XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Parlament Portugalii potępił ewentualne sankcje KE

Parlament Portugalii potępił ewentualne sankcje KE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Parlament portugalski uchwalił w czwartek dwie rezolucje, w których potępia ewentualne zastosowanie wobec tego kraju przez Komisję Europejską kar za niewypełnienie warunków dotyczących ograniczenia deficytu budżetowego.

Wobec niemożności osiągnięcia porozumienia w sprawie jednolitego tekstu portugalscy parlamentarzyści przyjęli dwie propozycje rezolucji potępiających ewentualne zastosowanie przez Brukselę sankcji wobec Portugalii.

Jedna była przedstawiona przez Partię Socjalistyczną, rządzącą przy wsparciu marksistów z Bloku Lewicy i komunistów, a druga przez ugrupowania konserwatywne.

Przy głosowaniu nad projektem rezolucji zgłoszonym przez lewicę wstrzymali się od głosu konserwatyści z Partii Socjaldemokratycznej i Centrum Demokratyczno-Społecznego. Tymczasem projekt rezolucji zaproponowany przez prawicę zyskał poparcie socjalistów i zielonych, ale został odrzucony przez formacje radykalnej lewicy.

Po głosowaniu przewodniczący Zgromadzenia Republiki Eduardo Ferro Rodrigues zapewnił, że w parlamencie "istnieje dość oczywista zgoda" co do sprzeciwu wobec zastosowania przez UE sankcji wobec Portugalii. Stwierdził, że oba teksty są zgodne co do tego, iż decyzja w sprawie nałożenia sankcji na Portugalię byłaby "bezpodstawna, niesprawiedliwa, niezrozumiała i szkodliwa".

Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa również wyraził zadowolenie z tego, że parlament zaaprobował obie rezolucje, mimo iż nie zdołano uzgodnić jednolitego tekstu.

"Jest w nich zawarte jednolite stanowisko, chociaż wyrażone innymi słowami; to bardzo portugalskie" - żartował prezydent w rozmowie z dziennikarzami przed obchodami Dnia Portugalii, które odbędą się w piątek.

Rebelo de Sousa wypowiadał się już przy kilku okazjach przeciwko zastosowaniu sankcji wobec Portugalii i odwoływał się nawet do wstawiennictwa Berlina, prosząc o podjęcie działań, które pozwoliłyby uchronić Lizbonę od płacenia kar unijnych.

Po objęciu władzy przez socjalistów rząd wspierany przez inne ugrupowania lewicowe cofnął niektóre dotkliwe posunięcia oszczędnościowe, m.in. wydłużenie dnia pracy w sektorze publicznym. Portugalia zamknęła rok ubiegły deficytem budżetowym na poziomie 4,4 proc.

Tymczasem uzgodniony z Brukselą miał wynosić poniżej 3 proc.

Komisja Europejska postanowiła odroczyć do lipca decyzję w sprawie sankcji, podobnie jak to uczyniła w stosunku do Hiszpanii.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Parlament Portugalii potępił ewentualne sankcje KE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!