PKO BP: polska gospodarka może rozwijać się w tempie 3,8 proc.

PKO BP: polska gospodarka może rozwijać się w tempie 3,8 proc.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W tym roku wzrost polskiej gospodarki może sięgnąć 3,8 proc. - szacują ekonomiści PKO BP. Wcześniej przewidywali, że wyniesie on 3,6 proc. Ich zdaniem sprzyjać nam będą: ożywienie w strefie euro, niskie ceny ropy, inwestycje publiczne i niskie stopy procentowe.

Jak wskazał główny ekonomista banku Radosław Bodys podczas środowego spotkania z dziennikarzami, trzy ostatnie "specjalne czynniki" mogą dodać do dynamiki PKB w tym roku aż +1,5 pkt proc. "W przeciwnym kierunku działa konflikt na Ukrainie (recesja w Rosji), co podobnie jak w poprzednim roku może odjąć -0,6 pkt proc. od tegorocznej dynamiki PKB" - dodał.

Ekonomiści PKO BP wskazali, że według ich szacunków w pierwszym kwartale tego roku wzrost PKB wyniósł 3,5 proc. rdr, wobec 3,3 proc. w ostatnim kwartale 2014 r.

W ich ocenie w pierwszym kwartale br. deflacja osiągnęła dno, a spadek cen będzie stopniowo wytracał tempo. Prognozują oni, że powrót inflacji CPI powyżej zera jest możliwy w ostatnim kwartale tego roku, a na koniec roku inflacja wyniesie 0,5 proc. rdr.

"Oczekujemy, że inflacja w lutym osiągnęła +dno+, a marcowy wzrost jest pierwszym z serii, która doprowadzi ją do poziomu minus 0,7 proc. rdr w czerwcu i 0,5 proc. rdr w grudniu br. Skala wzrostu inflacji w nadchodzących miesiącach będzie w dużej mierze uzależniona od trendów na rynkach surowców, w szczególności ropy, ale także surowców rolnych" - poinformowali.

Odnieśli się też do ostatniej decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która po marcowej obniżce stóp poinformowała o końcu cyklu łagodzenia polityki pieniężnej. W ocenie ekspertów PKO BP szanse, by Rada zmieniła zdanie i wznowiła cykl, są niewielkie. Mogłoby to bowiem wywołać znaczne spowolnienie wzrostu naszego PKB - do 2,5 proc. lub nawet niżej, a także wydłużenie okresu deflacji nawet do pierwszej połowy 2016 r.

Zdaniem ekonomistów banku ekspansja ilościowa Europejskiego Banku Centralnego (program skupu aktywów) oraz zapowiedź końca cyklu obniżek stóp procentowych przez RPP sprzyjają obecnie złotemu. "Wyraźniejsze zarysowanie perspektyw podwyżek stóp przez Fed oraz pogarszająca się koniunktura w Chinach powinny do końca drugiego kwartału przywrócić kurs euro/złotego do poziomów zbliżonych do tych z końca pierwszego kwartału" - wskazali.

Przyjęty we wtorek przez rząd "Program konwergencji. Aktualizacja 2015" przewiduje, że w tym roku polskie PKB wzrośnie o 3,4 proc., a w przyszłym o 3,8 proc. W kolejnych dwóch latach - według rządu - nasza gospodarka ma rozwijać się w tempie 3,9 proc. i 4 proc. Aktualizacja programu konwergencji jest częścią przyjętego we wtorek przez rząd "Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2015-2018" przygotowanego przez resort finansów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PKO BP: polska gospodarka może rozwijać się w tempie 3,8 proc.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!