Polska poprawia konkurencyjność, ale w grupie słabych

Polska poprawia konkurencyjność, ale w grupie słabych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Poprawę konkurencyjności przemysłu w Polsce utrudniają małe inwestycje w badania i rozwój, wymagająca modernizacji infrastruktura energetyczna i biurokracja - ocenia Komisja Europejska, która opublikowała w czwartek raporty o konkurencyjności krajów UE.

Zdaniem KE bardziej konkurencyjny przemysł wytwórczy w UE pomógłby wzmocnić wzrost gospodarczy. Jednocześnie, aby nie zahamować wzrostu, państwa Unii powinny pilnie rozwiązać kilka problemów, które utrudniają rozwój firm, w tym małych i średnich przedsiębiorstw. Te problemy to brak inwestycji, ograniczony dostęp do finansowania, wysokie cen energii i nieskuteczna administracja publiczna - wyliczał w czwartek unijny komisarz ds. przemysłu Ferdinando Nelli Feroci.

W swoim raporcie Komisja ocenia wszystkie państwa Unii pod kątem konkurencyjności przemysłu.

Polska znalazła się w grupie krajów słabo konkurencyjnych, ale robiących postępy.

"W przypadku wszystkich krajów UE widzimy plusy i minusy. Jeśli chodzi o Polskę, to zidentyfikowaliśmy trzy główne problemy: niski poziom inwestycji w badania i rozwój, stan infrastruktury energetycznej, która potrzebuje znaczącej modernizacji oraz ciągle duże ciężary administracyjne i przepisy mało przyjazne dla przedsiębiorców" - powiedział unijny komisarz na konferencji prasowej.

Dodał, że Polska za to dobrze sobie radzi, jeśli chodzi o rozwój eksportu, wyprzedza też pozostałe państwa w dziedzinie dostępu do finansowania dla firm oraz utrzymuje duży popyt wewnętrzny.

W raporcie wskazano m.in., że rola przemysłu wytwórczego w gospodarce Polski jest stosunkowo duża, ale "poziom specjalizacji technologicznej jest niższy niż średnia unijna". Polska jest uzależniona od transferu i absorpcji obcych technologii, ale - zauważa KE - planuje wzmocnienie innowacji, a także ekspansję własnych technologii. Firmy w Polsce mają dobry dostęp do kredytów, ale należałoby rozbudować finansowanie kapitałowe (poprzez inwestora), aby ułatwić rozwój małych i średnich przedsiębiorstw - oceniono w raporcie.

Polska ma też jedną z najwyższych w UE proporcję szybko rozwijających się firm (4 proc.). Pomimo wdrażania programu deregulacji, jest jeszcze przestrzeń dla zwiększenia skuteczności administracji publicznej i poprawy środowiska biznesowego, zwłaszcza jeśli chodzi o system podatkowy" - oceniła Komisja.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska poprawia konkurencyjność, ale w grupie słabych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!