Polska liderem alkoholowej szarej strefy. Podrabiamy nawet bimber

Polska liderem alkoholowej szarej strefy. Podrabiamy nawet bimber
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Mamy poważny problem w Polsce z szarą strefą handlu alkoholem. Potwierdza to pierwszy raport Organizacji Europejskiej Współpracy Gospodarczej (OECD), dotyczący nielegalnego handlu pt. Illicit Trade: Converging Criminal Networks.


Polska została wymieniona wśród krajów o największej skali problemu, obok Łotwy, Meksyku czy Indii.

Wysokie podatki to duża szara strefa

- To nie tylko problem fiskalny, ale też i zdrowotny - mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl Leszek Wiwała, Prezes Zarządu Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy. Branża spirytusowa zwraca uwagę, że nielegalny handel ściśle wiąże się z nadmiernym opodatkowaniem legalnych wyrobów.

Nielegalny spirytus z Węgier

- Bardzo dużo wchodzi nam na rynek nielegalnego spirytusu z Węgier. Wchodzą też takie produkty jak rozpuszczalniki, płyny dezynfekujące z Niemiec. Nie wiemy do końca jak te produkty są w Polsce wykorzystywane.


Nawet bimber jest podrabiany

Cześć z nich jest oczyszczana i alkohol jest wykorzystywany do celów spożywczych. Bardzo dużo widzimy tego typu produktów na bazarach, ale niepokoi nas to, że pojawiło się na rynku bardzo dużo nalewek, bimbru, czy księżycówek. Badając te produkty okazuje się, że nie jest to żaden bimber czy nalewka, tylko odkażany alkohol - mówi Leszek Wiwała

Polskie służby celne i graniczne próbują walczyć z przemytem alkoholu, a mimo to miliony litrów alkoholu rozpływa się w powietrzu, a raczej w żołądkach polskich konsumentów.

- Z dostępnych publicznie dokumentów wynika, że ponad siedem milionów litrów stuprocentowego alkoholu zginęło w Polsce przepuszczonego przez chemiczne hurtownie. Klienci kupują ten alkohol w ilościach nawet kilku tysięcy litrów na paragon, a nie na fakturę. Widać wyraźnie, że mamy tu do czynienia z luką w systemie - mówi prezes ZP PPS.

W Niemczech jest 20 tysięcy legalnych małych producentów napojów spirytusowych. W Polsce jest ich zaledwie 24.

- Widać wyraźnie, że coś jest nie tak, bo w Niemczech nie ma tak powszechnej kultury produkcji na małą skalę ,a jednak jest tam tak dużo małych producentów. Zakładam, że u nas faktycznych producentów jest, co najmniej 20 tysięcy. Problem jest taki, że oni nie rejestrują swojej działalności, bo są restrykcyjne przepisy - tłumaczy Leszek Wiwała.

Dwa lata temu branża spirytusowa w Polsce odprowadziła do budżetu Państwa 11 miliardów złotych. Zarobiła wtedy 400 milionów złotych. W zeszłym roku zyski branży spirytusowej stopniały do 160 milionów złotych.

- Jeżeli popatrzy na to, że branża spirytusowa odprowadza na przykład 10 miliardów do budżetu, a zarabia tylko minimalną część tej kwoty, to rodzi się pytanie - ile mogą zarobić przestępcy? Dochodzimy też do takich absurdalnych sytuacji, gdzie nielegalny alkohol może być dużo droższy od tego legalnego. Półlitrowa butelka legalnej wódki kosztuje 20 złotych. Prawdziwa nalewka 80 złotych. Przestępca sprzedaje podrobioną nalewkę za powiedzmy 60 złotych (z rabatem). Czyli ten nielegalny alkohol jest w rzeczywistości droższy - wyjaśnia prezes ZP PPS.

Jak przed okresem świątecznym nie dać się "nabić w butelkę"?

- Najważniejsza sprawa, którą my bierzemy pod uwagę to jest banderola. Jeśli mamy wątpliwości, co do prawdziwości takiej banderoli, zawsze możemy skorzystać z pomocy Systemu Informacji o Banderolach Akcyzowych (system SIBA). Na odpowiedniej stronie internetowej można wpisać numer takiej banderoli i system nam odpowie, czy ta banderola jest prawdziwa. Można też zweryfikować znaki wodne. Wtedy odróżnimy prawdziwą banderolę od prostej często kserówki - tłumaczy Leszek Wiwała.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska liderem alkoholowej szarej strefy. Podrabiamy nawet bimber

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!