XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polak, Czech... i gospodarka

Polak, Czech... i gospodarka
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Stabilność prawa, synergia, infrastruktura - w tych trzech hasłach streszcza się problematyka sesji "Polska i Czechy - perspektywy gospodarczej i politycznej współpracy w Europie Środkowej" zorganizowanej w ramach III Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

- Twarde dane wskazują, że właśnie na gospodarce powinniśmy oprzeć nasze dobrosąsiedzkie relacje - przekonywał na wstępie dyskusji wiceminister gospodarki Rafał Baniak.

W ubiegłym roku obroty handlowe między Polską i Czechami wzrosły aż o 30 proc. w stosunku do roku 2009. To zjawisko "odbicia" po kryzysie gospodarczym, ale jednocześnie dobry prognostyk. Polska pozostaje trzecim partnerem gospodarczym Republiki Czeskiej - przed Rosją i Słowacją. Miliard euro czeskiego kapitału inwestycyjnego ulokowanego w ub. r. w Polsce i 2,1 mld euro polskich inwestycji w Czechach to niemało, ale...

- Widać tu przestrzeń do intensyfikacji naszych relacji - zauważył minister Baniak, podając przykład niedawnego wejścia grupy Tauron Polska Energia na czeską giełdę energii.

W trakcie panelu o swoich polsko-czeskich projektach opowiadali szefowie dużych firm przemysłowych. Jan Chadam, prezes Gaz-Systemu, złożył obszerną relację z projektów infrastrukturalnych ściśle związanych z polsko-czeskimi relacjami i - szerzej - z przyszłością sektora gazowego w naszej części Europy. Kluczową inwestycją jest transgraniczny gazowy interkonektor Trzanowice-Skoczów realizowany wspólnie z prywatną firmą czeską, łączący systemy gazowe Polski i Czech.

Chadam podkreślił także znaczenie budowanego w Świnoujściu terminalu LNG oraz planowanego europejskiego korytarza gazowego Północ-Poludnie.

- To projekty ważne dla całego regionu. Ich potencjał będzie dostępny także dla naszych czeskich partnerów, a zapewni on nie tylko bezpieczeństwo dostaw, ale także podniesie konkurencyjność, bo pozwoli kupować gaz tam, gdzie oferują lepsze warunki - przekonywał Chadam.

Z dobrodziejstw interkonektora chce skorzystać m.in. czeski potentat energetyczny CEZ, inwestujący w Polsce.

- Na polskim rynku nie jesteśmy firmą największą, ale w sektorze energetycznym wyróżniamy się efektywnością - podkreślił Petr Ivanek, prezes CEZ Polska. - Interkonektor zapewni nam zaopatrzenie w gaz dla powstającego bloku gazowo-parowego w Elektrowni Skawina. Bez gwarancji dostaw gazu nie moglibyśmy sfinalizować tej ważnej dla nas inwestycji.

Marek Serafin, członek zarządu ds. petrochemii w PKN Orlen, opowiadał o mającej już 6-letni staż inwestycji polskiego potentata w petrochemicznego potentat na rynku czeskim. Unipetrol to czołówka czeskich firm przemysłowych.

- To świadczy o skali naszego zaangażowania - podkreślił Serafin. - Jesteśmy otwarci, by być obecnym i rozwijać nasz biznes w Czechach. Krytycznym dla nas elementem jest stabilność rozwiązań prawnych.

- Orlen bierze udział w naszych strategicznych interesach i zachowuje się już jak prawdziwa czeska firma, formułując konkretną agendę pod adresem czeskiego rządu - komentował ambasador Republiki Czeskiej w Polsce, moderujący debatę, Jan Sechter.

Tomas David, przedstawiciel zarządu EP Holding, przybliżył historię zakupu polskiej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach przez lidera czeskiego rynku ciepłowniczego.

- Jesteśmy zadowoleni ze sfinalizowania tej transakcji, bezprecedensowej w polskim górnictwie - ocenił David. - Satysfakcjonuje nas także model współpracy z samorządami. Teraz skupiamy się na inwestycjach, przyjmujemy do pracy. Na przyszłorocznym Kongresie będziemy się mogli pochwalić bardziej konkretnymi dokonaniami.

Polski rynek jest atrakcyjny także dla czeskich budowlańców. - W Polsce konkurencja jest na bardzo wysokim poziomie. Tu obecni są najwięksi europejscy gracze - ocenił Michal Stefl, prezes zarządu OHL ZS, jednej z większych firm budowlanych w Czechach, zaangażowanej w inwestycje kolejowe i autostradowe. - Nasze doświadczenia z polskiego rynku zaliczam do cennych.

- Konkurujemy, ale tam, gdzie to ma głębszy sens, czyli w relacjach z odległymi geograficznie inwestorami, powinniśmy pokazywać nasze gospodarki jako pewną całość - postulował minister Baniak.

W trakcie panelu Hynek Orsag, przedstawiciel Śląsko-Morawskiego Urzędu Regionalnego przedstawił realizowany projekt wspólnej inicjatywy regionów - Śląska, Opolszczyzny, regionu słowackich Kysuc i Kraju Śląsko-Morawskiego z Ostrawą. Chodzi o stworzenie wspólnej strategii rozwoju dla międzynarodowego makroregionu z silnym przemysłem i 8 milionami mieszkańców.

- Celem projektu będą wspólne przedsięwzięcia w infrastruktrze, ochronie środowiska i energetyce współfinansowane z funduszy UE w ramach perspektywy finansowej 2014-2020 - poinformował Orsag.

Kontynuacją sesji - w formie bezpośrednich rozmów między przedstawicielami polskich i czeskich firm były popołudniowe "Polsko-Czeskie Spotkania Gospodarcze" w katowickim Śląskim Biurze Ambasady Czeskiej w Polsce - jedna z imprez towarzyszących Kongresowi.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polak, Czech... i gospodarka

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!