PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polska Wschodnia - kryzys, czyli szansa

Autor: wnp.pl (Adam Sofuł)
19-09-2014 14:42
Polska Wschodnia - kryzys, czyli szansa
Fot. Fotolia

Polska Wschodnia nie jest już dla Polski problemem. To dziś ogromna szansa - mówił były przewodniczący parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek podczas sesji "Unia Europejska a kraje Europy Wschodniej" otwierającej drugi dzień wschodniego Kongresu Gospodarczego.

- Macie ogromną szansę, by rozwiązać wiele problemów dla całej Polski i dla całej Europy, bo jesteście na styku Europy większej szczęśliwości i tej Europy, która nie zaznała dobrodziejstw demokracji i wolnego rynku - mówił Jerzy Buzek do przedsiębiorców i przedstawicieli władz samorządowych z tzw. ściany wschodniej. Wszyscy uczestnicy debaty, a także otwierający drugi dzień kongresu prezydent Bronisław Komorowski byli zgodni, że Polska Wschodnia wykorzystała swoją szansę. .
Prezydent przypomniał, że gdy 25 lat temu rozpoczynaliśmy proces transformacji wielu zastanawiało się, czy Polska Wschodnia - obszar niedoinwestowany i zaniedbany - nadąży za szybkim tempem przemian. Okazuje się, że nadążył, również dzięki mądremu wykorzystaniu środków unijnych. W ciągu ostatnich 10 lat zostały włączone mechanizmy przyspieszające rozwój i rozwiązywanie specyficznych dla Polski Wschodniej problemów - mówił Bronisław Komorowski, dodając, że według wyliczeń Komisji Europejskich w niektórych wschodnich województwach wzrost PKB będzie w najbliższych latach szybszy niż krajowa średnia.

Bronisław Komorowski apelował o mądre korzystanie z unijnego dopalacza finansowego. - Wyzwaniem jest, jak zrobić, aby ten obecny wzrostowy trend stał się stałym trendem także po zakończeniu obecnej perspektywy budżetowej UE. To pytanie, na co wydajemy pieniądze i jakie będą tego skutki - czy będą nimi wyższe koszty utrzymania, czy też szybszy rozwój - mówił Bronisław Komorowski.

Prezydent podkreślał również rolę małego ruchu granicznego, który - jego zdaniem - jest jedną z wykorzystanych szans rozwojowych regionów przygranicznych. Przypomniał, że z przyczyn politycznych nie udało się podpisać stosownej umowy o małym ruchu granicznym z Białorusią, ale nie wykluczał, że w tej sprawie może dojść w najbliższym czasie do zwrotu. - Poczynania Rosji będą wpływały na naszego białoruskiego sąsiada - oceniał prezydent RP.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP