XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Po spadkach indeksów w USA i Azji, czas na Europę

Po spadkach indeksów w USA i Azji, czas na Europę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Giełdy w zachodniej Europie nie zdołały wyłamać się z globalnego trendu - po tym jak indeksy w USA i Azji skończyły pod kreską, teraz zniżki kontynuowane są na Starym Kontynencie. Niepewność na rynkach rośnie, a tego rynki bardzo nie lubią - wskazują maklerzy.

Inwestorzy zachowują ostrożność w reakcji na oświadczenie administracji prezydenta USA Donalda Trumpa, że powstrzyma się on od stosowania najostrzejszych środków w celu ograniczenia chińskich inwestycji w USA.

W środę wysocy rangą urzędnicy Białego Domu podali agencji Bloomberg plany kontroli bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

Administracja Donalda Trumpa, wbrew krążącym wcześniej w obiegu medialnym doniesieniom, nie nałoży zakazu kupna amerykańskich spółek technologicznych na spółki o minimum 25-procentowym kapitale chińskim.

Z kolei doradca ekonomiczny Białego Domu Larry Kudlow oświadczył, że decyzja, aby nie przyjmować bardziej radykalnych środków w handlu, nie oznacza złagodzenia stanowiska USA wobec Chin. To znów przypomniało rynkom o "twardej linii" Białego Domu.

Obawy, że nowe taryfy celne w USA będą miały wpływ na globalny wzrost gospodarczy, nadal stanowią obciążenie dla rynków.

- Rynki są w trudnej sytuacji w obliczu utrzymujących się napięć w światowym handlu. Zbliżamy się do końca tygodnia, a nastroje risk-off niewiele zmienią się, bo na początku nowego tygodnia możliwa jest eskalacja napięć w handlu - ocenia Pan Jingyi, strateg rynku IG Asia Pte w Singapurze.

- W administracji prezydenta Donalda Trumpa mówi się różne rzeczy o ograniczeniu chińskich inwestycji - wskazuje Juichi Wako, strateg Nomura Securities Co. - Niepewność na rynkach rośnie, a tego rynki bardzo nie lubią - dodaje.

Inwestorzy poznali już dane z gospodarki Japonii i Niemiec.

Sprzedaż detaliczna w Japonii w maju spadła o 1,7 proc. wobec kwietnia - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu. Analitycy spodziewali się spadku o 0,8 proc.

Z kolei rok do roku sprzedaż wzrosła o 0,6 proc., a oczekiwano wzrostu o 1,4 proc.

W Niemczech indeks nastrojów konsumentów GfK na lipiec wyniósł 10,7 pkt. wobec 10,7 pkt. miesiąc wcześniej - podała niemiecka grupa badań rynkowych GfK. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 10,6 pkt.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Po spadkach indeksów w USA i Azji, czas na Europę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!