Polacy nadal boją się giełdy… niesłusznie

Polacy nadal boją się giełdy… niesłusznie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polski rynek kapitałowy, choć młody, to w wielu aspektach nie ustępuje on swoim zachodnim odpowiednikom. Niestety, Polacy wciąż wolą odkładać swoje pieniądze na lokatach, niż inwestować je na giełdzie.

To jak dynamicznie zmieniał się rynek, można porównać z tym, co działo się w polskiej gospodarki - tak na antenie Polskiego Radia 24 podsumowywał 15-lecie istnienia Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, jego prezes Jarosław Dominiak. - Gdy stowarzyszenie zaczęło działać notowanych było zaledwie kilkanaście spółek. Społeczeństwo postrzegało giełdę przez pryzmat grubych milionów i rekinów finansjery. Dziś rynek jest zupełnie inny, zmieniła się też jego percepcja. Temat inwestowania został spopularyzowany np. przez fundusze inwestycyjne czy banki, które oferują instrumenty powiązane z giełdą – mówi gość.

Dogoniliśmy już Zachód

Polski rynek kapitałowy zaczął powstawać dopiero w latach dziewięćdziesiątych. I choć nie stoi za nim wielka tradycja, to udało nam się całkiem szybko dogonić Zachód. Tu z pomocą przyszedł rozwój nowych technologii. - Mieliśmy łatwiejszy start. Mogliśmy czerpać wzorce z najnowocześniejszych wtedy systemów. Obrót był zdematerializowany. Technologicznie jesteśmy na poziomie światowym. To czego nam brakuje, w porównaniu z parkietami w Paryżu, Londynie, czy Nowym Jorku, to brak zakorzenienia, wykorzystywania możliwości jakie daje giełda czy świadomości jej znaczenie dla polskiej gospodarki - dodawał Dominiak.

Dzieci hossy przeżyły szok

Jednym z najtrudniejszych momentów w ciągu 15 lat istnienia Stowarzyszenia był wybuch kryzysu finansowego w 2008 roku. Dla wielu polskich inwestorów był to szok. - Była duża grupa inwestorów, którzy byli "dziećmi hossy". Spadki były dla nich traumą. Jednak dzięki temu, zmieniło się podejście do inwestowania. Trzeba było także na nowo zaplanować swój sposób oszczędzania i inwestowania – wyjaśnia rozmówca.

Kilkaset tysięcy inwestorów

Według danych Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, pod koniec sierpnia br. w Polsce zarejestrowanych było ponad 1,5 mln rachunków maklerskich. Liczbę aktywnych inwestorów indywidualnych szacuje się na kilkaset tysięcy. - Porównując tę liczbę z całą populacją, to niewiele, bo zagranicą niektóre spółki mają po milion akcjonariuszy, a my mamy kilkaset tysięcy na całym rynku. Z drugiej strony - kilkunastoprocentowy udział rodzimych inwestorów indywidualnych na giełdzie, to całkiem przyzwoity wynik.

Według Ogólnopolskiego Badania Inwestorów 2014, przeciętny polski gracz na giełdzie to mężczyzna w wieku ok. 38 lat z wykształceniem wyższym, który dysponuje 30-50 tys. zł kapitału.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polacy nadal boją się giełdy… niesłusznie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!