Polski biznes może inwestować w wiele sektorów w Tanzanii

Polski biznes może inwestować w wiele sektorów w Tanzanii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Tanzania, leżąca we wschodniej Afryce, chętnie widziałaby u siebie inwestorów i przedstawicieli handlowych z Polski współpracujących z tym krajem w takich sektorach jak m.in. rolniczy. Teraz gdy na Ukrainie trwa konflikt, Polska mogłaby wysyłać do Tanzanii np. więcej swojego zboża – mówił Daniel Machemba, Dyrektor Wykonawczy Izby Handlowej z Tanzanii.

Państwa europejskie, w tym Polska, mogłaby współpracować na poziomie handlowym oraz inwestycyjnym w krajach afrykańskich nie tylko w takich sektorach jak sektor energetyczny, wydobywczy czy infrastruktura i budownictwo, ale też w sektorze rolniczym i przetwórstwa produktów rolnych.

- Jeśli chodzi o przetwórstwo produktów rolnych, to trzeba zidentyfikować jaki rodzaj przetwórstwa mamy na myśli. Np. w Afryce mamy jedzenie, które przygotowujemy ze zbóż, ale my nie produkujemy zbóż na miejscu, ale importujemy je z np. Polski, z Kazachstanu, czy Australii – mówił Daniel Machemba podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2014 w Katowicach.

- Kupujemy też bardzo dużo zboża z Ukrainy, ale teraz w obecnym czasie, beneficjentem mogłaby być Polska – podkreślił.

- Mówiąc o produktach rolnych, to również np. mąka mogłaby przynieść inwestorom pieniądze, bo w Afryce są maszyny do mielenia zboża. My jemy pożywienie, które jest świeżo przygotowane, ale to nie powinno państwa odstraszać przed potencjalnymi inwestycjami – dodał.

Machemba podkreślił, że jest też dużo innych sektorów, w które warto zainwestować i podjąć współpracę w Tanzanii.

- Jest też dużo innych sektorów, w które można zainwestować. Transport, telekomunikacja, komputery, budownictwo, nie tylko domów mieszkalnych, ale też infrastruktury, sektor związany z cementem albo płytkami ceramicznymi czy także same usługi związane z budownictwem. W tych sektorach tkwią szanse i możliwości – mówił Machemba.

- W segmencie wydobywczym są też przecież usługi związane z tym przemysłem. My np. wydobywamy minerały i eksportujemy je do Indii, po to zostały obrobione. Nie robimy tego na miejscu w Tanzanii, ponieważ nie mamy do tego know-how, nie mamy technologii ani możliwości – zaznaczył.

Afryka potrzebuje inwestycji i współpracy z krajami europejskimi. To ostatni tak duży rynek globalny gdzie polskie przedsiębiorstwa mogą wejść i zainwestować pieniądze w szerszym wymiarze, nie tylko biznesowym – inwestycyjnym i handlowym - ale zaangażować się w budowanie tamtejszej gospodarki, czyli w infrastrukturę czy edukację, podzielić się doświadczeniami, wiedzą i technologią.

Cała Afryka, której około 75 procent populacji żyje z rolnictwa, potrzebuje inwestycji w różnych dziedzinach, nie tylko w infrastrukturę, w sektor energetyczny i wydobywczy, ale też głównie w sektor budowlany, sektor spożywczy, chemiczny, AGD, IT, ICT, sektor morski, odnawialne źródła energii, czy maszynowy. Afryka potrzebuje również wiedzy i technologii, bo te dwie rzeczy są dla tego kontynentu kluczowe.

Wzrost gospodarczy na całym kontynencie afrykańskim przewidywany na 2014 rok to ponad 4,0 proc. podczas gdy w 2013 roku wyniósł on 5,5 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polski biznes może inwestować w wiele sektorów w Tanzanii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!