Europejskiej na aktywny udział w procesach globalnych i uzyskiwanie przewag konkurencyjnych poza naszym kontynentem - stwierdziła polska wicepremier, wskazując na kierunki i uwarunkowania gospodarczej odnowy europejskiej gospodarki: poprawę konkurencyjności przemysłu, zwiększenie potencjału europejskiego rynku, dostęp do surowców i energii w korzystnych cenach.

Podobne wątki podjął w swoim wystąpieniu Fabrizio Barbaso, zastępca dyrektora generalnego ds. polityki zewnętrznej i rozwoju instrumentów finansowych dyrekcji ds. energii w Komisji Europejskiej.

- Przemysł to filar gospodarki europejskiej - zaznaczył Barbaso. - To ponad 80 proc. europejskiego eksportu i generator miejsc pracy poza przemysłem. Do roku 2020 musimy zdecydowanie odwrócić trend spadku udziału przemysłu w unijnym PKB.

Wśród filarów nowego uprzemysłowienia Barbaso wymienił dostęp do kredytów i funduszy europejskich ze wskazaniem na przemysłowe projekty innowacyjne - także te realizowane przez mniejsze firmy - oraz dostęp do pozaeuropejskich rynków i wsparcie eksportu. W swoim wystąpieniu wielokrotnie podkreślał rolę cen energii dla ożywienia europejskiego przemysłu.

- Jeśli nie otworzymy rynku energii, to nie wykorzystamy naszych możliwości - podkreślał Barbaso. - Liberalizacja rynku gazu to 30 mld euro potencjalnych oszczędności.

Wskazał też na efektywność energetyczną i inwestycje we własne europejskie źródła energii (odnawialne, ale też w pozyskanie gazu z formacji łupkowych) jako sposoby na zmniejszenie deficytu handlowego Europy, jeśli chodzi o paliwa.

Na perspektywach przemysłu w Europie cieniem kładą się też zdaniem Barbaso obciążenia podatkowe energii „dochodzące w niektórych krajach do 50 proc. ceny dla konsumenta końcowego”. Jego zdaniem „rządy muszą przemyśleć te obciążenia”.

Barbaso namawiał też do równoważenia polityki klimatycznej i przemysłowej. Ten postulat powtarzał się także w innych wystąpieniach pierwszego dnia konferencji, a także w pytaniach i komentarzach z sali.

Koordynowanie krajowych polityk energetycznych także stanowi słabo wykorzystywany potencjał. - W Trójkącie Weimarskim mamy kraje o różnych strukturach miksu energii. Niemiecka rezygnacja z atomu ma wpływ na kraje sąsiednie - zauważył Barbaso. - Warto uprzedzać się o podejmowanych krokach, warto rozmawiać.

Rafał Trzaskowski, minister administracji i cyfryzacji, przypomniał, że współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego, miała dla Polski zawsze wymiar prestiżowy i nobilitujący. Wspominał także swój pierwszy kontakt (jako młodego analityka think tanku) z ojcami założycielami Trójkąta.

- Wówczas forsowałem tezę o przewadze zmiennych sojuszy w Europie nad stałymi strukturami. Po latach patrzę na Trójkąt z innej perspektywy - przyznał Trzaskowski. - Polska może być w tym gronie w wielu kwestiach - m.in. w gospodarce cyfrowej - równorzędnym partnerem. Takie fora jako to wzmacniają siłę głosu nie tylko Polski, ale także Francji i Niemiec. Jesteśmy wiarygodni, można na nas polegać, można się od nas uczyć - zaznaczył Trzaskowski.

Wskazał na obszary gospodarki cyfrowej, które mogą wesprzeć konkurencyjność europejskiej gospodarki i stanowić oparcie czy inspirację dla nowoczesnej aktywności przemysłowej. W jego wystąpieniu pojawiła się kwestia otwartych danych (Big Data), przyjaznego środowiska dla handlu i finansowania poprzez internet (e-commerce, crowdfounding), czy nierestrykcyjnych, a prorozwojowych rozwiązań dotyczących ochrony danych.

Program czwartkowej inauguracji zakończyła debata panelowa polityków i przedstawicieli dużych firm przemysłowych na temat wyzwań stojących przed europejskim przemysłem - przede wszystkim związanych z globalną konkurencją i innowacyjnością.

Czytaj więcej: Przyszłość Europy zależy od kondycji przemysłu

Sesje pierwszego dnia zarysowały główne kierunki debaty, zbudowały polityczny kontekst dla drugiego dnia obrad, w którego programie znalazło się miejsce m.in. na robocze panele z udziałem przedstawicieli samorządu gospodarczego krajów Trójkąta.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowy przemysł w Europie - od deklaracji do działań

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!