Platforma Obywatelska: Warunki do rozwoju

Jeżeli przez ograniczenie regulacji i fiskalizmu pokażemy, że tworzymy w Polsce warunki do rozwoju przedsiębiorczości, to przedsiębiorcy w bardzo dynamiczny sposób doprowadzą do rozwoju gospodarki – ekonomiczne poglądy PO przedstawia Andrzej Czerwiński, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki.

Zobacz serwis wyborczy wnp.pl





Credo gospodarcze

– Decyzje gospodarcze w Polsce powinny być wypracowywane przez ludzi posiadających doświadczenie i ekspertów, którzy kierują się interesem publicznym. Łamanie tej zasady zawsze trafia rykoszetem w rządzących.

Polscy przedsiębiorcy pokazali w ostatnich latach, że potrafią gospodarzyć w trudnych czasach. Dlatego państwo powinno na nich postawić przy wychodzeniu z okresu globalnego kryzysu finansowego.

Jeżeli przez ograniczenie regulacji i fiskalizmu pokażemy, że tworzymy w Polsce warunki do rozwoju przedsiębiorczości, to przedsiębiorcy w bardzo dynamiczny sposób doprowadzą do rozwoju gospodarki. Tworzenie warunków do rozwoju to zadanie dla każdego prospołecznego rządu.

W ramach rozwiązań rozwojowych trzeba też zawsze uwzględniać czynnik społeczny. W każdym kraju istnieje część społeczeństwa, która nie może się odnaleźć w rzeczywistości. O tych ludziach państwo nie może zapominać i powinno im pomagać na tyle, na ile jest to możliwe w danym momencie.

Polityka klimatyczna UE a gospodarka

– Ochrona klimatu leży zarówno w interesie całej Unii Europejskiej, jak i świata. Jeżeli zdecydowaliśmy się na członkostwo w UE, to musimy respektować wypracowane przez nią postanowienia. Jednak w przypadku limitów emisji CO2 powinniśmy położyć nacisk na współtworzenie prawa na unijnym forum, aby specyficzne polskie warunki przekuwać na dyrektywy. Mamy dużo do zrobienia w temacie pozycji węgla. Przez ostatnią zawieruchę dotyczącą energetyki atomowej możemy liczyć na współpracę w tej sprawie m.in. z Wielką Brytanią czy Niemcami.

Finanse publiczne

– Deklaracja rządu, dotycząca obniżenia w najbliższych dwóch latach deficytu sektora finansów publicznych o 80 mld zł, to realne zadanie. Jesteśmy też chyba zgodni ze wszystkimi ekspertami, że jest potrzebne podniesienie wieku emerytalnego. Z powodu niżu demograficznego ubywa nam ludzi na rynku pracy, przez co polska gospodarka może się stać niekonkurencyjna na tle Europy.

Pozytywne są ostatnie zmiany w OFE, które przy okazji rozwiązały problem niesprawiedliwego – na tle innych państw UE – sposobu zaliczania funduszy emerytalnych do długu publicznego. Trzeba natomiast ograniczyć możliwość ubezpieczania się w KRUS przez lepiej uposażone osoby.

Prywatyzacja

– Należałoby wyznaczyć kilku czy kilkunastu narodowych championów, którzy powinni nadal podlegać Skarbowi Państwa. Natomiast zawsze w rękach państwa powinny pozostawać sieci przesyłowe. Można dyskutować o losie takich spółek, jak PGE, PKN czy PGNiG, jednak bezpieczeństwo energetyczne państwa powinno tutaj zwyciężyć. Natomiast pozostałe spółki należy poddać różnym formom prywatyzacji, aby rosła konkurencyjność przedsiębiorstw.

Przyszłość węgla

– Węgiel musi być konkurencyjny. Przykłady Bogdanki i JSW pokazują, że w polskim górnictwie pracują mądrzy ludzie, którzy potrafią się dostosować do rynku. Dlatego należy kontynuować prywatyzację spółek węglowych. Warto się też zastanowić, czy nie wstrzymać się z wydobyciem węgla z mało opłacalnych i niebezpiecznych pokładów do momentu rozwoju technologii podziemnego zgazowania.

Energetyka atomowa

– Nie ma odwrotu od obecnych planów związanych z budową energetyki atomowej w Polsce. Oczywiście będzie musiała zostać przeprowadzona na ten temat dyskusja publiczna. Jesteśmy w pewien sposób nawet uprzywilejowani w stosunku do państw, które już mają atom, ponieważ możemy postawić na najnowocześniejsze i najbezpieczniejsze technologie jądrowe.

Unijna waluta

– W tej chwili nie musimy się spieszyć z przyjmowaniem euro. Przy krążącym jeszcze po świecie kryzysie zawsze łatwiej jest go pokonywać z własną walutą, na którą ma się wpływ. Po ustabilizowaniu się sytuacji gospodarczej, również w strefie euro, nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby w ciągu kilku lat przyjąć unijną walutę.

Płaca minimalna

– Życzenia związków zawodowych, aby podnieść płacę minimalną powyżej 1,5 tys. zł, są zdecydowanie za wysokie. W obecnej sytuacji gospodarczej dla wielu firm oznaczałoby to bankructwo.

Zobacz serwis wyborczy wnp.pl
Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Platforma Obywatelska: Warunki do rozwoju

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!