Poprawa koniunktury w polskim przemyśle, lepiej także w budownictwie

Poprawa koniunktury w polskim przemyśle, lepiej także w budownictwie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W lutym poprawiła się koniunktura w przemyśle - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wyniósł 4,5, podczas gdy w styczniu 2,7. Oceny sytuacji w budownictwie są lepsze niż przed miesiącem, ale nadal negatywne.

Poprawę koniunktury zauważyli dyrektorzy 16,4 proc. badanych przedsiębiorstw przemysłowych, a jej pogorszenie - 11,9 proc.

Przemysł przewiduje lepsze niż w styczniu zamówienia, choć gorzej niż miesiąc wcześniej ocenia bieżącą sytuację finansową swych przedsiębiorstw. Najbardziej optymistyczne są firmy w woj. warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, mazowieckim i opolskim.

Koniunkturę najlepiej oceniają producenci chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 19 w lutym, plus 14,5 w styczniu), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (plus 17,2 w lutym, plus 12,6 w styczniu), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (plus 17,1 w lutym, plus 16,5 w styczniu) oraz zajmujący się poligrafią i reprodukcją zapisanych nośników informacji (plus 15 w lutym, plus 12,2 w styczniu).

Negatywne oceny koniunktury sygnalizują jedynie producenci odzieży (minus 9,7 w lutym, minus 5,9 w styczniu). Podobnie jak w styczniu branża przemysłowa sygnalizuje nieznaczne zmniejszenie poziomu należności, przy jednoczesnym wzroście opóźnień płatności za sprzedane produkty. Firmy planują nieznacznie zwiększyć zatrudnienie.

Branża budowlana jest mniej pesymistyczna niż w styczniu. Koniunktura wyniosła minus 6,8 (przed miesiącem minus 9,8). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie - 22,8 proc. (przed miesiącem odpowiednio 14,5 proc. i 24,2 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznały, że ich sytuacja się nie zmieniła.

Największy pesymizm panuje w przedsiębiorstwach budowlanych w województwach dolnośląskim i zachodniopomorskim. Dyrektorzy firm budowlanych sygnalizują wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty. Przewidują też, że zwolnienia mogą być "mniej znaczące" od planowanych w ostatnich sześciu miesiącach. Nie zakładają zmian cen robót budowlano-montażowych.

Spośród badanych podmiotów 27,7 proc (przed rokiem 24,7 proc.) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Poprawa koniunktury w polskim przemyśle, lepiej także w budownictwie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!