Piechociński: w tym roku wymiana handlowa z Algierią przekroczy 1 mld dol.

Piechociński: w tym roku wymiana handlowa z Algierią przekroczy 1 mld dol.
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

W 2015 r. wymiana handlowa Polski z Algierią przekroczy 1 mld dolarów, z ponad 90 proc. udziałem naszego eksportu - powiedział dziennikarzom w Algierze wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. "Następne lata będą jeszcze lepsze" - dodał.

Piechociński przebywa od wtorku z misją gospodarczą w Algierii. Towarzyszy mu kilkudziesięciu polskich przedsiębiorców, którzy w Algierze spotkają się z przedstawicielami tamtejszego biznesu. Podczas misji wicepremier spotyka się z członkami algierskiego rządu. W ubiegłym roku wymiana handlowa pomiędzy Polską i Algierią wzrosła prawie dwukrotnie, przekraczając wartość 736 mln dol.

Piechociński w Algierii rozmawiał m.in. z ministrem energii Youcefem Yousfim na temat współpracy w rozwoju terminala LNG w Świnoujściu.

- Dyskutowaliśmy o tym, aby wciągnąć Algierię do naszych planów zbudowania na bazie gazoportu i gazoterminala hubu dla gazu LNG w basenie Morza Bałtyckiego. Jest taka szansa, tym bardziej, że Algieria ma bardzo rozbudowane relacje z Katarem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Arabią Saudyjską - powiedział dziennikarzom Piechociński. Dodał, że w tej sprawie obiecał stronie algierskiej bezpośredni kontakt ze spółkami Polskie LNG, Gaz-System i PGNiG.

Jak powiedział, Algierczycy mają świadomość, że część przepustowości terminala jest ciągle niezagospodarowana, a Morze Bałtyckie będzie akwenem, na którym w przyszłości będą powszechne statki zasilane napędem LNG, z uwagi na unijną dyrektywę siarkową.

- Perspektywa 500 statków napędzanych LNG na Bałtyku to nie są wyssane z palca mrzonki. To za chwilę będą realia Morza Bałtyckiego. Po drugie, () (Algierczycy - PAP) współpracują z katarskim kapitałem w zakresie rozbudowy swojego sektora (wydobywczego). Mają wielki program badań geologicznych, odnaleźli kolejne, nowe zasoby i szukają partnerów do strategicznej współpracy - mówił Piechociński.

Zaznaczył, że polska delegacja zapoznała się z ofertą strony algierskiej w zakresie komponentów petrochemicznych, sektora chemicznego i nawozów. - Wydaje się, że przemysł nawozów azotowych może znaleźć w Algierii wdzięcznego partnera - podkreślił.

Piechociński z Algierczykami rozmawiał też o gazie łupkowym i ropie łupkowej (ten arabski kraj posiada jedne z największych na świecie złóż łupkowych). - Dyskutowaliśmy o polskich doświadczeniach, brytyjskich, amerykańskich, kanadyjskich. () Prawie wszyscy politycy algierscy mają w tym zakresie olbrzymią wiedzę - zauważył. Dodał, że Algieria jest też bogata w wiele innych surowców, m.in. złoto, wolfram, metale ziem rzadkich.

Wicepremier powiedział też, że Algieria stanie się w najbliższym czasie jednym z największych producentów stali, "w oparciu o najtańszy gaz". O ewentualnej współpracy w tym sektorze - jak mówił - chce on rozmawiać ze spółką ArcelorMittal.

Podkreślił też świetne relacje między Polakami i Algierczykami. - One wynikają z olbrzymiej aktywności Polski w Algierii, kilkunastu tysięcy polskich inżynierów i techników, którzy budowali algierską infrastrukturę. To też kilka tysięcy algierskich studentów wykształconych w Polsce, którzy dziś zajmują czołowe miejsca w polityce, armii i biznesie - powiedział.

Kolejnym krokiem we współpracy pomiędzy krajami mają być misje biznesu algierskiego do kilku wybranych miast Polski. - Zorganizujemy dzień algierskiej gospodarki w ministerstwie gospodarki. Za chwilę listy uwierzytelniające złoży nowy ambasador (Algierii w Polsce). Jego poprzednik został w Algierii ministrem ds. młodzieży i jest w kręgu najbliższych współpracowników prezydenta i premiera. Przekazałem także zaproszenie dla premiera Algierii do złożenia oficjalnej wizyty w Polsce - poinformował Piechociński.

W wymianie handlowej pomiędzy Polską a Algierią od lat dominuje polski eksport. Poza 2009 rokiem, kiedy strona polska (PKN Orlen, Lotos) dokonała w Algierii dużych zakupów ropy naftowej, import algierskich towarów ma niewielką wartość. W ostatnich latach w strukturze eksportu do Algierii największymi grupami towarowymi były: produkty mineralne (koks i półkoks), środki transportu (pojazdy osobowe i dostawcze), produkty pochodzenia roślinnego (głównie pszenica), urządzenia mechaniczne i elektryczne (silniki, urządzenia dźwigowe), produkty pochodzenia zwierzęcego (głównie mleko w proszku, sery), produkty przemysłu chemicznego (odczynniki, soda) oraz art. spożywcze (przetwory zbożowe, cukier, czekolada).

Import z Algierii zdominowany jest z kolei przez jeden produkt - fosforany wapnia. Główny importer to Grupa Azoty. W Algierii występuje olbrzymie zapotrzebowanie na towary, technologie, usługi i inwestycje. Wynika to z ograniczonej podaży produkcji krajowej lub jej braku, niedostatku własnych kadr oraz realizowanego programu reform.

Głównym wyzwaniem Algierii pozostaje doprowadzenie do zmniejszenia uzależnienia jej gospodarki od sektora ropy i gazu, przynoszącego ok. 45 proc. PKB, 60 proc. wpływów budżetowych i ponad 95 proc. dochodów eksportowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Piechociński: w tym roku wymiana handlowa z Algierią przekroczy 1 mld dol.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!