Pomysł na Polskę Wschodnią: infrastruktura, inwestycje, innowacje

Pomysł na Polskę Wschodnią: infrastruktura, inwestycje, innowacje
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zrównoważony rozwój wymaga nadrobienia dystansu przez wschodnie województwa Polski, co oznacza konieczność inwestycji, zwłaszcza w infrastrukturę - napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście do uczestników rozpoczętego w środę Wschodniego Kongresu Gospodarczego. Przebieg kongresowej debaty tylko potwierdził tę diagnozę.

  • Polska Wschodnia dokonała w ostatnich latach ogromnego postępu, zwłaszcza w infrastrukturze, ale wciąż musi nadrabiać zaległości.
  • Kluczem do dalszego rozwoju może być innowacyjność, bo region ma do tego odpowiedni potencjał w postaci ośrodków akademickich i dobrze wykształconych kadr.
  • Współpraca transgraniczna ze Wschodem to szansa dla regionu.

- Bez rozwoju infrastruktury nie będziemy mogli pełnić roli bramy na Wschód - mówił Jerzy Leszczyński, marszałek województwa podlaskiego podczas sesji otwierającej Wschodni kongres Gospodarczy w Białymstoku.

Rzeczywiście, jeszcze do niedawna kiepski stan infrastruktury komunikacyjnej był jedną z barier rozwoju dla terenów Polski Wschodniej. Kiepskie połączenia z resztą kraju zniechęcały potencjalnych inwestorów. Cały czas zachodzą jednak zmiany.

- Widzimy ogromny postęp w Polsce Wschodniej, także jeśli chodzi o infrastrukturę - mówił Wolfgang Munch, zastępca dyrektora wydziału ds. Polski, Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej, podczas sesji otwierającej Wschodni Kongres Gospodarczy. - Ustanowiono łączność tej części Polski z resztą kraju, ale i z całą UE - komentował ostatnie inwestycje infrastrukturalne w regionie, w tym budowę drogi S8 i przywrócenie po remoncie połączenia kolejowego Warszawa-Białystok. W planach są kolejne działania.

Przed regionem rysują się także perspektywy współpracy międzynarodowej, w wymiarze regionalnym, ale również globalnym. Przyczyniają się do tego takie inwestycje jak korytarze transportowe Via Carpatia, Via Baltica i Nowy Jedwabny Szlak.

- Dobrze że via Carpatia już się zarysowała, ale ten europejski korytarz wciąż jest tylko w naszych marzeniach. Zabiegamy o to by Unia Europejska wpisała uznała ten korytarz za projekt priorytetowy - dodawał Jerzy Leszczyński, a Jacek Socha, partner w PwC, podkreślał, że oprócz budowy via Carpatii szalenie istotne będzie powodzenie rządowych planów dotyczących Centralnego Portu Komunikacyjnego. - To by oznaczało, że miasta wschodniej Polski w ciągu dwóch godzin jazdy zyskują dostęp do dużego portu lotniczego, a po następnych dwóch mogą być w niemal każdym zakątku Europy - mówił Jacek Socha, dodając, że powodzenie tego projektu będzie bardzo ważne dla określenia roli Polski Wschodniej jako bramy na Wschód.

Nie tylko infrastruktura


- Cały czas widać inwestycje w infrastrukturę - podkreślał Munch, dodając jednak: Infrastruktura sama w sobie nie jest tym, co sprawi że Polska Wschodnia stanie się regionem klasy światowej. Trzeba podjąć inne kroki.

Jakie? Ano przede wszystkim postawić na to, co Polska Wschodnia już ma, a co wciąż pozostaje niedoceniane. - Wiemy że w Polsce Wschodniej mamy światowej klasy uniwersytety, mamy innowacje, które coraz szerzej wkraczają do mainstreamu świata biznesowego. Atutem regionu nie są już niskie płace. Jest wiele krajów, gdzie zarobki są niższe - mówił Wolfgang Munch. - W nowej perspektywie budżetowej chcemy się skoncentrować na przedsiębiorczości i innowacyjności. Większą uwagę trzeba zwracać na uniwersytet, pobudzić współpracę miedzy światem nauki i lokalnym biznesem. Już teraz następuje ta zmiana - zapowiadał przedstawiciel KE.

O zmianie modelu gospodarczego mówił również Jan Mikołuszko, przewodniczący Rady nadzorczej Unibep. - Trwa przebudowa polskiej przedsiębiorczości - oceniał. – Mamy zmianę modelu rozwoju gospodarczego. Absolutnie skończył się model oparty o bardzo tanią siłę roboczą. Biznesy, które na tym oparły swoją działalność dzisiaj muszą zredefiniować swoją przyszłość – stwierdził szef rady nadzorczej Unibepu.

Zdaniem Jacka Sochy, gdyby niskie płace były podstawowym czynnikiem konkurencyjnym, Polska Wschodnia nie miałaby sobie równych. - Te województwa mają najwyższe w kraju wskaźniki bezrobocia i najniższe wskaźniki płac - mówił partner w PWC. Podkreślił jednak, że rozwój wymaga przemyślanej strategii. - Czy rozwój w najbliższych 10-20 latach będzie kopiowaniem dotychczasowych form przemysłu, czy w czasie gdy wchodzimy w świat cyfryzacji i mobilności, będzie wymagał innych narzędzi i kompetencji - pytał Jacek Socha.

Współpraca transgraniczna


Sporo miejsca w dyskusji poświęcono również współpracy transgranicznej. 

- Brama na Wschód jest mało używana. Przez ostatnie 10 lat eksport do Rosji, Ukrainy i na Białoruś spadł o połowę. W tym samym czasie produkcja wzrosła dwukrotnie, podobnie jak eksport ogółem - mówił Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego.

Potwierdzał to Jerzy Leszczyński. - Zachód jest głównym biznesowym partnerem Polski Wschodniej. Wytwarzane tutaj towary sprzedajemy przede wszystkim do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Czech, krajów skandynawskich - mówił. A Wschód? - Przyszłość jest na Wschodzie zarówno w odniesieniu do handlu, jak i dla inwestycji - mówił marszałek województwa podlaskiego.

Zdaniem samorządowców przydałoby się większe wsparcie dla tych transgranicznych relacji.

- Dla nas mieszkających w Polsce Wschodniej ważne jest również Partnerstwo Wschodnie, to jak wspierane są peryferyjne regiony w UE. Dziś odczuwamy niedosyt środków na projekty realizowane wspólnie z naszymi wschodnimi partnerami - mówił Sławomir Sosnowski.

W odpowiedzi Wolfgang Munch namawiał do większej aktywności. - My w Brukseli nie znamy prawdziwych wyzwań, przed którymi stoicie. Możemy co najwyżej czytać raporty. Inicjatywa musi wyjść od was. Do tego służy polityka spójności. To wy wybieracie projekty, wybieracie kontrahentów - mówił przedstawiciel KE.

Możliwe są również inne geograficzne kierunki ekspansji. Do inwestowania w Serbskiej Republice Bośni i Hercegowiny namawiał występujący jeszcze przed debatą Petar Djokić, minister przemysłu, energetyki i górnictwa tego kraju. - Inwestorzy są u nas chronieni prawem, dzięki zgodnej z przepisami Unii Europejskiej ustawie o ochronie inwestycji zagranicznych, mamy korzystną politykę fiskalną, z 10-procentowym podatkiem dochodowym i 17-procentowym podatkiem VAT oraz atrakcyjne koszty pracy, co w sumie składa się na najkorzystniejsze do inwestowania warunki w regionie - przekonywał. - Jesteśmy świadomi w jak znacznym stopniu współpraca między regionami jest przyszłością Europy - podsumował minister przemysłu, energetyki i górnictwa Republiki Serbskiej.

WKG - młoda metryka, ale wysoki prestiż


Jaki zatem pomysł na Polskę Wschodnią? - Przyszłość leży w nas. Jako przedsiębiorcy powinniśmy być przekonani, że możemy. Jeżeli będziemy przekonani, że damy radę wykorzystać nasze położenie, to inni pomogą - mówił Jan Mikołuszko.

- Trzeba wierzyć w siebie, być innowacyjnym i wykorzystać to, co ma do zaoferowania Europa - wtórował mu Wolfgang Munch.

Jak przekuć te piękne hasła na konkretne biznesowe narzędzia? WKG jest dobrym miejscem by poszukać odpowiedzi na te pytania. Wschodni Kongres Gospodarczy to inicjatywa o młodej metryce, ale wysokim prestiżu - ocenił prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników Kongresu.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pomysł na Polskę Wschodnią: infrastruktura, inwestycje, innowacje

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!