Polska musi oddać 63,9 mld euro długu

Zadłużenie zagraniczne Polski przypadające do spłaty w tym roku wynosi 63,9 mld euro, wynika z szacunków Departamentu Statystyki Narodowego Banku Polskiego (NBP). NBP szacuje jednocześnie, że kwota niezrolowanego zadłużenia zagranicznego wyniesie 24,1 mld euro, co stanowi 54,6% wielkości rezerw walutowych NBP oraz 6,7% PKB. W innym scenariuszu może to być 27,8 mld euro, tj. 62,9% wielkości rezerw oraz 7,8% PKB.

"Zadłużenie zagraniczne przypadające do spłaty w 2009 r. wynosi 63,9 mld euro. Z kwoty tej 46,1 mld euro to zadłużenie o terminie pierwotnym do 1 roku włącznie, zaś 17,8 mld euro to część długoterminowego zadłużenia zagranicznego z terminem wymagalności do 1 roku, tj. do spłaty w 2009 r. Ponad połowę zadłużenia przypadającego do spłaty w 2009 r. stanowią zobowiązania między firmami matkami a ich córkami działającymi w Polsce" - głosi komunikat.

NBP podkreśla, że zadłużenie to "nie obejmuje możliwego odpływu kapitału z tytułu wycofania inwestorów portfelowych z krajowego rynku akcji i obligacji skarbowych".

"Największa część zadłużenia zagranicznego (33,5 mld euro, tj. 52,4% całości) przypadająca do spłaty w 2009 r. to zadłużenie sektora przedsiębiorstw. Krótkoterminowe zadłużenie polskich przedsiębiorstw wynika przede wszystkim z otrzymanych kredytów handlowych czyli odroczonych płatności za import towarów i usług" - czytamy dalej w komunikacie.

Zadłużenie sektora przedsiębiorstw z tytułu kredytów handlowych na koniec 2008 r. wyniosło 19,6 mld euro. "Tego typu zadłużenie będzie się zmniejszać wraz ze spadkiem wymiany handlowej z zagranicą, powodując odpływ kapitału za granicę" - uważa bank centralny. Pozostała część zadłużenia w głównej mierze dotyczy spłat otrzymanych kredytów i pożyczek (12,0 mld euro). Jak tłumaczy NBP, w tej kwocie największy udział miały kredyty długoterminowe otrzymane od udziałowców zagranicznych, których spłaty przypadają w 2009 r.

Zadłużenie zagraniczne sektora bankowego przypadające do spłaty w 2009 r. wynosi 24,0 mld euro, podał także NBP.

"Największą część tego zadłużenia stanową przyjęte od nierezydentów depozyty. Nierezydenci ulokowali w polskich bankach 18,6 mld euro, z czego 13,6 mld euro to depozyty przyjęte od udziałowców w ramach grup kapitałowych. Należy podkreślić, że wielkość środków ulokowanych przez nierezydentów w polskich bankach od 2006 r. systematycznie rośnie. Wzrost ten był szczególnie dynamiczny w 2008 r." - napisał bank centralny.

Pozostałą część zadłużenia przypadającą do spłaty w 2009 r. stanowią otrzymane przez polskie banki kredyty zagraniczne, z których ponad 90% stanowią kredyty między bankami matkami a ich córkami działającymi w Polsce. "Zadłużenie zagraniczne sektora rządowego przypadające do spłaty w 2009 r. wyniosło 4,7 mld euro. Wynika ono głównie z konieczności wykupu papierów wartościowych wyemitowanych na rynki zagraniczne. Wykup tych papierów przypadł w pierwszym kwartale 2009 r. i rząd, zgodnie z harmonogramem, obligacje te wykupił pozyskując środki w drodze emisji nowych obligacji na rynki zagraniczne" - czytamy dalej w materiale.

NBP zwraca uwagę, że ponad połowa zadłużenia przypadająca do spłaty w 2009 r. to zobowiązania wobec udziałowców zagranicznych. "Założenie o pełnym rolowaniu przez spółki matki swoich należności od spółek córek wydaje się być uzasadnione. Z dużym prawdopodobieństwem należy przyjąć, że organizacje międzynarodowe nie zmniejszą swojego zaangażowania w finansowanie polskiej gospodarki. Oznacza to, że 36,1 mld euro, tj. 56,5% zadłużenia zagranicznego zostanie zrolowana przez wymienionych wierzycieli" - konkluduje bank centralny.

Z pozostałej części zadłużenia zagranicznego przypadającego do spłaty w 2009 r. największą pozycję stanowią otrzymane kredyty handlowe (odroczone płatności za import) w wysokości 11,0 mld.

"Przewidywane w 2009 r. ograniczenie wymiany handlowej z zagranicą będzie skutkowało zmniejszeniem otrzymanych kredytów handlowych. Jednak w sytuacji recesji w głównych gospodarkach światowych, zagraniczni eksporterzy będą zmuszeni do dalszego finansowania polskich importerów, co powinno sprzyjać ograniczeniu spadku otrzymanych kredytów handlowych" - tłumaczy NBP.

"Można zatem szacować, że kwota niezrolowanego zadłużenia zagranicznego przy założeniu, że kredyty handlowe zmniejszą się o 1/3, a pozostałe zadłużenie nie zostanie zrolowane, wyniesie 24,1 mld euro, co stanowi 54,6% wielkości rezerw walutowych NBP oraz 6,7% PKB. Przyjmując, że kredyty handlowe pozostaną na niezmienionym poziomie, to kwota niezrolowanego zadłużenia zagranicznego wyniesie 27,8 mld euro, co stanowi 62.9% wielkości rezerw walutowych NBP oraz 7,8% PKB" - napisano w komunikacie.

NBP podkreśla, że te scenariusze można oceniać jako pesymistyczne w świetle wstępnych danych bilansu płatniczego za pierwsze trzy miesiące 2009 r. "Wskazują one, że w przypadku banków i sektora przedsiębiorstw napływ nowych środków w zasadzie zrównoważył wymagane w tym okresie spłaty zadłużenia" - podkreśla bank centralny.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska musi oddać 63,9 mld euro długu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!