PARP daje zielone światło dla technologicznych start-upów

PARP daje zielone światło dla technologicznych start-upów
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

W najbliższych latach polskie start-upy technologiczne mogą liczyć na duże wsparcie zarówno organizacyjne, jak i finansowe. Pieniądze na ten cel są w różnych programach, na poziomie regionalnym, ponadregionalnym, np. w ramach programu Polska Wschodnia czy na poziomie centralnym w ramach programu Inteligentny Rozwój. O tym, na jakie wsparcie mogą liczyć start-upy rozmawialiśmy z Bożeną Lublińską-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Jak ułatwić star młodym polskim firmom?

- PARP od ponad 10 lat stawia na start-upy. Już konstruując działania dla perspektywy finansowej na lata 2004-2006 wskazano, że rynek inwestycji na wczesnych etapach rozwoju był w Polsce niemrawy a inwestycje były rzadkością. Ożywieniu tego segmentu gospodarki miał służyć najpierw pilotaż Działania 1.2.3 SPO WKP, w którym wsparto 6 funduszy zalążkowych, a następnie w pełni - w perspektywie 2007-2013 w postaci Działania 3.1 PO IG. Działanie 3.1 PO IG jest chyba największym w historii ekonomicznej Polski programem systemowego obniżania barier w pozyskiwaniu kapitału przez przedsięwzięcia na najwcześniejszych etapach rozwoju. W działaniu tym, ponad 600 mln zł przeznaczone zostanie na dokapitalizowanie innowacyjnych start-upów. Do tej pory PARP wydała zgody na powołanie ponad 800 start-upów, a do końca 2015 roku planowane jest kolejne 200.

Kolejnymi działaniami, pomimo ich często wskazywanych wad, są Działania 8.1 / 8.2 PO IG, które w ogromnym stopniu przyczyniły się do rozwoju polskiej e-gospodarki. Nie można też zapomnieć o ostatnim projekcie PARP, mianowicie Funduszu Pożyczkowym Wspierania Innowacji, który w innowacyjny sposób łączy udzielenie pożyczki z kapitałem udziałowym inwestorów prywatnych. Pilotaż przeprowadzony w latach 2013-2014, który był tak naprawdę rozpoznaniem przed rozwinięciem tego instrumentu w perspektywie 2014-2020, cieszył się ogromną popularnością i wykorzystał w ponad 100 proc. kapitał przeznaczony na udzielanie pożyczek (96,4 miliona zł).

Początki były trudne, ale nadal nie jest idealnie…

- Tam, gdzie PARP miała możliwość pomocy - zwłaszcza w znoszeniu barier finansowych - tam się to dokonywało. Co więcej, wspomniane inicjatywy, koncentrujące się na tzw. fazach zasiewu i wczesnego rozwoju przedsiębiorstw tworzą bazę, w którą mogą inwestować fundusze VC, Private Equity, czy za pomocą rynków kapitałowego inwestorzy indywidualni.

Początki rzeczywiście były trudne. Warunki do tworzenia i rozwijania start-upów były mało korzystne. Za sprawą działań PARP w kolejnych perspektywach sytuacja powoli zmienia się na korzyść a zainwestowane pieniądze zaczynają pracować dla gospodarki i młodych przedsiębiorców. Uważam jednak, że sytuacja nie jest jeszcze taka jaką chcielibyśmy widzieć, dlatego środki przeznaczone na start-upy w nowej perspektywie będą kolejnym krokiem na drodze do stworzenia jeszcze lepszych warunków do rozwoju. POIR przewiduje wsparcie w tym zakresie w instrumencie Starter/BizNest, który jest logiczną kontynuacją działania 3.1 POIG, a POPW w instrumencie platformy startowe.

W tym programie będzie sporo pieniędzy dla start-upów z branż nowoczesnych technologii, rozpoczynających swoją aktywność od działalności badawczo-rozwojowej, której wyniki chcą wdrażać.

A jak będzie wyglądało wsparcie start-upów w perspektywie finansowej 2014-2020?

PARP w ramach aktualnie opracowywanej perspektywy 2014 - 2020 przedstawiła całościowy program wsparcia przedsiębiorstw: od stworzenia koncepcji, po ekspansję międzynarodową. Mamy też duże doświadczenie z kończącej się perspektywy finansowej. Nasza pomoc rozpoczyna się od wsparcia merytorycznego oraz finansowego poprzez dofinansowane przez nas fundusze seed capital, które dzięki odpowiedniemu przygotowaniu ludzi są w stanie w bardzo krótkim czasie spowodować, że nowe rozwiązanie bardzo szybko przechodzi od fazy koncepcji, prototypu do fazy wdrożenia na rynku i komercjalizacji.

Każda kolejna faza życia przedsiębiorstwa charakteryzuje się zwiększonymi potrzebami finansowymi i dlatego kolejnym instrumentem, który pozwoli na rozszerzenie działalności, a być może nawet ekspansję na kolejne rynki jest instrument wspierający grupowe inwestycje Aniołów Biznesu, bądź - jeżeli spółka woli finansować się kapitałem dłużnym - Fundusz Innowacji, którego pilotaż został bardzo dobrze odebrany przez rynek kapitałowy (fundusze podwyższonego ryzyka typu venture capital, czy aniołów biznesu).

Kolejnym krokiem zdrowo rozwijającej się spółki bardzo często jest debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych, NewConnect, czy notowanie obligacji spółki na Catalyst.

A jaki był cel powołania przez PARP Rady ds. Start-upów?

Celem tej inicjatywy jest integracja, edukacja i współpraca organów lokalnej, regionalnej i centralnej administracji publicznej na rzecz tworzenia korzystnych warunków do rozwoju przedsiębiorczości start-upowej. Jednym z zadań Rady jest też kreowanie wspólnie ze środowiskiem przyjaznych i efektywnych instrumentów wsparcia w nowej perspektywie finansowej funduszy unijnych na lata 2014-2020. Do Rady zaproszeni są przedstawiciele start-upów, inicjatyw start-upowych, uczelni wyższych, inwestorów kapitałowych, inkubatorów oraz urzędy miast i organy administracji na poziomie wojewódzkim.

Start-upy i młoda przedsiębiorczość będą tematem debaty, która odbędzie się 22 kwietnia br. podczas VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PARP daje zielone światło dla technologicznych start-upów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!