PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polityczny, strategiczny optymizm

Autor: WNP.PL (Adam Sofuł)
14-02-2017 18:12
Polityczny, strategiczny optymizm
Fot. Shutterstock

Zanim Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju trafiła pod obrady rządu Ministerstwo Rozwoju poddało ją surowej ocenie ekspertów. Ogólna opinia była pozytywna, jednak wskazano na kilka braków i niedoróbek.

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju nie jest pionierskim pomysłem resortu rozwoju, a kolejną aktualizacją średniookresowej strategii gospodarczej państwa i w związku z tym tryb prac nad nią jest określony ustawą z grudnia 2006 roku o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Jednym z wymogów jest poddanie projektu ewaluacji ex ante – czyli eksperckiej ocenie trybu i skutków realizacji strategii.
Ministerstwo Rozwoju zleciło te prace konsorcjum czterech podmiotów: IBC Group Central Europe Holding SA, Fundacji Rozwoju Badań Społecznych, Centrum Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Przedsiębiorstwa Społecznego sp. z o.o. oraz Fundacji Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Badanie przeprowadzono w okresie od sierpnia do grudnia 2016 roku. W ewaluację zaangażowany był zespół złożony z ponad 30 ekspertów z całego kraju.

Ogólna ocena jest pozytywna. - Strategia dzięki wprowadzonym na etapie prac ewaluacyjnych zmianom (…) jest dobrze przygotowanym dokumentem - oceniają autorzy, wskazują jednak, że „Za najsłabszy element Strategii można uznać system jej realizacji”. Eksperci chwalą SOR m.in. za to, że „pakiet interwencji publicznych planowanych w SOR w większości obszarów trafnie odpowiada na zdiagnozowane wyzwania i cele rozwojowe kraju” a „założenia i cele SOR przedstawione w Strategii są spójne z najważniejszymi politykami i strategiami na poziomie unijnym, w szczególności ze strategią Europa 2020 oraz tzw. Planem Junckera”. Wskazują jednak, że przyjęcie Strategii będzie tak naprawdę dopiero początkiem pracy, bo „przyjęcie SOR będzie powodować konieczność aktualizacji podrzędnych wobec niej strategii zintegrowanych, a w praktyce rewizji całej polityki państwa w zakresie programowania rozwoju”.

Kolejne zastrzeżenia do SOR to nadmierny optymizm. Autorzy ewaluacji przeanalizowali wykazane w SOR jako cele wskaźniki ekonomiczne i sporządzili własne prognozy. „Stwierdzono, że w przypadku blisko 25 proc.wskaźników ich wartości pokrywały się zarówno jeśli chodzi o wartości pośrednie (2020), jak i docelowe (2030). W przypadku 13 proc. wskaźników docelowych nie podano ich wartości w SOR. 19 proc.  wskaźników SOR ma wartości mniejsze niż prognozowane przez zespół dokonujący ewaluacji, a 43 proc. wskaźników SOR ma wartości większe niż prognozowane przez zespół dokonujący ewaluacji. Wskazuje to na optymistyczne nastawienie twórców Strategii, co do wpływu jej realizacji na prognozowane wielkości wskaźników” - czytamy w dokumencie.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

31 127 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

738 933 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 883 ofert w bazie

2 782 263 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP