XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Piotr Łuba, PwC: 150 spółek giełdowych będzie musiało zmienić audytora

Piotr Łuba, PwC: 150 spółek giełdowych będzie musiało zmienić audytora
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nadal pracujemy dla wielu dużych spółek Skarbu Państwa i instytucji rządowych. Projektów jest tyle samo, ale mniej realizujemy tych restrukturyzacyjnych, poprawiających  konkurencyjną pozycję firmy - mówi Piotr Łuba, partner zarządzający działem doradztwa biznesowego w PwC. Komentuje też zmiany w prawie: Znowelizowana ustawa o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym jest bardziej restrykcyjna niż w innych krajach UE.

Polska gospodarka wolnorynkowa zaliczyła bodaj pięć zmian cyklów koniunkturalnych. Czy duże firmy szukały porad konsultantów, gdy było źle?


- Rynek doradztwa biznesowego mniej więcej tak funkcjonował do czasu wielkiego kryzysu roku 2007. To on uzmysłowił wszystkim, że zmiany są permanentne i nie wystarczy czekać na rozwój wypadków.

Zresztą, ogólnie: świat zaczął się szybciej zmieniać. Wiele teorii ekonomicznych, które skutecznie stosowaliśmy 10 lat temu, dzisiaj nie bardzo znajdują odzwierciedlenie w biznesowej rzeczywistości.

Dlaczego?


- Z kilku powodów. Głównie za sprawą zmian technologicznych. Dlatego firmy nawet w bardzo dobrej sytuacji ekonomicznej, też muszą się zmieniać. Potrzebują konsultantów i doradców, aby razem z nimi wdrażać zmiany i budować swoją przewagę konkurencyjną w szybko zmieniającym się świecie.

Pytam o to, bo polska gospodarka rośnie i być może maleje popyt na porady konsultantów. W szczególności, od dwóch lat, mniej interesują one prezesów spółek Skarbu Państwa.


- My nadal pracujemy dla większości dużych spółek SP; także dla instytucji rządowych. Projektów jest tyle samo. Zmieniło się co innego.

Mniej niż w przeszłości realizujemy tych o charakterze restrukturyzacyjnym, poprawiających sytuację konkurencyjną w perspektywie 5-7 lat. Więcej jest natomiast projektów, które wynikają z „operacji dnia codziennego”, mających dać podpowiedź, jak działać w sytuacji zmian regulacji prawnych.

W dalszej części:

  • Jakie postawy wobec przemian cechują właścicieli i zarządzających firmami.
  • Dlaczego jedne firmy wdrażają nowe technologie, a inne nie.
  • Jak groźne dla gospodarki mogą być skutki wdrożenia ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym oraz zmian w ustawie o CIT i VAT, która będzie obowiązywała od od stycznia 2018 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Piotr Łuba, PwC: 150 spółek giełdowych będzie musiało zmienić audytora

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!