XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

OECD: tempo wzrostu w strefie euro przyspiesza, ale Niemcy tracą impet

OECD: tempo wzrostu w strefie euro przyspiesza, ale Niemcy tracą impet
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Obrazujący fazę koniunktury wskaźnik CLI nadal sygnalizuje pozytywną zmianę dynamiki wzrostu gospodarczego w strefie euro - podała we wtorek OECD. Jednocześnie wzrost w Niemczech traci dynamikę. Nieco słabiej ma się rozwijać też polska gospodarka.

Composite Leading Indicator spadł dla naszego kraju w maju do 100,72 pkt z poziomu 100,77 miesiąc wcześniej. W ujęciu rocznym jednak odnotował wzrost o 0,76 pkt proc. CLI pokazuje od 6 do 9 miesięcy wcześniej jaki w danym kraju będzie cykl biznesowy.

"To niejako wpisuje się w taki scenariusz, że rośniemy szybciej, ale to tempo ożywienia jest trochę mniej dynamiczne, niż było na przestrzeni ostatnich kwartałów" - powiedział PAP główny ekonomista X-Trade Brokers Przemysław Kwiecień.

Rosnący CLI o wartości powyżej 100 pkt oznacza ekspansję gospodarki; spadające CLI powyżej poziomu 100 pkt oznacza spadek koniunktury, CLI w trendzie spadkowym i poniżej 100 pkt to spowolnienie, zaś rosnące CLI, będące poniżej poziomu 100 pkt - ożywienie gospodarcze.

"W strefie euro jako całości i we Włoszech CLI nadal wskazuje pozytywną zmianę dynamiki wzrostu. We Francji CLI wskazuje stabilną dynamikę wzrostu" - napisano w nocie OECD. Odczyt dla strefy euro w maju wyniósł 101,12 (101,1 przed miesiącem i 99,5 rok wcześniej).

W Niemczech CLI sugeruje, że wzrost wytraca część dynamiki, ale z wysokiego poziomu. CLI dla naszych zachodnich sąsiadów wyniósł 100,5 (99,7 przed rokiem i 100,6 w kwietniu).

W całym obszarze OECD odczyt wskazuje stabilne tempo wzrostu. Tak jest m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Francji.

CLI dla Japonii sygnalizuje zakłócenie pozytywnej dynamiki. Może być to jednak związane z kwietniową podwyżką VAT, pierwszą od 1997 r. Zdaniem OECD będzie ona zapewne skutkowała nierówną dynamiką wzrostu w pierwszych trzech kwartałach 2014. W kwietniu w "Kraju Kwitnącej Wiśni" standardowa stawka podatku VAT wzrosła z 5 do 8 proc.

Sposób gospodarek wschodzących CLI wskazuje na wzrost poniżej trendu w Brazylii, a także wzrost w okolicach trendu w Chinach i Rosji. We wszystkich tych państwach odczyt jest poniżej 100; dla Chin i Rosji nieznacznie rośnie, dla Brazylii spada.

Composite Leading Indicator jest wskaźnikiem przygotowywanym przez OECD. Ma on służyć do wczesnego wskazywania punktów zwrotnych w cyklu biznesowym w danym kraju, jednak - jak zastrzega OECD - nie do prognoz kwantytatywnych (ilościowych). OECD wybiera kluczowe składniki wskaźnika osobno dla każdego z państw. W przypadku Polski brane pod uwagę są: realny efektywny kurs walutowy, stopa WIBOR 3M, a także podawane przez GUS: koniunktura w przemyśle przetwórczym, liczba ofert pracy oraz dynamika produkcji węgla.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: OECD: tempo wzrostu w strefie euro przyspiesza, ale Niemcy tracą impet

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!