PKB na mieszkańca, Polska Wschodnia: co zrobić, by Przemyśl, Suwałki i Bielsk Podlaski dogoniły Europę?

PKB na mieszkańca, Polska Wschodnia: co zrobić, by Przemyśl, Suwałki i Bielsk Podlaski dogoniły Europę?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Choć gołym okiem widać jak zmieniła się Polska Wschodnia, to ciągle dane statystyczne są jednoznaczne: wschodnie województwa naszego kraju znajdują się wśród najbiedniejszych we Wspólnocie. Białystok, Olsztyn czy Rzeszów wykonały ogromy skok, ale małe miasta i gminy zostały z tyłu. Jak sprawić, żeby Polska rozwijała się równomiernie, o problemach i wyzwaniach małych ośrodków dyskutować będziemy podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się 22 i 23 września w Białymstoku.

Pięć polskich województw ciągle należy do grona najbiedniejszych w Unii Europejskiej. Choć zmieniło się i zmienia bardzo dużo, okazuje się, że 20 lat na odrobienie zaległości to bardzo krótki czas. Dlatego, chociaż z jednej strony gołym okiem widać jak zmieniła się Polska Wschodnia, to ciągle dane statystyczne są jednoznaczne: wschodnie województwa naszego kraju znajdują się wśród 20 najbiedniejszych we Wspólnocie (na podstawie danych z Eurostatu).

W lubelskim PKB na jednego mieszkańca wynosił w ub. roku 48 proc. średniej unijnej, podobnie w podkarpackim, warmińsko-mazurskim. W podlaskim i świętokrzyskie jest pod tym względem tylko minimalnie lepiej (49 proc.). I choć postęp jest (kilkanaście lat temu było to 36-38 procent), to chciałby się więcej. Tym bardziej jeśli spojrzymy na Mazowsze, które jest najbogatszym polskim województwem - z PKB na jednego mieszkańca wynoszącym 107 proc. średniej unijnej.

Jeśliby patrzeć tylko jak zmieniają się Białystok, Olsztyn, Lublin czy Rzeszów, to takie dane mogą dziwić, ale jak się okazuje stolice wschodnich województw daleko w tyle pozostawiły miasta subregionalne i prowincjonalne.

- Gdy dzisiaj kogoś goszczę w Białymstoku, to wszyscy mówią, że to już jest inny świat niż kilkanaście lat temu, tego nie da się porównać. Trzeba jednak pamiętać, że nie tylko Polska wschodnia idzie do przodu, rozwija się cały kraj i ten dystans dzielący polskie regiony ciągle się utrzymuje - mówi Marian Szamatowicz, przewodniczący sejmiku województwa podlaskiego.

Więcej na PortaluSamorządowym.pl
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!