OSW: Brexit pod wieloma względami korzystny dla Rosji

OSW: Brexit pod wieloma względami korzystny dla Rosji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Choć oficjalne reakcje w Rosji na Brexit są ostrożne, to media nie kryją zadowolenia. Wśród wielu możliwych korzyści wymienia się m.in. osłabienie w UE obozu zwolenników twardszej polityki wobec Moskwy - ocenia ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.

W najnowszej analizie OSW podkreśla, że wynik brytyjskiego referendum został przyjęty w Rosji "jako przejaw fundamentalnego kryzysu zarówno Unii Europejskiej, jak i Zachodu jako politycznej wspólnoty". Komentarze w rosyjskich mediach wskazują, że Brexit dowodzi trafności rosyjskiej krytyki założeń i praktyki integracji europejskiej, co wzmacnia legitymizację władz wobec społeczeństwa, a także części opinii międzynarodowej.

Należy się zatem spodziewać zwiększenia pewności siebie Rosji wobec Zachodu i UE. Ponadto Brexit dowodzi słuszności kremlowskiej taktyki wspierania ruchów radykalnych i populistycznych w Europie - uważa Witold Rodkiewicz z OSW.

Wśród krótkofalowych i długofalowych korzyści wymienia się oczekiwane osłabienie wewnątrz Unii obozu zwolenników twardszej polityki wobec Rosji i kontynuowania sankcji gospodarczych; w konsekwencji Brexitu UE skoncentruje się problemach wewnętrznych i słabiej będzie interesować się wschodnim sąsiedztwem - prognozuje ekspert.

OSW przewiduje także wzmocnienie wśród głównych państw UE (Niemcy i Francja) tendencji do "szybkiego zakończenia konfliktu z Rosją w sprawie Ukrainy de facto na rosyjskich warunkach", czyli zachowanie kontroli rosyjskiej w regionie Donbasu (mimo formalnej reintegracji z Ukrainą) i uznanie status quo Krymu. W dłuższej perspektywie możliwe jest, że "państwa unijne zademonstrują większą gotowość do ułożenia się z Rosją na proponowanych przez nią zasadach - tj. de facto dokonania rozgraniczenia geopolitycznego w Europie Wschodniej i budowania przez UE więzi z Unią Eurazjatycką".

Innym korzystnym z punktu widzenia Rosji skutkiem brytyjskiego referendum ma być "osłabienie opcji proatlantyckiej w UE, co zmniejszy szanse na pomyślne zakończenie negocjacji w sprawie umowy TTIP" i może doprowadzić do rozluźnienia więzi transatlantyckich. Kryzys związany z Brexitem sprzyjać będzie natomiast lansowaniu rosyjskiego projektu geopolitycznego, czyli "Wielkiej Eurazji", zakładającego trójstronną współpracę UE i Unii Eurazjatyckiej z Chinami.

Według OSW w dalszej perspektywie niewykluczona jest dalsza nacjonalizacja polityki zagranicznej państw członkowskich UE, co będzie sprzyjać korzystnemu dla Moskwy bilateralnemu budowaniu relacji z poszczególnymi krajami.

W przeciwieństwie do odzwierciedlającej nastroje establishmentu reakcji mediów, które nie ukrywają satysfakcji, oficjalne reakcje władz są ostrożne i wstrzemięźliwe - zauważa Ośrodek. Akcentowano przede wszystkim, że Brexit jest wewnętrzną sprawą Wielkiej Brytanii i UE, a Rosja w żaden sposób nie próbowała wpływać na wynik brytyjskiego głosowania. Wskazywano także na możliwe negatywne, ale przejściowe, skutki dla rosyjskiej gospodarki w wyniku m.in. spadku cen ropy naftowej i niepewności na rynkach. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow i MSZ podkreślali także, że w interesie Rosji jest stabilna i silna Europa, więc nie może być mowy o satysfakcji z wyników referendum. Zarazem wśród oficjalnych ocen pojawia się przekonanie, że referendum zapoczątkowało okres destabilizacji UE, a kryzys polityczny skłoni Unię do normalizacji stosunków z Rosją, w tym zniesienia sankcji.

"Wyraźna wstrzemięźliwość rosyjskich czynników oficjalnych w formułowaniu prognoz i oczekiwań co do konsekwencji Brexitu wynika z bieżącej taktyki politycznej Moskwy, dla której priorytetem jest normalizacja stosunków z UE i znoszenie unijnych sankcji" - napisano w analizie OSW.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: OSW: Brexit pod wieloma względami korzystny dla Rosji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!