Półtora miesiąca na złożenie wniosku o abolicję podatkową

Półtora miesiąca na złożenie wniosku o abolicję podatkową
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wreszcie można składać wnioski o skorzystanie z abolicji podatkowej dla pracujących za granicą - opublikowano rozporządzenie z wzorami oświadczeń w tej sprawie.

Trzeba się spieszyć, bo w niektórych przypadkach zostało bardzo mało czasu - przypomina "Rzeczpospolita".
Na podstawie nowej ustawy osoby, które mimo obowiązku nie rozliczały się w Polsce, będą mogły ubiegać się o umorzenie podatkowych zaległości. Natomiast te, które sumiennie rozliczały się z fiskusem, mogą starać się o zwrot zapłaconego w kraju podatku. Ustawę, stanowiącą realizację wyborczych zapowiedzi PO i przyjętą w tym roku przez parlament, 1 sierpnia podpisał prezydent. (CZYTAJ WIĘCEJ)

Warunkiem skorzystania z nowych przepisów jest złożenie wniosku. Dopiero teraz resort finansów opublikował przepisy wykonawcze i wzory wniosków, jakie należy składać w urzędach skarbowych. Zainteresowani powinni wnieść do urzędu formularz oznaczony jako PIT-AZ i dołączyć do niego oświadczenie AZ-O potwierdzające wysokość uzyskanych przychodów oraz zapłaconego za granicą podatku.

– Minister podpisał już rozporządzenie. Wejdzie ono w życie z dniem ogłoszenia – mówi „Rz” Magdalena Kobos, rzecznik prasowy ministra finansów.

Rozporządzenie ukazało się 21 sierpnia (DzU nr 152, poz. 950). Zainteresowani nie mają więc zbyt wiele czasu. Przepisy przewidują tu terminy dwu- i sześciomiesięczne, liczone od daty wejścia w życie ustawy - przypomina gazeta.

Jeśli więc wniosek abolicyjny dotyczy 2002 r., to należy go złożyć najpóźniej do 6 października.

Osoby, które ubiegają się o umorzenie lub zwrot należności za lata 2003 – 2007, mają nieco więcej czasu: do 6 lutego 2009 r. Należy przy tym pamiętać, że za każdy rok trzeba złożyć odrębny wniosek. Oznacza to, że osoba chcąca skorzystać z abolicji za lata 2002 – 2007 powinna złożyć aż sześć formularzy - wskazuje "Rzeczpospolita".

Gazeta ma też dla podatników dobrą wiadomość: zainteresowany nie musi nic wyliczać, całą pracę musi wykonać za niego urząd skarbowy.
Trzeba jedynie podać we wniosku takie dane, jak: kwota zagranicznego dochodu (przychodu), kraj jego uzyskania, koszty, zapłacony za granicą podatek.

Nowe przepisy obejmują Polaków pracujących w takich państwach, jak Austria, Holandia, Belgia, Dania, Finlandia i Islandia oraz m.in. USA, Kanada i Rosja. Do końca 2006 r. takie niekorzystne rozwiązania stosowane były także w porozumieniach zawartych z Wielką Brytanią i Irlandią Północną.

Pracujący w tych krajach Polacy musieli dopłacać podatki w kraju, nawet jeśli nie osiągnęli tu żadnych dochodów, a mieli w Polsce miejsce zamieszkania. Mogli od nich odliczyć daniny uiszczone za granicą.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Półtora miesiąca na złożenie wniosku o abolicję podatkową

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!