Polska może stracić na światowym powrocie do protekcjonizmu

Polska może stracić na światowym powrocie do protekcjonizmu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Obserwowane na całym świecie nasilenie tendencji protekcjonistycznych może być odczuwalne przez Polską gospodarkę - to jeden z wniosków dyskusji podczas debaty „Globalne porozumienia czy protekcjonizm?” w trakcie IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

- Jeżeli obecny porządek ekonomiczny się zachwieje, to Polska będzie jednym z krajów, który straci - przestrzegał podczas debaty Janusz Reiter, były ambasador RP w Niemczech i USA i szef rady fundacji Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Jego zdaniem groźbą rozwoju takiego scenariusza może być polityka prezydenta USA Donalda Trumpa. - Nie doceniamy znaczenia tego, co się dzieje w Stanach Zjednoczonych - mówił Reiter i przypominał: Kilka lat temu obserwowaliśmy demonstracje antyglobalistów w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych, które często szły pod hasłami antykapitalistycznymi. Teraz ci ówcześni demonstranci mają sojusznika – prezydenta Donalda Trumpa i znaczną część amerykańskiego społeczeństwa - mówił Janusz Reiter.

Zdaniem uczestników panelu, dalszy rozwój tendencji protekcjonistycznych może oznaczać wojny handlowe, na których Polska, która jest jednym z największych beneficjentów globalizacji, może tylko stracić. - Nie wierzę w wybuch wojen handlowych. Oceniam to ryzyko na jakieś 5-10 proc. - stwierdził Ignacy Morawski, założyciel i dyrektor Spot Data. Jego zdaniem polska gospodarka wsparta jest na dwóch filarach – produkcji i usługach dla biznesu.

-Polskie spółki są elementami globalnego łańcucha tworzenia wartości dodanej. Odchodzimy już od prostej produkcji i najprostszych usług dla biznesu. Dziś wielkie korporacje przenoszą do Polski część swoich działalności. To siła napędowa polskiego wzrostu - ocenił Morawski.

W jego opinii, zagrożeniem dla Polski może być połączenie dwóch czynników. Pierwszy to miękka presja na zagraniczne firmy, by nie przenosiły do Polski miejsc pracy, którą mogliśmy zaobserwować podczas francuskiej kampanii wyborczej. Nie należy zatem, jego zdaniem, oczekiwać regulacyjnych barier handlowych, a właśnie takich miękkich tendencji protekcjonistycznych. Drugim czynnikiem jest polska tendencja, „żeby sobie samemu zrobić krzywdę”. - Rozmawiam z biznesmenami i wykazują oni dużo większe zaniepokojenie niż jeszcze 2-3 lata temu. Dobry wizerunek Polski jeszcze się nie załamał, ale już drży w posadach - przestrzegał Morawski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!