Ukraina bliżej UE. Umowa stowarzyszeniowa ratyfikowana

Ukraina bliżej UE. Umowa stowarzyszeniowa ratyfikowana
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Parlament Europejski parlament Ukrainy ratyfikowały we wtorek umowę stowarzyszeniową UE-Ukraina. Dzięki temu układowi Kijów i Bruksela połączą się międzynarodowym traktatem, który stwarza możliwości głębokiej współpracy między nimi.

Ratyfikacja umowy odbyła się równolegle w obu instytucjach. W Parlamencie Europejskim za ratyfikacją umowy opowiedziało się 535 europosłów, przeciwko było 127; a wstrzymało się od głosu 35. Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz podpisał pismo potwierdzające ratyfikację i skierował je do Rady UE.

"Jeśli Rosja nie będzie respektowała warunków trójstronnego porozumienia przewidującego odłożenie do 31 grudnia 2015 roku wdrażania umowy o wolnym handlu UE-Ukraina, to KE zaproponuje zmianę tej decyzji" - ostrzegł unijny komisarz ds. handlu Karel de Gucht.

"Jeżeli Rosja nie będzie przestrzegała warunków wynikających z odłożenia wprowadzenia w życie (części handlowej umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina - PAP), narzucając Ukrainie ograniczenia handlowe, wówczas zaproponujemy Radzie, by zmieniła decyzje odnośnie wejścia w życie układu" - oświadczył de Gucht podczas debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

W parlamencie Ukrainy ustawę poparło w głosowaniu 355 deputowanych w 450-osobowej Radzie Najwyższej. Część polityczna porozumienia wejdzie w życie 1 listopada, wdrożenie części handlowej odłożono.

W Kijowie po głosowaniu obecni na sali deputowani odśpiewali na stojąco hymn państwowy "Szcze ne wmerła Ukraina" (Jeszcze nie zginęła Ukraina). Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał ustawę o ratyfikacji wprost w swojej loży w parlamencie.

Chwilę później Rada Najwyższa przyjęła także uchwałę "O wyborze europejskim Ukrainy", w której podkreślono, że po ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej z UE państwo ukraińskie będzie dążyło do członkostwa w tej Wspólnocie.

Występując w parlamencie przed ratyfikacją Poroszenko oświadczył, że żaden naród nie zapłacił tak wysokiej ceny za prawo do bycia Europejczykiem, jak naród ukraiński. "Atmosfera, która panuje dziś w sali Rady Najwyższej przypomina mi atmosferę 1991 roku, kiedy zdobyliśmy niepodległość" - mówił szef państwa.

"Kto jest dziś gotów umierać za Europę? Niebiańska sotnia i 872 odważnych ukraińskich żołnierzy zginęło właśnie za nią" - podkreślił, mówiąc o uczestnikach protestów, którzy zginęli podczas zimowych protestów w Kijowie oraz wojskowych poległych w walkach z separatystami na wschodniej Ukrainie.

"W historii żadnego państwa nie było jeszcze umowy o stowarzyszeniu, opłaconej tak wielką ilością krwi" - oświadczył w trakcie poprzedzającej głosowanie debaty minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin.

Ratyfikacja umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską oznacza cywilizacyjny wybór Ukrainy - oświadczył z kolei premier Arsenij Jaceniuk. "Głosowanie nad ratyfikacją jest cywilizacyjnym wyborem Ukrainy. Naprawiamy błędy, których dopuściliśmy się 360 lat temu (zawierając ugodę perejasławską z Rosją - PAP). Ukraina to Europa. Pod tą umową (stowarzyszeniową) stoją podpisy całej Ukrainy. Dokument ten jest okupiony krwią, ale to cena, którą płaci się za wolność i niepodległość" - powiedział Jaceniuk.

"Ratyfikacja umowy to tylko początek na wielkiej drodze europejskiej. Efektywność tej umowy zależy tylko od nas. Od woli przemian i walki" - dodał szef ukraińskiego rządu.

Unia Europejska podpisała część polityczną umowy z Ukrainą w marcu w geście wsparcia dla władz w Kijowie w czasie zaostrzających się napięć z Rosją i kryzysu politycznego; gospodarczą część umowy, dotyczącą przede wszystkim wolnego handlu, podpisano w czerwcu. W piątek w Brukseli przedstawiciele UE, Rosji i Ukrainy oświadczyli jednak, że wdrażanie umowy o wolnym handlu UE-Ukraina zostanie odłożone do 31 grudnia 2015 roku. Do tego czasu Ukraina nadal będzie korzystać z jednostronnego zniesienia ceł przez UE. Władze w Kijowie nie ukrywają, że zgodziły się na takie rozwiązanie, by nie drażnić Moskwy.

MSZ Ukrainy oświadczyło, że odłożenie wdrażania umowy o wolnym handlu "usuwa hipotetyczne zaniepokojenie" Rosji związane z wpływem tego porozumienia na jej gospodarkę.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ukraina bliżej UE. Umowa stowarzyszeniowa ratyfikowana

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!