Polski sektor bankowy jest nadpłynny, akcja kredytowa zadowalająca

Polski sektor bankowy jest nadpłynny, akcja kredytowa zadowalająca
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polski sektor bankowy jest nadpłynny, a tempo wzrostu kredytów zadowalające - powiedział w piątek członek zarządu NBP Andrzej Raczko pytany o ocenę zapowiadanego przez premier Beatę Szydło pomysłu wsparcia gospodarki poprzez program LTRO.

Premier Beata Szydło zapowiedziała w expose, że nowy rząd będzie pobudzał inwestycje w sposób podobny do stosowanego przez EBC programu niskooprocentowanych pożyczek.

"Long Term Refinancing Operations (LTRO) były wprowadzone w pewnych konkretnych warunkach. +Funding for lending+ brytyjski również w konkretnych warunkach, węgierski model finansowania małych i średnich przedsiębiorstw z pomocą banku centralnego był również wprowadzony w pewnych specyficznych warunkach. W związku z tym, jeżeli chcemy analizować polską sytuację, to trzeba się zastanowić, czy polska sytuacja, jeśli chodzi o sektor bankowy, jest porównywalna z tymi konkretnymi przypadkami" - powiedział Raczko dziennikarzom.

"Chciałbym podkreślić jedną rzecz, która jest w tej sprawie dość istotna. Mianowicie, że my mamy sektor bankowy, który jest nadpłynny (). Po drugie obserwujemy zupełnie zadowalające tempo wzrostu kredytów, a na przykład na Węgrzech mieliśmy spadek akcji kredytowej, wtedy kiedy rząd węgierski się zdecydował na wprowadzenie tych instrumentów" - mówił Raczko.

Jego zdaniem, aby ocenić propozycję polskiego LTRO trzeba poznać cały projekt, dowiedzieć się, w jakich warunkach ma funkcjonować i w jaki sposób ma być dostosowany do polskiej sytuacji.

Premier Szydło powiedziała w expose, że zasobem, z którego można sfinansować inwestycje w gospodarkę, mogą być środki banków. Dodała, że chodzi np. o wykorzystanie stosowanego w Europie systemu na wzór instrumentów finansowych realizowanych przez Europejski Bank Centralny.

"Zastosowanie tej metody wymaga dobrej współpracy z bankiem narodowym, ale pozwoli na znaczne zmniejszenie luki kredytowej, która ogranicza dziś zarówno wejścia na rynek, jak i rozwój małych i średnich przedsiębiorstw" - oceniła.

Jej zdaniem wiąże się to ściśle z zasobem, który należy wykorzystać. Wskazała, że chodzi o kilkaset miliardów złotych oszczędności na kontach przedsiębiorstw, które mogą być inwestowane.

Wicepremier Mateusz Morawiecki mówił z kolei w środę w Sejmie, że jego zdaniem LTRO jest w Polsce mechanizmem możliwym do zastosowania. "LTRO jest programem bardzo szeroko wykorzystywanym w wielu krajach UE, w szczególności tych, które są członkami unii walutowej, ale też w krajach, które nie są członkami unii walutowej podobne mechanizmy są stosowane" - powiedział. Dodał zarazem, że w programie tym "powinna być wiodąca rola NBP".

Jeszcze przed wyborami zastosowanie tego instrumentu zapowiadał w imieniu PiS Tadeusz Kowalczyk. Zgodnie z tamtą propozycją Narodowy Bank Polski miałby udzielać bankom komercyjnym niskooprocentowanych kredytów, a te z kolei kredytowałyby firmy chcące inwestować. Według Kowalczyka mogłoby to dać ok. 350 mld zł.

W ramach operacji LTRO EBC pompuje do systemu bankowego ogromne kwoty w postaci niskooprocentowanych 3-letnich pożyczek, czyli pożycza komercyjnym bankom pieniądze na preferencyjnych warunkach. Programy analogiczne do LTRO realizowane są m.in. przez Bank Anglii, który uruchomił swój program jeszcze w 2009 roku, w okresie apogeum światowego kryzysu gospodarczego. Akcję kredytową banków wspierał też stosunkowo niedawno rząd Węgier, a było to związane z wcześniejszym gwałtownym obniżeniem się poziomu kredytów po wprowadzeniu na Węgrzech wysokich podatków bankowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polski sektor bankowy jest nadpłynny, akcja kredytowa zadowalająca

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!