PiS i SLD za odrzuceniem projektu ustawy okołobudżetowej

PiS i SLD za odrzuceniem projektu ustawy okołobudżetowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kluby PiS oraz SLD chcą odrzucenia projektu ustawy okołobudżetowej w pierwszym czytaniu; PO, PSL i TR opowiedziały się w środę w Sejmie za dalszymi pracami nad projektem rządu, który przewiduje m.in. zamrożenie funduszu płac w budżetówce.

W środę w Sejmie dobyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej na 2015 r., czyli tzw. ustawy okołobudżetowej.

Wiceminister finansów Hanna Majszczyk prezentując projekt wskazywała, że Polska od kilku lat jest objęta procedurą nadmiernego deficytu, dlatego w określonym terminie musi spełnić pewne ścisłe wytyczne, by zejść z deficytem do poziomu co najmniej 2,8 proc.

"Osiągnięcie tego właśnie celu jest przyczynkiem, aby zaproponować zmiany w zakresie niektórych regulacji wynikających z obowiązującego dzisiaj prawa" - podkreśliła. Projekt przewiduje m.in. zamrożenie maksymalnych wynagrodzeń osób objętych tzw. ustawą kominową. Do ustalenia ich wynagrodzeń będzie przyjmowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale 2009 r.

Zamrożony ma być, na poziomie z 2014 r., fundusz wynagrodzeń w jednostkach i podmiotach prawnych sektora finansów publicznych. Od zasady tej przewidziano pewne wyjątki, np. dla Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu w związku z koniecznością zatrudnienia dodatkowych pracowników. Zamrożony zostanie, też na poziomie obowiązującym w 2014 r. fundusz świadczeń socjalnych.

W projekcie znalazły się też zmiany dotyczące podatku akcyzowego. Jak podkreślała Majszczyk, nie przewidziano jednak podwyżki akcyzy na alkohol i papierosy, jak miało to miejsce w ostatnich latach. W dokumencie zaproponowano bowiem opodatkowanie wytwarzania papierosów przy użyciu maszyn, z wyjątkiem ręcznego wytwarzania papierosów i wykonywania ich sposobem domowym w gospodarstwach domowych. Zmieni się też sposób opodatkowania cygar i cygaretek - podatek akcyzowy za te produkty ma być płacony od wagi, a nie od sztuki. Zmiany te mają ograniczyć proceder unikania opodatkowania wyrobów tytoniowych właściwą stawką akcyzy.

Do rządowego projektu negatywnie odniosła się część opozycji. Elżbieta Rafalska z PiS wskazywała, że motywem przewodnim projektu jest słowo "zamrożenie", które dotknie głównie zwykłego śmiertelnika. Przypomniała, że ustawa okołobudżetowa jest ściśle powiązana z ustawą budżetową, w przypadku, której PiS domagało się odrzucona w pierwszym czytaniu. "Konsekwentnie, nie tylko ze względu na konsekwencje, ale i zawartość projektu stawiamy wniosek o jego odrzucenie w ramach pierwszego czytaniu" - poinformowała.

Wniosek o odrzucenie projektu złożył też Ryszard Zbrzyzny z SLD. Wskazywał, że jego klub nie może poprzeć zamrożenia płac w budżetówce, które trwa już od kilku lat. Miał też zastrzeżenia do zapisów dotyczących akcyzy. Jak podkreślał, zmiany te mają bowiem charakter tylko kosmetyczny. W jego ocenie należałoby się raczej zastanowić nad obniżeniem tego podatku.

Negatywnie o projekcie mówił też Andrzej Romanek z Klubu Poselskiego Sprawiedliwej Polski, który stwierdził, że zawarte w nim propozycje wskazują na to, iż rząd chce sięgnąć po pieniądze osób, które mają ich najmniej.

Dokumentu broniła Bożena Szydłowska z PO. Jak wskazywała, Platforma jest przekonana, iż zaproponowane przepisy umożliwią racjonalne dysponowanie środkami publicznymi.

Jan Łopata z PSL również opowiedział się za dalszymi pracami nad projektem. Wskazywał jednak, że ma pewne zastrzeżenia do dokumentu, m.in. jeśli chodzi o zamrażanie płac, czy zwiększenie liczby pracowników do obsługi systemu informatycznego w Centrum Obsługi Kancelarii Prezydenta. "To coś nowego, bo do tej pory inwestowanie w informatyzację wiązało się z oszczędnościami. Często, również ze zwolnieniami osób" - stwierdził.

Za dalszymi pracami nad projektem jest też Twój Ruch. Poseł Sławomir Kopyciński wyraził opinię, że wskazane wyjątki, jeśli chodzi o zamrożenie płac w budżetówce w większości są zrozumiałe i uzasadnione. Krytycznie odniósł się jednak do zwiększenia o 4 mln zł funduszu wynagrodzeń w ZUS.

W projekcie ustawy okołobudżetowej zaproponowano też m.in. zmiany w ustawie o biokomponentach i biopaliwach. Zgodnie z nimi w 2015 r. nie będzie stosowany przepis, który mówi, że na działania promujące rynek biopaliw przeznacza się 1,5 proc. planowanych w poprzednim roku wpływów z podatku akcyzowego od paliw silnikowych. Związane jest to z wprowadzeniem w 2015 r. kwotowo-procentowej waloryzacji rent i emerytur, której sfinansowanie będzie wymagało zwiększonych środków.

Rząd zaproponował też regulacje umożliwiające wsparcie z budżetu państwa restrukturyzacji Przewozów Regionalnych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PiS i SLD za odrzuceniem projektu ustawy okołobudżetowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!