Polska i Słowacja zdeterminowane, by bronić wspólnego rynku

Polska i Słowacja zdeterminowane, by bronić wspólnego rynku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska i Słowacja są zdeterminowane, by bronić zasad wspólnego rynku przed protekcjonizmem - mówiła w środę premier Beata Szydło. Z kolei premier Słowacji Robert Fico zaznaczył, że to państwa Grupy Wyszehradzkiej są "motorem gospodarki całej Unii Europejskiej".

W kontekście dyskusji o przyszłym budżecie UE i pojawiających się głosów, że trzeba ograniczyć pieniądze na politykę spójności, premier Szydło oświadczyła, że "zawieszenie wypłaty środków strukturalnych dla wybranych państw członkowskich jest po prostu otwarcie sprzeczne z traktatami unijnymi".

Premier Fico podkreślił natomiast, że "jest bardzo niebezpieczne, jeśli fundusze ze standardowego instrumentu finansowego, a nawet z jakiejś wartości, na której opiera się UE, solidarności, stają się instrumentem walki politycznej".

Na wspólnej konferencji prasowej po polsko-słowackich konsultacjach międzyrządowych premier Szydło powiedziała, że podsumowano wiele "dokonań i wspólnych zamierzeń, m.in. w obszarze bezpieczeństwa energetycznego, infrastruktury transportowej, gospodarki, bezpieczeństwa i obrony, ochrony środowiska, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, polityki społecznej oraz turystyki".

Zaznaczyła, że Polską i Słowacją stoi konieczność kontynuowania inwestycji służących stworzeniu nowoczesnego polsko-słowackiego systemu transportowego oraz budowy połączenia gazowego Polska-Słowacja, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa energetycznego obu krajów. Podkreśliła szefowie rządów Polski i Słowacji z prawdziwą satysfakcją przyjęli ponad 100 mln euro dofinansowania przez UE prac budowlanych po polskiej i słowackiej stronie granicy.

"Podkreśleniem wagi naszych dwustronnych stosunków jest fakt przyjęcia przez Polskę i Słowację wspólnej deklaracji, która będzie stanowić impuls dla dalszej współpracy sektorowej, szeregu istotnych obszarów, które nazwaliśmy obszarami wzmocnionego partnerstwa" - mówiła Szydło.

Premier zaznaczyła, że Polskę i Słowację łączy podobne postrzeganie wielu spraw z unijnej agendy, w tym wyzwań migracyjnych, zmian przepisów dotyczących delegowania pracowników oraz w obszarze konkurencyjności i rynku cyfrowego.

"Polska i Słowacja należą do tych państw UE, które są zdeterminowane, by bronić zasad wspólnego rynku przed protekcjonizmem, by bronić równych praw naszych obywateli i przedsiębiorców na wspólnym rynku, który dzisiaj jest ograniczony przez protekcjonizm państw członkowskich i samej Brukseli" - powiedziała szefowa polskiego rządu.

Premier Fico pogratulował rządowi Beaty Szydło wyników gospodarczych osiąganych przez Polskę. "Polska jest krajem, który należy do państw członkowskich Unii Europejskiej z najwyższym wzrostem gospodarczym i potwierdza się to, że region Grupy Wyszehradzkiej jest motorem gospodarki całej Unii Europejskiej" - powiedział szef słowackiego rządu.

Ocenił, że "gdyby nie było takiego wysokiego wzrostu gospodarczego w Polsce, Słowacji, w Czechach i na Węgrzech, to z wielkim prawdopodobieństwem Unia Europejska nie mogłaby się cieszyć z pozytywnych" danych gospodarczych.

"Jeśli chcemy utrzymać ten region w takiej kondycji i chcemy, aby nadal na nas patrzono, jak na cztery kraje, które wiedzą, co chcą robić, to naszym obowiązkiem jest zrobić jeszcze dużo więcej w naszych stosunkach bilateralnych, aby nasza synergia była jeszcze większa" - podkreślił Fico.

Premier Słowacji zaznaczył, że podczas międzyrządowych konsultacji omawiane były trzy obszary, w których "jest duża perspektywa" współpracy - to technologie informacyjne, produkcja samochodów oraz przemysł obronny.

Rozmowy dotyczyły także spraw europejskich. "Między nami jest ta różnica, że Słowacja jest w strefie euro, ale Polska zdecydowała się przyjąć własne tempo i my w pełni je respektujemy. Chcę zapewnić polski rząd, że my będziemy respektować interesy narodowe poszczególnych krajów europejskich" - oświadczył.

"Należymy do tych krajów członkowskich UE, które twierdzą, że trzeba na stół położyć te tematy, które nas łączą, a nie te, które nas rozdzielają. I w tym duchu będziemy rozmawiać" - zadeklarował Fico.

Premierzy Polski i Słowacji byli pytani m.in. o dyskusję na temat przyszłego budżetu UE oraz pojawiających się głosów dot. ograniczenia pieniędzy na politykę spójności.

Premier Szydło podkreśliła, że państwa Europy Środkowo-Wschodniej są w tej chwili "czempionami rozwoju gospodarczego" w Europie i jest w nich dobry klimat do inwestowania. "Myślę, że pokazujemy w jaki sposób umiejętnie, racjonalnie i skutecznie, ale przede wszystkim w sposób skierowany na potrzeby ludzi potrafimy wykorzystać środki - mówiła.

"Bardzo często ta perspektywa patrzenia niektórych polityków, czy elit, czy analityków brukselskich jest perspektywą patrzenia zza biurka właśnie w Brukseli. A my patrzymy na to, co dzieje się w naszych krajach, w naszym regionie, będąc bezpośrednio blisko ludzi. I wiemy co i jak chcemy robić nadal" - podkreśliła premier.

"Jesteśmy gotowi do dyskutowania o nowych rozwiązaniach(...) jesteśmy gotowi, otwarci do debatowania, do nowych rozwiązań, ale na pewno nie a cenę naszych interesów finansowych (...)Budżet nie może być dyskryminacyjny wobec interesów rozwojowych Europy Środkowej. A zawieszenie wypłaty środków strukturalnych dla wybranych państw członkowskich jest po prostu otwarcie sprzeczne z traktatami unijnymi" - powiedziała szefowa polskiego rządu.

Według premiera Fico "jest bardzo niebezpieczne, jeśli fundusze ze standardowego instrumentu finansowego, a nawet z jakiejś wartości, na której opiera się UE, solidarności, stają się instrumentem walki politycznej".

Szef słowackiego rządu zaznaczył, że rozumie, iż są duże kraje, które więcej wpłacają do budżetu UE niż z niego otrzymują oraz są kraje, które korzystają więcej niż pozostałe z funduszy. "Ale UE jest od zbliżania, od solidarności. Jeśli będzie się podnosił poziom w całej UE, to będzie dla dobra wszystkich" - przekonywał. Zadeklarował, że Słowacy są przygotowani na racjonalne rozmowy o budżecie UE po 2020 r., po opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię.

"Nie jesteśmy małymi dziećmi, które nie rozumieją problemów, ale wydaje nam się, że spójność jest nieodłączną częścią polityki europejskiej" - podkreślił Fico. Zaznaczył, że jego zdaniem Europa będzie silniejsza, jeśli wszyscy będą się czuli w niej bezpiecznie. "Europa jest miejscem, gdzie najlepiej się żyje, wykorzystajmy ten potencjał i przestańmy się bawić niebezpieczną bronią funduszy" - powiedział premier Słowacji.

Premierzy Szydło i Fico zgodzili się, że kontynuowane będą spotkania w formule konsultacji międzyrządowych. Szefowa polskiego rządu podkreśliła też strategiczny charakter relacji Polski i Słowacji.

Z kolei premier Słowacji powiedział, że "relacje między Polską i Słowacją są pod względem historycznym najlepsze". "Praktycznie nie mamy żadnych otwartych problemów, które by mogły nam przeszkadzać, co umożliwia nam włączyć pełną energię do gospodarczej, ekonomicznej, finansowej współpracy" - powiedział Fico. Jak zaznaczył, sprzyja to przede wszystkim "budowaniu dobrych stosunków przyjacielskich".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!