Plan Morawieckiego to utrzymanie spójności społecznej

Plan Morawieckiego to utrzymanie spójności społecznej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jednym z głównych założeń naszej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest utrzymanie spójności społecznej - stwierdził wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Dodał, że największe sukcesy odnoszą kraje, które zapewniają możliwie zrównoważony rozwój.

"Jednym z głównych założeń naszej strategii jest utrzymanie tej spójności społecznej. To znaczy zredukowanie poziomu nierówności, a jednocześnie zapewnienie szans na rozwój dla możliwie najszerszych grup społecznych" - powiedział Morawiecki, który uczestniczy w specjalnej sesji "Jak przebudować demokratyczny kapitalizm" z okazji dwudniowego Kongresu 590 w Rzeszowie.

Jak mówił wicepremier, fundamentalną częścią Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest zrównoważony społecznie rozwój. "Dlatego przez tych pierwszych kilkanaście miesięcy wykonaliśmy to, do czego byliśmy zobowiązani przez spuściznę po +Solidarności+ z roku 1980 - czyli danie szans możliwe najszerszym grupom społecznym" - dodał.

W ocenie wicepremiera "dzisiaj jesteśmy na takim rozdrożu, gdzie model anglosaski nie radzi sobie wyraźnie z nierównościami, a model francuski jest niekonkurencyjny". "I my chcemy poprzez Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zaadresować te wielkie wyzwania niespójności społecznej, nierówności" - powiedział. Jak wskazał, równomierny rozwój terytorialny, społeczny jest ważny także po to, aby nie marnować potencjału ludzi mieszkających m.in. w małych miejscowościach.

"Wychodzimy też z założenia, że (...) zasady kapitalizmu wcale nie są święte, nieubłagane, jedyne i jednolite. Że to jest pewien dogmat zupełnie nieprawdziwy. Jak się popatrzy wokół nas, to kapitalizm jest bardzo różny w różnych krajach i największe sukcesy odnoszą wcale nie te kraje, które mają np. najniższe podatki. Na pewno największe sukcesy odnoszą te kraje, które mają spójny system społeczny, który zapewnia państwom, firmom, pracownikom rozwój możliwie zrównoważony" - podkreślił Morawiecki. W jego ocenie, zasady kapitalizmu "nie są wyryte w kamieniu, one ewoluują". "120 lat temu nikt się nie interesował bezrobotnymi, dzisiaj jest to poważny problem na całym świecie" - zauważył.

Jak mówił Morawiecki, mamy obecnie do czynienia z globalnymi monopolami, czyli wielką koncentracja dóbr w rękach nielicznych firm.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!