Optymistyczne dane na temat koniunktury w gospodarce

Optymistyczne dane na temat koniunktury w gospodarce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W maju wzrósł Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. To wynik napływu nowych zamówień w dużych przedsiębiorstwach - jednego z najsilniejszych od jesieni 2012 r.

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w maju 2017 roku wzrósł o 2 punkty w stosunku do poprzedniego miesiąca - poinformowało w piątek Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (ang. Bureau for Investment and Economic Cycles, BIEC).

W opinii jego analityków, niewielki spadek wskaźnika z ub. miesiąca okazał się być zjawiskiem jednorazowym, a jego obecny, ponowny wzrost wynika przede wszystkim z "nadzwyczaj silnej" poprawy portfela zamówień w przedsiębiorstwach.

"Ostatnio raportowane dane na temat wielkości produkcji i sprzedaży detalicznej były nieco gorsze od tych z lutego i marca br. Wynikało to głównie z wyjątkowo małej liczby dni roboczych w kwietniu. Z drugiej jednak strony, nadzwyczajne wzrosty produkcji i sprzedaży w miesiącach poprzednich mogły nastąpić w efekcie kumulacji konsumpcji, co w najbliższej przyszłości będzie nieco trudniejsze do utrzymania, choćby ze względu na rosnącą inflację" - napisano w przekazanej PAP informacji.

Analitycy zauważyli ponadto, że do poprawy krótkookresowych perspektyw wzrostu gospodarczego przyczyniła się również "zdecydowanie lepsza" koniunktura w naszym najbliższym otoczeniu - przede wszystkim w Niemczech.

Ich zdaniem, największy wpływ na wzrost wskaźnika WWK miało "nadzwyczajne" przyspieszenie w napływie nowych zamówień do przedsiębiorstw sektora przetwórczego. Należał on do jednych z najsilniejszych od jesieni 2012 roku.

"Absolutnymi liderami w napływie nowych zamówień są przedsiębiorstwa duże, zatrudniające powyżej 250 pracowników. W układzie branżowym najwięcej nowych zamówień pojawiło się w przedsiębiorstwach przetwarzających surowce mineralne, w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym, a wśród eksporterów - w branży samochodowej i w przedsiębiorstwach produkujących pozostałe środki transportu. Ponownie wzrosły zapasy wyrobów gotowych w magazynach przedsiębiorstw" - napisali eksperci BIEC.

Zauważyli, że zjawisko to obserwujemy od dwóch miesięcy i ich zdaniem jest to zapewne celowe działanie firm, które - wobec rosnących zamówień oraz przerw w produkcji, związanych ze świętami i długim majowym weekendem, zwiększały stan zapasów, by zagwarantować terminowość realizacji umów. Niewiele wskazuje na to, aby popyt w najbliższych miesiącach uległ gwałtownemu załamaniu.

BIEC przypuszcza, że przedsiębiorcy stopniowo będą odkładać część produkcji w postaci zapasów, stosownie do rosnącego popytu.

z badania wynika, że w maju "znacząco" poprawiły się oceny menadżerów na temat sytuacji finansowej w zarządzanych przez nich firmach, choć takie przekonanie dotyczy przede wszystkim managementu największych przedsiębiorstw.

"Firmy średnie i małe w dalszym ciągu w większości uważają, że ich sytuacja finansowa pogarsza się. Warto jednak zaznaczyć, że nasi przedsiębiorcy są na ogół bardzo powściągliwi w ocenach sytuacji finansowej zarządzanych przez nich firm. W ciągu ostatnich 17 lat jedynie w okresie nadzwyczaj dobrej koniunktury, czyli w latach 2006-2007, większość badanych dostrzegała poprawę stanu finansów. W pozostałych latach zwykle przeważali ci, których oceny były negatywne" - czytamy w raporcie BIEC.

W konsekwencji zwiększonej sprzedaży i coraz lepszej sytuacji finansowej przedsiębiorstw, poprawiły się również oceny ogólnej sytuacji gospodarczej.

"Od połowy 2014 roku ogólne nastroje w przedsiębiorstwach nie wykazywały tendencji do poprawy, zaś pod koniec 2016 uległy nawet zdecydowanemu pogorszeniu. Obecna poprawa być może jest sygnałem świadczącym o odwrocie od dominującej w ciągu ostatnich trzech lat pewnej apatii tych nastrojów" - zauważyli analitycy

Z badania BIEC wynika jednak, że mimo wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu, nie poprawia się wydajność pracy w firmach. "Nieznacznie i na krótko wzrosła ona pod koniec ubiegłego roku, jednak już w styczniu br. ponownie zmniejszyła się, a kolejne miesiące nie przyniosły zasadniczej zmiany" - napisano.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Optymistyczne dane na temat koniunktury w gospodarce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!