Piechociński przedstawi projekt stworzenia Banku Eksport-Import

Piechociński przedstawi projekt stworzenia Banku Eksport-Import
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wicepremier Janusz Piechociński zapowiedział w środę szybkie przedstawienie koncepcji stworzenia Banku Eksport-Import, który miałby wspierać przedsięwzięcia polskich firm na zagranicznych rynkach uważanych za ryzykowne. Bank ma powstać jeszcze w tym roku.

"Jest to nam bardzo potrzebne, bo mechanizm oparty o dotychczasowe zasady, czyli Bank Gospodarstwa Krajowego, gwarancje rządowe czy system ubezpieczeń, powinien być wsparty także na poziomie mechanizmów bankowych" - powiedział PAP Piechociński w kuluarach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

"Prowadzę w tej sprawie konsultacje; za chwilę udam się do prezesa banku centralnego, żeby przedłożyć już spójną koncepcję" - dodał wicepremier. Wyraził przekonanie, że polską bankowość stać na takie przedsięwzięcie.

Zgodnie ze wstępną koncepcją - jak mówił minister gospodarki - "w pierwszej kolejności ma to być bank kapitału polskiego, być może wsparty dodatkowymi możliwościami lewarowania (tzw. dźwigni finansowej - PAP), jeżeli będą takie potrzeby". Dodał, że sygnały o zainteresowaniu takim ewentualnym mechanizmem płyną np. ze strony kapitału krajów Zatoki Perskiej.

Według wicepremiera, wsparcie przedsiębiorców działających na zagranicznych rynkach nie może ograniczać się do tworzenia i modyfikowania instrumentów systemu ubezpieczeń, ale wymaga również wprowadzenia rozwiązań bankowych - stąd idea powołania Banku Eksport-Import.

"Chodzi o to, by szczególnie na ryzykownych rynkach, jak Togo czy Pakistan, gdzie mamy mniej wiedzy, mniej zaufania do transparentności wzajemnych relacji, wprowadzić dodatkowy mechanizm zwiększania bezpieczeństwa naszych przedsiębiorców czy naszych eksporterów" - wyjaśnił.

Piechociński uczestniczył w środę w Katowicach w Europejskim Kongresie Gospodarczym, w którym biorą udział także przedstawiciele wielu krajów Afryki i Azji, zachęcając do inwestowania w swoich krajach. Według wicepremiera doskonalenie systemu wsparcia dla firm inwestujących za granicą może przyczynić się do pobudzenia ich aktywności, także na nowych rynkach w Afryce i Azji. Katowickiemu kongresowi towarzyszą m.in. fora współpracy z Afryką, Chinami i Pakistanem.

Według danych resortu gospodarki, w ubiegłym roku w Polsce było 58 tys. eksporterów. Piechociński ocenił, że w ciągu najbliższych pięciu lat ta liczba powinna wzrosnąć do ok. 150 tys. W końcu ubiegłego roku udział eksportu w polskim PKB wynosił ok. 40 proc.; za pięć lat ma to być co najmniej 60 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Piechociński przedstawi projekt stworzenia Banku Eksport-Import

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!