Polska zyskała silnego sojusznika w sprawie funduszy europejskich

Polska zyskała silnego sojusznika w sprawie funduszy europejskich
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Szwecja będzie popierać kontynuację polityki spójności - oznajmił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, który w Sztokholmie rozmawiał o budżecie Unii Europejskiej, o polityce spójności po roku 2020 i współpracy gospodarczej Polsko-Szwedzkiej.

  • W Unii Europejskiej trwają intensywne rozmowy o przyszłej perspektywie budżetowej.
  • Polsce zależy zwłaszcza na kontynuacji polityki spójności, której jest największym beneficjentem.
  • "Staramy się rozmawiać przede wszystkim z tymi krajami UE, o których wiemy, że są mniej sympatycznie nastawione do polityki spójności" - stwierdził Jerzy Kwieciński.

Wizyta Kwiecińskiego w Sztokholmie była kolejną turą rozmów z przedstawicielami rządów państw członkowskich w sprawie przyszłości polityki spójności oraz budżetu Unii Europejskiej w następnej perspektywie finansowej. Celem serii spotkań, które minister odbywa w stolicach europejskich jest prezentacja polskiego stanowiska w sprawie polityki spójności oraz nowego budżetu Wspólnoty.

"To dla nas ważny moment, ponieważ 2 maja Komisja Europejska ma przedstawić swoją propozycję nowego budżetu, jego kształtu. Staramy się rozmawiać przede wszystkim z tymi krajami UE, o których wiemy, że są mniej sympatycznie nastawione do polityki spójności, czy też do zwiększenia roli budżetu europejskiego w nowej perspektywie finansowej" - oświadczył Kwieciński.

Wyjaśnił, że do takich krajów zaliczają się państwa Skandynawskie, obok Szwecji, Dania i Finlandia. Generalnie są one przeciwne zwiększaniu budżetu UE i jego roli, jednocześnie są one dużymi płatnikami netto do budżetu Wspólnoty.

Kwieciński powiedział, że podczas rozmów z partnerami ze Szwecji przedstawił racje, które przemawiają za tym, aby kontynuować politykę spójności w nowym budżecie UE, wyjaśnił jej znaczenie dla Polski, regionu i całej Europy.

Czytaj również: Niecodzienna misja Jerzego Kwiecińskiego

Minister spotkał się z szwedzkim ministrem ds. obszarów wiejskich w resorcie przedsiębiorstw i innowacji, Svenem-Erikiem Buchtem, który odpowiada za politykę spójności w Szwecji. "Nie są to łatwe rozmowy, szczególnie ze Szwecją. To kraj, który w niewielkim stopniu korzysta z polityki spójności" - zauważył. Dodał, że "usłyszeliśmy, że Szwecja będzie popierała kontynuację polityki spójności w nowej perspektywie". "Co ważniejsze, minister powiedział, że podziela nasz pogląd, iż powinna to być polityka spójności dla całej UE, dla wszystkich jej regionów, a nie tylko dla tych regionów najbiedniejszych. To jeden z naszych podstawowych celów" - podkreślił Kwieciński.

"Zgodziliśmy się wspólnie co do tego, że ta polityka powinna być w większym stopniu nastawiona na wzmacnianie konkurencyjności gospodarki UE, w szczególności na finansowanie badań, rozwoju i innowacji. To coś - uważamy - co powinno być silnie zaznaczone w nowej perspektywie finansowej, aby finansowanie tych działań było nie tylko z poziomu unijnego w programie Horyzont 2020, jak to ma miejsce w tej chwili, ale żeby miało również swoje znaczące miejsce w polityce spójności" - powiedział.

Minister dodał, że zgoda dotyczy również tego, iż w nowej perspektywie finansowej UE powinno nastąpić znaczące uproszczenie całego systemu. Inną kwestią, w której strony mówią jednym głosem, to konieczność większej koncentracji tematycznej - środki UE powinny być kierowane na te obszary, które są dla danego kraju najważniejsze a nie wszystkie.

Czytaj także: Komisarz z Niemiec uderzy w fundusze unijne dla Polski? Weto będzie nieskuteczne

Według Kwiecińskiego oprócz punktów wspólnych w stanowiskach Polski i Szwecji, są też kwestie trudne w rozmowach: zwiększenie składek do budżetu UE, czy temat praworządności w Polsce. Stanowisko Szwecji, jak wyjaśnił minister, w tej ostatniej sprawie nie zostało bezpośrednio wypowiedziane.

"Tematem była też kwestia finansowania polityki migracyjnej w nowej perspektywie finansowej" - dodał Kwieciński. Zauważył, że w krajach skandynawskich polityka migracyjna jest postrzegana głównie przez pryzmat migrantów i uchodźców z Południa, a nie ze Wschodu.

Jak mówił, na temat przyszłego budżetu UE planowane są jeszcze rozmowy z przedstawicielami Holandii i Austrii oraz najważniejszymi - patrząc z tego punktu widzenia - komisarzami UE, którzy mogą mieć wpływ na jego kształt.

Drugim obszarem rozmów w Sztokholmie, jak wyjaśnił szef MIiR, były dwustronne stosunki gospodarcze Polski i Szwecji, m.in. temat innowacji i wspierania start-up'ów. Zdaniem ministra można się spodziewać lepszej współpracy między naszymi firmami i instytucjami, które zajmują się tymi dziedzinami.

"Środowisko start-up'ów w Sztokholmie jest bardzo żywe i sporo możemy się od Szwedów nauczyć. To obszar, który chcemy rozwijać" - zapewnił Kwieciński. Minister zaznaczył, że widzi potencjał do zwiększenia wymiany gospodarczej polsko-szwedzkiej i zależy mu. Podkreślił, że zależy mu, aby współpraca szła w dwóch kierunkach, by polskie firmy wykorzystywały swój potencjał do ekspansji na rynek szwedzki.

Zgodnie z informacją MIiR Polska importuje ze Szwecji przede wszystkim maszyny i urządzenia mechaniczne, elektryczne oraz części do nich, a także produkty przemysłu chemicznego. W drugą stronę, z Polski do Szwecji, najchętniej sprowadzane są - poza maszynami oraz urządzeniami mechanicznymi - pojazdy, samoloty, statki oraz inne środki transportu. Wartość polskiego eksportu do Szwecji to ponad 23 mld złotych, z kolei import wynosi niecałe 14 mld zł. Polska jest dla Szwecji 11. partnerem gospodarczym. Szwecja dla Polski - dziewiątym.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska zyskała silnego sojusznika w sprawie funduszy europejskich

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!